اختلال در ساختار بینی و عوارض فردی آن

اختلال در ساختار بینی و عوارض فردی آن

اختلال در ساختار بینی که تاثیر قابل توجهی بر ظاهر زیبایی چهره دارد، مشکلی است که بسیاری از افراد به ویژه پس از نوجوانی با آن مواجه می شوند. اختلال غیر زیبایی شناختی که در ساختار بینی اتفاق می افتد ممکن است به دلایل بسیاری رخ دهد و ممکن است بتوان این تغییر شکل را با مداخلات مختلف حذف کرد. لازم به ذکر است که البته اختلال در شکل، نه تنها باعث نگرانی های زیبایی شناختی می شود بلکه سبب مشکلات تنفسی نیز می شود.

اختلال در ساختار بینی و عوارض فردی آن

درباره اختلال شکل بینی

ساختار بینی متشکل از، استخوان و غضروف است. ساختار بیرونی و ساختار داخلی به یکدیگر متصل هستند و باهم کار می کنند. بینی که عمل تنفس و بویایی را انجام می دهد یک سیستم بسیار پیچیده است. بینی به دلیل قرار داشتن در وسط صورت، یک عضو موثر در به دست آوردن هویت زیبایی صورت است. هنگام تنفس از طریق بینی، هوای مرطوب تر و تمیز تری به ریه ها نسبت به تنفس از دهان منتقل می شود. تنفس هوا از بینی بیشتر به برونش منتقل می شود و تنفس کارآمدتر می شود. اگر ناهنجاری هایی که در بینی رخ می دهد ناشی از غضروف، عوامل استخوانی و بافت باشد ممکن است سبب احتقان بینی شود. علاوه بر این، این ناهنجاری می تواند یک اثر غیر قابل پسند در ساختار زیبایی صورت ایجاد کند. به طور کلی، اختلال شکل بینی در نوجوانی و دوره بعد شروع به آشکار شدن می کند. انحراف، قوز، افتادگی نوک بینی و انسداد بینی، برخی از این اختلالات است.

 

اختلال شکل بینی چیست؟

در دوران کودکی به جز شرایط پاتولوژیک، هیچ انحراف بینی وجود ندارد، اما با شروع بلوغ، تغییرات سریع بدن و انحراف در بینی شروع به ظهور می کنند. تغییرات غیر طبیعی در ساختار غضروفی و ساختار استخوانی عاملی در اختلال شکل بینی است. عامل دیگری که باعث اختلال شکل بینی می شود، آسیب است. ضربه و آسیب به خصوص در بینی نوجوانان که هنوز در حال شکل گیری بینی هستند، ممکن است سبب تشکیل غضروف نامتقارن و استخوان و ایجاد ناهنجاری بینی شود.

 

تأثیر اختلالات ساختار بینی در سلامت عمومی

ناهنجاری هایی که در شکل بینی رخ می دهد عموما با اختلالات تنفسی مرتبط است. همان طور که در بالا ذکر شد، هوای تنفسی از بینی مرطوب تر و گرم تر است. بنابراین، هوایی که به ریه ها تحویل داده می شود با کیفیت بالاتری استفاده می شود. از سوی دیگر، در مقایسه با تنفس از دهان، تنفس از طریق بینی به دلیل تنظیم میزان تنفس و شتاب بینی که بهتر به برونش منتقل می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به   این ویژگی ها، اختلالات شکل بینی به طور طبیعی می تواند سبب اختلالات تنفسی مختلف شود. اگر برخی از اینها را لیست کنیم، انحراف بینی، به ویژه در یکی از کانال های بینی باعث احتقان می شود، انحراف استخوان در داخل بینی به عنوان عامل ایجاد کننده پلیپ بینی باعث دشواری تنفس می شود. انحراف بینی، که سبب مشکلاتی در تنفس می شود، منجر به ناکافی بودن هوا و در نتیجه تولید بیشتر خون و اکسیژن از قلب می شود. تولید بیشتر خون و اکسیژن به این شکل سبب بزرگ شدن قلب در طول زمان  و کاهش مقاومت قلب می شود. از سوی دیگر، سخت شدن ممکن است رخ دهد چون ریه سعی خواهد کرد اکسیژن بیشتری را در صورت چنین مشکلات تنفسی فراهم کند. همچنین مشکلات تنفسی مربوط به انحراف بینی نیز ارتباط منفی با سیستم ایمنی بدن دارد. از آنجا که انسداد در دستگاه تنفسی بینی، بدین معنی است که اکسیژن در طی تنفس به طور خودکار کاهش می یابد و اکسیژن کافی به اندام هایی مانند مغز، قلب و ریه نمی رسد و عدم توانایی سلول ها برای دریافت اکسیژن مورد نیاز آنها به طور مستقیم بر سیستم ایمنی بدن تاثیر منفی می گذارد. علاوه بر تمام این اثرات شخصی منفی، مشکلات اجتماعی نیز مورد بررسی قرار می گیرند؛ اضطراب روانی ناشی از اختلالات زیبایی شناختی، ظهور بیماری های مزمن مانند خروپف و سینوزیت مشکلات ناشی از ناهنجاری شکل بینی است.

 

درمان

در مواردی که اختلالات شکل بینی به سلامت تنفسی اثر می گذارد و زمانی که سبب مشکلات روان شناختی افراد می شود، درمان شروع می شود. روش های مختلفی در دوره مدرن برای درمان ناهنجاری های بینی وجود دارد. این روش ها بسته به ساختار اختلال ترجیح داده می شوند و روش های مربوط به عملیات مورد بررسی قرار می گیرند. روش های جراحی و غیر جراحی در درمان ناهنجاری های بینی وجود دارد. در درمان غیرجراحی اختلال شکل بینی، اصلاحات کمبود حجم های مختلف در بینی، بثورات در قوس بینی و پشت بینی، اصلاحات نامتقارن و انحراف، تجدید نظر در زیبایی بینی و مداخله در اختلالات ناشی از شکستگی است.

 

روش جراحی

روش های جراحی در ناهنجاری های بینی با توجه به نوع اختلال توسط  فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی انجام می شود. در اکثر بیماران مراجعه کننده به متخصصان، مشکلات آناتومی و عوارض ناشی از احتقان بینی دیده می شود. بنابراین، بسیاری از بیماران می خواهند مشکلات داخلی و خارجی را باهم حل کنند.

 

source: ameliyat.com

 

همین امروز برای گرفتن زمان مشاوره با مطب دکتر کیوان اخترکاوان تماس بگیرید.

 


دکتر کیوان اخترکاوان جراح بینی ، جراح پلک در تهران و فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

جهت دریافت مشاوره رایگان عمل بینی و مشاوره رایگان حضوری با دکتر کیوان اخترکاوان با شماره تلفن 09365110973 و 09902771196 تماس حاصل فرمایید


 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.