انواع جراحی های زیبایی بینی

بینی شما یکی از ویژگی های بارز صورت شماست و عملکرد آن در زندگی روزمره شما ضروری است. وقتی از ظاهر بینی خود ناراضی هستید و یا عملکرد بینیتان دچار مشکل شده است به نحوی که نفس کشیدن را برای شما سخت کرده است؛ کیفیت زندگیتان به خطر می افتد. جراحی بینی می تواند عوارض فیزیولوژیکی که باعث ناتوانی در تنفس صحیح شما شده است را برطرف کند. همچنین جرای زیبایی بینی می تواند برای افزایش زیبایی ظاهری به شما کمک کند. انواع مختلفی از جراحی زیبایی بینی برای رفع نیازهای مختلف وجود دارد.

انواع جراحی های زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی عملکردی (Functional)

عمل جراحی زیبایی بینی می تواند ناهنجاری های جسمی را که مانع تنفس است ، اصلاح کند ،مانند مواردی که ناشی از نقایص از بدو تولد است. همچنین این جراحی می تواند اثرات آسیب های جسمی را نیز اصلاح کند . با تغییر شکل و تجدید ساختار غضروف و استخوان های بینی ، جراح زیبایی بینی شما می تواند در رسیدن به ظاهر زیبا و تنفس صحیح به شما کمک کرده تا شما نسبت به ظاهر خود احساس اطمینان پیدا کنید .

جراحی زیبایی بینی می تواند به صورت ” بسته ” یا “باز ” انجام بگیرد ؛ جراحی باز شامل ایجاد برش در قسمت بیرونی بینی است ، در حالی که جراحی بسته فقط شامل برش درون بینی است. در صورتی که امکانش وجود داشته باشد جراح شما برای جلوگیری از ایجاد جای زخم بر روی صورت ، از روش جراحی بسته استفاده می کنند ، جراحی باز در موارد آسیب های شدید یا زمانی که محل درمان در قسمت درونی حفره ی بینی قرار داشته باشد ، مورد استفاده قرار می گیرد . یک جراح ماهر و واجد شرایط می تواند برش های جراحی باز را به نحوی انجام دهد که جای زخم ظاهری به حداقل مقدار خود برسد .

تصحیح سپتوم انحرافی

سپتوم حفره ی بینی را به دو بخش تقسیم می کند ، سپتوم از سوراخ بینی تا قسمت فوقانی بینی – جایی که به جمجمه وصل می شود – ادامه دارد ؛ سپتوم از چندین بخش غضروف و استخوان تشکیل شده است ؛ قسمت پایینی آن بر روی ستون فقرات جلویی بینی استوار است ؛ این استخوان حمایت کننده را می توانید جایی که بینی شما و قسمت بالایی لب شما به هم می رسند حس کنید .

یک سپتوم زمانی دچار انحراف می شود که به جای اینکه مسیر مستقیم را بین دو حفره ی بینی طی کند به سمت یکی از حفره ها رشد و یا تغییر مسیر دهد ؛ هنگامی که سپتوم به یک سمت منحرف می شود ، می تواند ظاهری S مانند و یا C مانند را به وجود بیاورد . هر دو نوع این انحرافات سپتوم می توانند جریان هوا را مسدود کرده و در نهایت به بافت های نرم بینی آسیب وارد کنند .

بسته به محل انحراف ، جراح نسبت به تغییر شکل قسمت بالایی استخوانی سپتوم- نزدیک قسمت بالایی بینی – و یا قسمت پایینی غضروف اقدام می کند . در برخی موارد سپتوم به طور کامل در قسمت داخلی بینی کج می شود که به این شرایط ” انحراف تیغه ی بینی ” گفته می شود ؛  در این حالت ، جراح باید تغییر مسیر سپتوم را اصلاح کرده و پایه تیغه ی بینی را بر روی ستون فقرات جلوی بینی تنظیم کند.

شاخک های بزرگ شده بینی (Enlarged Turbinates)

جراح زیبایی بینی می تواند شاخک های بزرگ شده بینی را اصلاح کنند . این استخوان های باریک و بلند از هر طرف سپتوم به داخل حفره ی بینی وارد شده اند و شکلی مانند دستگیره های در خمیده با انتهای دایره مانند ، به خود گرفته اند . سه مجموعه از شاخک های بینی وجود دارد : 1- شاخک های بالایی که در بالاترین قسمت بینی و بین بینی و چشم ها قرار دارند . 2 – شاخک های میانی که در قسمت وسط بینی قرار گرفته اند . 3- شاخک های تحتانی که دقیقا بالای خط بینی جای دارند . بافت نرم بینی شاخک ها را پوشانده و هوا را در هنگام استنشاق مرطوب می کند .

جراحی شاخک ها می تواند شاخک هایی را که به دلیل آلرژی یا سایر مواد تحریک کننده ، متورم شده اند ، اصلاح کند. در بعضی موارد یک شاخک به دلیل فشاری که یک سپتوم منحرف شده به یک سمت ، به آن وارد می کند منقبض می شود ، در نتیجه شاخک روبرویی سپتوم منحرف شده در حفره ی بینی مجاور ، بزرگ تر شده تا نبود شاخک منقبض شده را جبران کند . در انتهای تمام این اتفاقات ، تنفس دچار مشکل می شود .

برخی از جراحان برای اصلاح شاخک بزرگ شده ، بافت روی آن را برداشته و سایز آن را کوچک می کنند ؛ اما برخی دیگر از جراحان هیچ یک از بافت را جدا نمی کنند و به جای آن شاخک را به طرف خارج می شکنند . شاخک ها هوایی را که به بینی وارد می شود را گرم و مرطوب می کنند که این امر برای تنفس بسیار مهم است . در برخی موارد برداشتن شاخک ها می تواند به یک وضعیت دردناک به نام “رینیت آتروفیک ” منتهی شود . رینیت آتروفیک می تواند منجر به عفونت مزمن و تولید بیش از حد مخاط شود ؛ در حالی که با شکستن بخشی از شاخک ها به طرف خارج (به صورت دور شده از سپتوم) و مستقر کردن آن ها در آن حالت ، می توان گذرگاهی بزرگ تر ایجاد کرده و تنفس را بهبود ببخشیده و از مزایای عملکرد شاخک ها استفاده کنیم.

انواع جراحی های زیبایی بینی

پولیپ بینی

همانند شاخک های بزرگ شده ، پولیپ های بینی نیز اغلب به دلیل آلرژی یا سایر مواد تحریک کننده به وجود می آیند. پولیپ ها خوش خیم بوده و به شکل لامپ های نرم و ژله ای در حفره های بینی ، رشد می کنند . برای از بین بردن آن ها ، جراح یک ابزار پزشکی را وارد حفره ی بینی کرده و پولیپ را به دقت تخلیه می کند. متاسفانه پولیپ های بینی به احتمال زیاد دوباره رشد می کنند، بنابراین بیماران مبتلا به این بیماری باید دارای آلرژی را هم مصرف کنند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.