آنچه شما باید در مورد سینوپلاستی با بالون بدانید!

سینوپلاستی با بالون نوعی جراحی بینی آندوسکوپی است. از سوندهای کوچک بادکنکی استفاده می شود تا تخلیه سینوس های بزرگ بینی انجام می شود.

از سینوپلاستی با بالون معمولاً برای معالجه موارد شدید رینوزینوزیت یا التهاب سینوس و انسداد در بینی استفاده می شود.

این روش از آنژیوپلاستی ، که در آن کاتترهای بالون برای گشاد شدن رگ های خونی آسیب دیده یا احتقان شده در نزدیکی قلب استفاده می شود ، اقتباس شده است.

آنچه شما باید در مورد سینوپلاستی با بالون بدانید!

حقایق واضح در مورد سینوپلاستی با بالون:

این عمل جراحی نسبتاً جدید در سال 2005 توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید شده است.

سینوپلاستی با بالون ، مانند تمام جراحی های سینوپلاستی، در کاهش علائم رینوزینوزیت بسیار مؤثر است.

به طور فزاینده ای ، سینوپلاستی با بالون توسط شرکت های بیمه پزشکی شناخته می شود و به طور کامل تحت پوشش قرار می گیرد.

سینوپلاستی با بالون چیست؟

این روش با حداقل تهاجم انجام می شود, بدون برش یا از بین رفتن بافت های بینی یا استخوان رخ می دهد و مدت زمان بهبودی کوتاهی دارد.

در نتیجه، سینوپلاستی با بالون به سرعت در حال تبدیل شدن به یک جراحی انتخابی برای سینوزیت مزمن یا شدیدی است که به سایر روشهای درمانی مانند داروهای تقویت کننده بینی ، آنتی بیوتیک ها و کورتیکواستروئیدهای بینی و دهان پاسخ نمی دهد.

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که تعداد استفاده از روش سینوپلاستی با بالون در ایالات متحده سالانه از 2011 تا 2014 به میزان 59% افزایش یافته است.

این روش چگونه تاثیر می گذارد؟

سینوپلاستی با بالون با گشاد شدن دهانه برخی یا هر سه سینوس اصلی بینی کار می کند. این باعث می شود تا آنها پاکسازی و تخلیه شوند.

بیشتر افرادی که به عمل جراحی نیاز دارند، شرایطی دارند که باعث می شود غشای سینوس ملتهب شود، از تخلیه مخاط، چرک و ترشحات جلوگیری می کند و باعث احتقان می شود.

با گذشت زمان ، بینی های مسدود شده و ملتهب می توانند در تنفس اختلال ایجاد کنند و منجر به علائمی مانند سردرذ ، درد فک و بی خوابی شوند.

سینوپلاستی با بالون به پزشکان اجازه می دهد تا معابر مسدود شده بینی را گسترده تر کرده، احتقان را برطرف کنند و از بین ببرند.

آیا این روش کمک می کند؟

یک منبع مورد اعتماد در سال 2016 نشان داد که از 15 بزرگسال بالینی که تحت عمل جراحی بالون قرار گرفته اند، همه آنها علائم بهبود یافته 3 و 6 ماه بعد از عمل، بدون عوارض جانبی را داشته اند.

همان مطالعه نشان داد افرادی که تحت عمل سینوپلاستی با بالون قرار گرفته بودند، بعد از عمل جراحی بینی نسبت به گذشته تنفس بازتر و شفاف تری داشتند.

علاوه بر این، این روش به حفظ بافت های سالم بینی ، غشاهای مخاطی و ساختار کمک می کند.یک منبع مورد مطالعه در سال 2017 نشان داد که سینوپلاستی با بالون در معالجه 94 درصد موارد سینوزیت مزمن در 30 کودک که تحت این عمل قرار گرفتند ، موفقیت آمیز بود. اثرات مثبت نیز تا 1 سال بعد از عمل ادامه یافت.

یک منبع معتبر در سال 2013 نشان داد از 20 نفری که تحت عمل جراحی بالون قرار گرفته اند، همه در طی 1 هفته بعد از جراحی علائم بهبودی چشمگیری را داشته اند. این شرکت کنندگان همچنین در طی پیگیری های بعد از عمل مشکلی را گزارش نکردند.

در مطالعه دیگری که در سال 2013 انجام شد، مشخص شد که در مطب پزشک تحت بیهوشی موضعی، افرادی تحت عمل جراحی بالون قرار گرفته اند، این افراد گزارش دادند که به طور کلی درمان خوبی را تجربه کرده اند. همچنین مشخص شد آنها 24 هفته پس از عمل جراحی، در تصاویر رادیوگرافی سینوسهای بازتری داشتند.

آیا این روش امن است؟

سینوپلاستی با بالون هنگام انجام توسط یک پزشک روشی بسیار ایمن و مؤثر است.

از زمان معرفی آن در اواسط دهه 2000 میلادی، سینوپلاستی با بالون به یکی از متداول ترین انواع جراحی های سینوسی تبدیل شده است. این محبوبیت به دلیل میزان بالای موفقیت و عوارض کم است.

فواید سینوپلاستی با بالون نسبت به جراحی های سنتی آندوسکوپی سینوس شامل موارد زیر است:

خطر خونریزی کمتر

مدت زمان ماندن کوتاه تر در مطب ، درمانگاه یا بیمارستان و مدت زمان بهبودی خیلی سریعتر

هیچ گونه آسیب یا برداشتن بافت های سینوسی ، ساختارها ، غشاهای مخاطی ، استخوان های بینی یا غضروف سینوس وجود ندارد.

قرار ملاقات های بعد از عمل کمتر است.

کاهش نیاز به استفاده از داروهای درد جراحی بعد از عمل

کاهش نیاز به بیهوشی عمومی و کاهش خطر عوارض جانبی نسبت به آن

آنچه شما باید در مورد سینوپلاستی با بالون بدانید!

کاهش خطر عفونت بعد از عمل

کاهش خطر آسیب دیدن بافت یا ساختارهای بینی

کاهش خطر زخم و التهاب مداوم

مانند تمام عمل های جراحی، سینوپلاستی با بالون برخی از علائم جزئی دارد ، اما مدت کوتاهی پس از عمل برطرف می شود.

اثرات جانبی

عوارض جانبی جزئی مرتبط با سینوپلاستی با بالون شامل موارد زیر است:

برای چند روز خونریزی یا زهکشی خونین

حساسیت بینی ، گونه یا پیشانی

تورم جزئی در حفره های بینی و معابر و اطراف آن صورت

احتقان

عفونت ، معمولاً از عدم تمیز کردن صحیح سینوس ها پس از عمل

در موارد نادر ، سینوپلاستی باعث بروز علائم شدیدتر شده است که مهمترین آنها آسیب به ساختارهایی است که مغز را از سینوسها جدا می کند.

اگرچه یک عارضه نادر نیز محسوب می شود ، اما مشخص شده است که گاه به گاه احساس سوزش وجود دارد.هر زمان که فرد در معرض بیهوشی قرار بگیرد همیشه خطر واکنش های شدید جانبی مانند مشکلات تنفسی و نارسایی قلبی وجود دارد.

درباره روش سینوپلاستی با بالون

بسته به عوامل و ترجیحات فردی، سینوپلاستی با بالون توسط پزشک زیبایی یا پزشک گوش و حلق و بینی در مطب آنها یا در یک درمانگاه سرپایی یا بیمارستان انجام می شود.

این روش ممکن است با استفاده از بی حسی عمومی یا موضعی انجام شود.بعد از انجام روش بیهوشی ، پزشک آندوسکوپی ، یک لوله پلاستیکی نازک ، انعطاف پذیر با یک دوربین و نور را وارد معابر بینی می کند.

پس از ورود به حفره ، هنگامی که سوند بالون به طور صحیح در داخل گذرگاه بینی و حفره قرار گیرد ، به آرامی باد کرده و بر روی دیواره های سینوس فشار داده می شود تا استخوان را کمی شکسته و مجبور به باز شدن شود.

پس از باد کردن بادکنک ، پزشک معابر و حفره ها را با آبکشی شور شستشو می دهد تا بیشتر زباله ها خارج شود. سرانجام ، بالون برداشته می شود و سینوس باقی می ماند تا به صورت طبیعی تخلیه شود.

اکثر افرادی که تحت عمل سینوپلاستی با بالون قرار می گیرند ، احساس فشار در سینه یا بی حسی را فقط در حین عمل جراحی گزارش می کنند ، اما درد قابل توجهی ندارند. اکثر مراحل انجام حدود 1 ساعت طول می کشد.

هزینه ها و بیمه

برخی از بیمه نامه های پزشکی هنوز جراحی را یک روش انتخابی می دانند ، به این معنی که واجد شرایط برای پوشش دادن نیست.در بیانیه ی آکادمی گوش و حلق و بینی آمریکایی در سال 2014 – جراحی سر و گردن، را شامل بیمه خواند.

مدت زمان بهبودی چقدر طول می کشد؟

بیشتر افراد می توانند چند ساعت پس از جراحی های سینوپلاستی با بالون به خانه بروند و بعد از 24 تا 48 ساعت به بیشتر فعالیت های منظم بازگردند.

معمولاً ، هفته بعد از عمل ، سینوپلاستی باعث ایجاد گرسنگی ، خستگی ، حساسیت ، احتقان و زهکشی خونین می شود.

پزشک ممکن است بلافاصله بعد از عمل به مدت 1 تا 2 روز مراقبت در برابر بینی را توصیه کند. معمولاً توصیه می شود حداقل یک هفته بعد از جراحی زیبایی بینی از فعالیت های شدید خودداری کند.

Source: www.medicalnewstoday.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.