انسداد بینی و احتقان بینی

انسداد بینی دلایل زیادی دارد. در بعضی از بیماران ، آلرژی باعث تورم لبه بینی و سینوس می شود که این موضوع به نوبه خود باعث احتقان و انسداد نیز می شود. در سایر بیماران ، انسداد می تواند به دلیل انسداد آناتومیک ساده باشد. به عنوان مثال، وجود آدنوئیدها که توده های بافت لنفاوی در نازوفارنکس در قسمت پشت بینی هستند نیز باعث انسداد می شود. سایر بیماران ممکن است پولیپ داشته باشند، یعنی توده هایی مانند انگور که به طور معمول در نواحی سینوس رشد می کنند و به داخل بینی گسترش می یابند. در حالیکه ممکن است دیگران به دلیل انحراف سپتوم دچار انسداد شوند.

انسداد بینی و احتقان بینی

آناتومی سپتوم

سپتوم “دیواره تقسیم کننده داخلی” بین طرف راست و چپ بینی است. دو سوم عقب یا خلفی سپتوم از استخوان تشکیل شده است ، در حالی که یک سوم جلوی یا قدامی از غضروف تشکیل شده است و توسط یک مخاط مخاطی احاطه شده است. از نظر تشریحی، استخوان ها و غضروف ها به استخوان فک و پالاتین (یکی از استخوان‌های جفت و باز و قرینه صورت است) در قسمت پایین و پایه جمجمه وصل می شوند. در امتداد کف بینی، سپتوم توسط شیارهای داخل استخوان در خط میانی نگه داشته می شود. در شرایطی که سپتوم انحرافی بینی مشخص شده و یک عامل اصلی مهم انسداد بینی باشد، ممکن است جراحی انحراف توصیه شود. در زیر لطفاً توضیحات مربوط به جراحی سپتوم (سپتوپلاستی) را به همراه پاسخ سؤالات متداول مرتبط با آنها مطالعه کنید.

فواید سپتوپلاستی (عمل جراحی بینی)

بیمارانی که انسداد مداوم بینی و احتقان آنها در پاسخ به مداخلات پزشکی و روشهای درمانی بسیار واکنشی نشان نداده است و به عنوان بخشی از انسداد خود دارای یک سپتوم انحرافی هستند، ممکن است نیاز به سپتوپلاستی داشته باشند. طبق تجربه بعد از سپتوپلاستی ، بیماران به طور معمول بهبود تنفس بینی و جریان هوا، کاهش انسداد و گرفتگی، کاهش “خشکی دهان” و خواب کامل و آرام تررا دارند.

باز کردن مجرای بینی با استفاده از سپتوپلاستی، آلرژی را درمان نمی کند ، اما این امر باعث می شود که بهتر بتوانید اسپری های بینی (استروئید بینی ، آنتی هیستامین های بینی) را که برای درمان آلرژی ها هستند استفاده کنید. همچنین، در بسیاری از بیماران مبتلا به خونریزی مداوم بینی، بهبود جریان هوا و کاهش احتقان پس از عمل جراحی سپتوم منجر به کاهش ضربان مداوم و ضربان بینی می شود که در تحریک بخش جلوی بینی که بیشتر از آن خونریزی بینی اتفاق می افتد، نقش دارد.

چه کسی کاندیدای سپتوپلاستی است؟

سپتوپلاستی گزینه ای برای درمان بیماران دارای انحراف سپتوم و انسداد مداوم بینی است که مشکل آنها به درمان پزشکی پاسخ نداده است. انسداد بینی غالباً به دلیل تورم بینی و سینوس است و با تلاش برای به حداقل رساندن این تورم بهبودی حاصل می شود. اسپری های استروئیدی بینی، اسپری های آنتی هیستامین بینی، اسپری های شور و آنتی هیستامین های خوراکی ممکن است به کاهش انسداد بینی و احتقان بینی کمک کنند. ممکن است داروهایی نیز تجویز شود. با این حال، داروهای ضد احتراق مانند افرین (اکسی متازولین) و سودافد (سودومد مصرف پروتئین HCL) معمولاً برای استفاده طولانی مدت توصیه نمی شوند.

در بعضی موارد، ممکن است آزمایش آلرژی توصیه شود که سعی در شناسایی آلرژن ها و مواد تحریک کننده خاص داشته باشید. هنگامی که بیمار انسداد مداوم بینی دارد که به درمان پزشکی پاسخ نداده است ، و جایی که تشخیص داده می شود که سپتوم انحراف یافته سهم قابل ملاحظه ای در انسداد دارد، ممکن است سپتوپلاستی به عنوان ابزاری برای کمک به باز شدن قسمت بینی و بهبود جریان هوا در بینی باشد.صرفا داشتن یک سپتوم انحرافی به این معنی نیست که شما به یک سپتوپلاستی نیاز دارید. سپتوپلاستی در بیمارانی که علائم انسداد بینی و احتقان بینی دارند و در جایی که درمانهای پزشکی ناموفق بوده و در آنها مشخص شده است که سپتوم نقش مهمی در علائم دارد، استفاده می شود. در این بیماران سپتوپلاستی می تواند تأثیر عمده ای بر تنفس بینی، احتقان و کیفیت زندگی داشته باشد.

انسداد بینی و احتقان بینی

مشاوره در مورد سپتوپلاستی

پزشک معالج گوش و حلق و بینی شما با دقت سابقه پزشکی شما را بررسی می کند تا بفهمد با چه علائمی به دنبال بهبود هستید ، و همچنین درمورد درمان ها و داروهای مورد استفاده در گذشته چه مواردی را مصرف کرده اید. آزمایش کامل انجام خواهد شد. این اغلب شامل آندوسکوپی بینی است که در آن از یک آندوسکوپ نوری کوچک و 4 میلی متر برای بررسی کل حفره بینی از جلو تا تمام راه تا ناحیه آدنوئید (انبوهی از بافت های غده ای شکل در گذرگاه میانی حفره ی خیشومی و گلو ) استفاده می شود. در بعضی موارد، آزمایشاتی نظیر سی تی اسکن و یا آزمایش آلرژی ممکن است سفارش داده شود. از شما خواسته می شود که در طول این مشاوره از پزشک سؤال بپرسید زیرا باید درک کاملی از اقدامات بعدی پزشک و اینکه چرا او این مراحل را توصیه می کند داشته باشید. گاهی اوقات، مرحله بعدی ممکن است جراحی بینی باشد، در حالی که در موارد دیگر پزشک ممکن است داروهای دیگری را توصیه کند تا ببیند بدون مداخله جراحی می توانید بهبودی حاصل کنید.

سپتوپلاستی چیست و چگونه انجام می شود؟

سپتوپلاستی یک عمل جراحی است که برای اصلاح سپتوم انحرافی طراحی شده است که به انسداد بینی کمک می کند. سپتوپلاستی با بیهوشی موضعی و بیمار بیدار انجام می شود. معمولاً یک سپتوپلاستی استاندارد در حدود یک ساعت انجام می شود. در طی این روش ، معمولاً جراح شما برش داخلی را در قسمت داخلی بینی انجام می دهد.

از طریق برش، سپتوم قابل مشاهده شده و اجزای انحراف یافته شناسایی و جدا می شوند. پس از اتمام این کار ، “فلپ” های مخاطی به هم دوخته می شوند و یک سپتوم صاف و یک گذرگاه باز و بدون مانع در بینی باقی می ماند.

در مواردی که انحراف در یک منطقه جدا شده از سپتوم متمرکز شود، ممکن است “سپتوپلاستی آندوسکوپی” انجام شود. با استفاده از یک آندوسکوپ کوچک، 4 میلی متر، منطقه انحراف یافته مشخص می شود و یک برش کوچک درست در مقابل نقطه انحراف کانونی ایجاد می شود. با ابزار دقیق، فلپ ها بالا می رود و مشکل انحراف حل می شود. در موارد دیگر ، کل سپتوم برداشته شده، بازسازی و مجدداً کاشته می شود. این امر بعد از تروما بیشتر اتفاق می افتد که سپتوم در نقاط مختلف منحرف یا شکسته می شود و فاقد یکپارچگی برای ارائه راهکار است. این نوع سپتوپلاستی یک روش درگیر کننده است و معمولاً با دوره بهبودی طولانی تر همراه است.

روش های اضافی

در بعضی موارد، سپتوم فقط یکی از چندین عامل آناتومیک در انسداد بینی است و بهتر است همزمان با سپتوپلاستی به برخی از این ناهنجاریهای رسیدگی شود. به عنوان مثال ساختارهایی مانند لوله در امتداد طرفین گذر بینی هستند که متورم و کوچک می شوند. در بیمارانی که این لوله ها بزرگ شده اند، ممکن است کاهش اندازه لوله ها برای بهبود جریان هوا مفید باشد. ساختارهای دیگر که ممکن است در انسداد بینی و احتقان بینی نقش داشته باشد شامل پولیپ های بینی و سینوسی، آدنوئیدهای بزرگ شده، لوله های میانی هیپرتروفیک شده(رشد بیش از اندازه‌ی بافت ترمیمی در پوست آسیب دیده) (concha bullosa)، توده ها و تومورها می باشد. انسداد عملکردی (به عنوان مثال، فروپاشی دریچه بینی) وقتی اتفاق می افتد که قسمت بیرونی بینی از هم فرو رود. همچنین ممکن است این عمل جراحی در زمان سپتوپلاستی یا در زمان دیگری به عنوان یک روش جداگانه انجام شود.

سؤالات متداول در مورد سپتوپلاستی

آیا می توانم برای سپتوپلاستی خود بیدار باشم؟

در اکثر موارد، سپتوپلاستی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در بعضی موارد، این روش ممکن است با بیدار ماندن بیمار تحت بی حسی موضعی انجام شود. شما باید این موضوع را با جراح خود در میان بگذارید تا بهترین تصمیم برای شرایط شما گرفته شود.

آیا پانسمان بینی وجود دارد؟

چند سال پیش، برای بیماران عادی بود که در انتهای عمل جراحی چندین پانسمان از گاز را در بینی خود داشته باشند. این ناخوشایند و ناراحت کننده بود. خوشبختانه، تعداد کمی از جراحان از پانسمان استفاده می کنند. برخی از آنها به جای پانسمان از “آتلهای سپتوم” استفاده می کنند. با این حال، ذکر شده است که این موضوع نیز بسیار ناراحت کننده است. با توجه به این نکته، بسیاری از جراحان بدون پانسمان یا اسپلینت، سپتوپلاستی را انجام می دهند. بهتر است از جراح خود سؤال کنید که عمل استاندارد آنها چیست.

انسداد بینی و احتقان بینی

آیا یک سپتوپلاستی ظاهر بینی یا صورت من را تغییر می دهد؟

خیر. یک سپتوپلاستی ساده ظاهر خارجی بینی یا صورت را تغییر نمی دهد. در مواردی که بیمار تغییر ظاهر بینی خود را می خواهد، این ممکن است همراه با جراحی زیبایی بینی انجام شود. اگر هدف شما از تغییر در ظاهر بینی و همچنین عملکرد شماست، باید این موضوع را با جراح خود در میان بگذارید.

آیا بعد از عمل جراحی دچار سیاه شدن چشم یا کبودی می شوم؟

در یک سپتوپلاستی استاندارد، بیمار دچار سیاهی یا کبودی صورت نمی شود. در برخی موارد، هنگامی که سپتوپلاستی با سایر روشها (مثلاً ترمیم شکستگی بینی یا رینوپلاستی) ترکیب می شود و بسته به تکنیکهای مورد استفاده و روشهای انجام شده ممکن است بیمار سیاهی در چشم و کبودی داشته باشد.

آیا در این روش بخیه وجود دارد؟

در بیشتر موارد از بخیه ها برای دوختن محل برش استفاده می شود که در پایان باعث جوش خوردن می شود. بخیه ها معمولاً قابل حل هستند و نیازی به برداشتن ندارند. در بعضی موارد (به عنوان مثال ، سوندوپلاستی آندوسکوپی) از هیچ نوع بخیه استفاده نمی شود.

جراحی چقدر دردناک است؟

در حالی که شرایط هر بیمار منحصر به فرد است، اکثر بیماران متوجه می شوند که درد بعد از عمل با مصرف داروهایی با دوز کم (به عنوان مثال ، تیلنول با کدئین) به مدت 1-2 روز کنترل می شود.

چه مدت نیاز به مرخصی از کار دارم؟

سپتوپلاستی به طور معمول یک روش سرپایی جزئی، با حداقل تهاجم است. بیماران معمولاً چند روز تا یک هفته مرخصی از محل کار خود خواهند گرفت. این می تواند براساس بهبودی فرد و جزئیات جراحی منحصر به فرد هر فرد و همچنین بهبودی از بیهوشی عمومی متفاوت باشد. توصیه می شود اکثر بیماران به مدت 1-2 هفته از انجام عمل سنگین یا فعالیت شدید خودداری کنند، اگرچه جزئیات خاصی را باید با جراح خود در میان بگذارید.

چه موقع می توانم غذا بخورم و دوش بگیرم؟

بعد از عمل هیچ محدودیتی در خوردن یا استحمام وجود ندارد. به طور معمول لیستی از داروهای رقیق کننده خون وجود دارد که می توانید برای مدت کوتاهی پس از مصرف آن خودداری کنید ، اما باید این موضوع را با جراح خود در میان بگذارید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.