آیا خروپف را می توان با جراحی بینی درمان کرد؟

خروپف:

خروپف می تواند به عنوان یک سر و صدای مزاحم ناخوشایند ناشی از تنگ شدن دستگاه تنفسی فوقانی در طول خواب، مانند بینی، کام نرم، زبان کوچک و ریشه زبان، تعریف شود. مهم ترین درمان در خروپف، پذیرفتن این است که خروپف یک بیماری است. خروپف زشت نیست، یک بیماری است. خروپف یک بیماری قابل درمان است.

آیا خروپف را می توان با جراحی بینی درمان کرد؟

خروپف با صدای بلند:

می تواند نشانه یک مشکل جدی سلامتی باشد. خروپف نشان می دهد که عبور هوا در راه های تنفسی به اندازه کافی باز نیست و خروپف شدید نشان می دهد که عبور هوا از طریق یک فضای باریک با مشکل مواجه است.

پذیرفتن خروپف به عنوان یک بیماری اولین گام در جهت درمان است. به طور کلی، از آنجا که فردی که خروپف می کند از صدای خروپف خود ناراحت نمی شود به تنهایی به متخصص مراجعه نمی کند. از آنجایی که فردی که خروپف می کند یک همراه بد است ، این بیماران معمولا توسط همسران، دوستان و حتی همسایگانشان  به ما  مراجعه می کنند. خروپف بیماری است که سلامت و زندگی فرد و همچنین موقعیت اجتماعی او را به خطر می اندازد. مهم ترین نکته در مورد خروپف این است که خروپف چه زمانی باعث مشکلات سلامتی می شود. اگر فرد در طول خواب دچار گرفتگی تنفس می شود و این زمان بیشتر از 10 ثانیه باشد ، باید در مورد یک بیماری که می تواند عواقب جدی مانند آپنه خواب را داشته باشد صحبت کنیم.

این بیماری انسدادی و به طور کلی رایج ترین بیماری آن آپنه خواب است. برآورد شده است که خروپف در 10٪ تا 30٪ بزرگسالان اتفاق می افتد. خروپف در اکثر این افراد به اندازه کافی جدی نیست و باعث مشکلات جدی سلامتی  نمی شود.

پیش بینی شده است که حدود پنج نفر از 100 نفر، همراه با خروپف شدید دچار گرفتگی تنفس در طول خواب و همچنین سندرم آپنه- خواب انسدادی  هستند.

حداقل 45٪ افراد بالغ عادی گاه گاه خروپف می کنند. 25٪ به طور مداوم خروپف می کنند. مشکل خروپف بیشتر در مردان چاق دیده می شود و همراه با گذشت سن هر روز افزایش می یابد.

آیا خروپف را می توان با جراحی بینی درمان کرد؟چه چیزی باعث خروپف می شود؟

خروپف در شکل سر و صدا زمانی اتفاق می افتد که راه هوایی بین دهان و بینی تنگ می شود. پشت زبان، کام نرم و زبان کوچک که به ناحیه بینی متصل هستند، قسمتی است که می تواند خود به خود تنگ شود. فردی که خروپف می کند حداقل یکی از مشکلات زیر را دارد.

تنش در ماهیچه های زبان و گلو کاهش می یابد. هنگامی که به پشت می خوابید عضلات سست نمی تواند از جا به جایی زبان به پشت گلو جلوگیری کند. این پدیده زمانی اتفاق می افتد که فرد در اثر مصرف الکل یا دارو، کنترل عضلات را در خواب از دست می دهد. در بعضی از افراد، خروپف ممکن است به دلیل سستی در فاز عمیق خواب رخ دهد.

بیش از حد بزرگ بودن بافت در گلو. لوزه بزرگ و گوشت بینی شایع ترین علت خروپف در کودکان است. در افراد چاق با بافت ضخیم گردن نشان داده می شود. در این روش، کیست ها و تومورها به ندرت سبب خروپف می شوند.

بلند بودن و افتادگی بیش از حد کام نرم و زبان کوچک راه هوایی را به سمت گلو تنگ می کند. از آنجا که راه هوایی تنفس تنگ می شود سبب خروپف فرد می شود.

فرد مبتلا به انسداد بینی، برای تنفس در بینی خلاء بیش از حد ایجاد می کند. این خلاء سبب جذب بافت های قابل انعطاف گلو به سمت راه هوایی می شود. بنابراین، زمانی که بینی باز است، کسی که خروپف نمی کند شروع به خروپف کردن می کند. این نشان می دهد که چرا برخی افراد فقط در طول دوره های آلرژیک و یا زمانی که آنفولانزا، سینوزیت وجود دارد خروپف می کنند.

آیا خروپف یک مشکل جدی است؟

از لحاظ اجتماعی بله. این یک تهدید جدی برای زندگی خانوادگی است. مسئول  بی خوابی اعضای خانواده است. شخصی که خروپف می کند هم اتاقی ناخواسته در تعطیلات و سفرها می شود. از لحاظ پزشکی بله. آسیب به خود شخص بیشتر است. شب های بدون استراحت وجود دارد. فشار خون بالا در افرادی که خروپف می کنند نسبت به افرادی که خروپف نمی کنند رایج تر است. شدیدترین نوع خروپف، “خروپف انسدادی است. در این بیماری شناخته شده به عنوان “آپنه خواب ، خروپف شدید با یک دوره تنفس متوقف می شود. در این دوره، تنفس کاملا متوقف می شود. نوبت های بدون نفس 10 ثانیه ای و بیشتر از 7 بار در ساعت یک تهدید جدی برای زندگی است. در بیماران مبتلا به آپنه ، انسداد 300-30 بار در ساعت رخ می دهد. به این ترتیب، میزان اکسیژن خون در خواب به شدت کاهش می یابد. در طول این دوره کاهش اکسیژن، قلب باید خون بیشتری پمپاژ کند. بعد از مدتی، وقتی که ریتم قلب دچار اختلال می شود، در طول سال ها فشار خون بالا و  قلب بزرگ می شود.

درمان خروپف و عمل بینی:

درمان خروپف باید عمدتا توسط متخصصین  گوش،حلق و بینی انجام شود، اما رویکرد چند رشته ای ضروری است. به این معنا که علت خروپف باید با حمایت متخصصین مربوطه انجام شود. به عنوان مثال، اگر فرد دارای اضافه وزن است به متخصص تغذیه و غدد درون ریز، اگر مشکل الکلی داشته باشد به یک روانپزشک  و اگر دچار ناهنجاری بینی باشد به جراح پلاستیک مراجعه کند. به عبارت دیگر، اگر  به علت ناهنجاری در بینی مشکل خروپف دارید باید عمل بینی انجام دهید. در عمل بینی، اختلالات بافت نرم و سخت در بینی باید اصلاح شود تا تنفس سالم به وجود آید. به عبارت دیگر، سایر انواع عمل جراحی بینی، سپتوپلاستی و conchaplasty  باید انجام شود. برای اصلاح بافت نرم در گلو فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی به شما کمک می کند . همه این جراحی ها عمل جراحی خروپف در میان افراد نامیده می شود.

گاهی اوقات درمان این نوع بیماری ها برای بیماران  سخت است.  آنها ممکن است سعی کنند از یک دستگاه موقت ضد خروپف استفاده کنند. برای درمان خروپف، شما باید به یک متخصص  مراجعه کنید  و روش های تشخیص و درمان آنها را بیابید.

Source: www.defneburunestetigi.com, www.muhammetdilber.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.