بایدها و نبایدها بعد از رینوپلاستی

رینوپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که امروزه بسیار مورد استقبال افراد مختلف قرار گرفته است. بینی عضوی مهم و برجسته در صورت است که همیشه در اولین برخورد مورد توجه قرار می گیرد. به همین دلیل همواره افرادی که از فرم بینی مناسبی برخوردار نیستند به جهت انجام رینوپلاستی به کلینیک ها مراجعه می کنند. این افراد تمایل دارند که راجع به تمام بایدها و نبایدهای بعد از رینوپلاستی اطلاعاتی کسب کنند. در این مقاله به بررسی این بایدها و نبایدها می پردازیم.

بایدها و نبایدها بعد از رینوپلاستی

آیا بعد از رینوپلاستی با درد و تورم مواجه می شویم؟

معمولا بعد از رینوپلاستی درد و ناراحتی ملایم تا متوسط را احساس می‌کنید. درد بعد از رینوپلاستی به راحتی و توسط داروهای خوراکی کنترل می شود. کدئین های معمولی موجود در داروخانه ها به جهت کاهش این نوع درد کفایت می کنند. معمولا ناراحتی و درد بعد از رینوپلاستی طی 72 ساعت پس از جراحی کاهش می یابد. اگر بعد از طی این مدت میزان درد، کاهش قابل توجهی نداشت، لازم است که با پزشک تماس بگیرید.

کبودی و تورم بعد از رینوپلاستی نیز بسیار طبیعی و رایج است. کبودی و تورم معمولا در روز دوم پس از رینوپلاستی شدیدتر می شود. اما پس از روز سوم کم کم روبه بهبودی می رود. میزان کبودی و تورم در افراد مختلف و با توجه به نوع جراحی می تواند متفاوت باشد.

بنابراین نباید میزان کبودی بینی خود را با سایر افرادی که رینوپلاستی را انجام داده اند مقایسه کنید. برخی کبودی ها ممکن است تا ناحیه گونه ها نیز ادامه پیدا کنند. اما در برخی مواقع نیز ممکن است هیچ کبودی اتفاق نیفتد. به عنوان مثال زمانی که تنها نوک بینی جراحی شده باشد، معمولا کبودی اتفاق نمی افتد.

انتظار می رود که چه موارد دیگری بعد از رینوپلاستی مشاهده شود؟

معمولا بعد از رینوپلاستی انتظار می رود که برخی ترشحات خونی از بینی خارج شود. به همین دلیل پزشک یک پانسمان کوچک را بعد در زیر بینی قرار می دهد. این پانسمان جاذب بوده و ترشحاتی که ممکن است از بینی خارج شود را به خود جذب می کند.

معمولا طی 24 تا 48 ساعت اول بعد از رینوپلاستی نیازی به تعویض پانسمان نیست. اما بعد از 48 ساعت لازم است که پانسمان بینی تعویض شود. یک پانسمان داخلی نیز در داخل بینی ایجاد می شود. معمولا افرادی که فقط نوک بینی شان را جراحی کرده اند، پانسمان خارجی را کمی دیرتر برمی دارند. اما به طور کلی هر دو پانسمان داخلی و خارجی بینی 5 تا 7 روز بعد از رینوپلاستی برداشته می شوند.

افتادگی بینی معمولا اتفاقی است که انتظار می رود بعد از رینوپلاستی مشاهده شود. این اتفاق برای افرادی که این جراحی را انجام داده اند بسیار آزاردهنده است. اما بهتر است بدانید که بعد از برداشتن اسپلینت داخلی بینی این مشکل به صورت قابل توجهی بهبود می یابد. بنابراین جای هیچ نگرانی از این بابت نیست.

یکی از موارد دیگری که اغلب مراجعه کنندگان با آن مواجه می شوند این است که مخاط بینی شان در گلو جمع می شود. این مشکل به دلیل وجود اسپلینت های داخل بینی اتفاق می افتد. چرا که اسپلینت ها، بینی را تحریک کرده و باعث می شوند که میزان مخاط بیشتری در بینی تولید شود. این مشکل 5 تا 7 روز بعد از رینوپلاستی و با برداشتن اسپلینت ها کاملا رفع می شود.

گاهی اوقات ممکن است کاهش موقتی در حس بویایی و طعم نیز بعد از رینوپلاستی مشاهده شود. این اتفاق نیز در برخی افراد و برخی انواع رینوپلاستی کاملا طبیعی است. چرا که در برخی از انواع رینوپلاستی اعصاب بینی در حین عمل تحریک می شود. این تغییرات نیز طی 1 تا 2 هفته بعد از رینوپلاستی کاملا بهبود می یابد. چنانچه احساس کردید بعد از این مدت حس بویایی و طعم در شما بهبود نیافته است لازم است که حتما به پزشک مراجعه کنید.

گاهی اوقات افرادی به کلینیک ها مراجعه کرده و می گویند که تورم پل بینی شان بهبود یافته اما تورم نوک بینی همچنان باقی مانده است. این اختلاف در بهبودی تورم بینی نباید دلیلی برای نگرانی باشد. چرا که تورم بینی در همه نواحی طی چند هفته اول به طور کامل بهبود می یابد.

گاهی اوقات ممکن است تورم بینی در برخی نواحی کمی دیرتر بهبود یافته و به چند ماه برسد. این طولانی شدن بهبودی تورم نیز کاملا طبیعی است. اما حداکثر یک سال بعد از رینوپلاستی هیچ آثاری از تورم باقی نخواهد ماند. مراجعه کنندگانی که فقط جراحی سپتوم را انجام داده اند با هیچ گونه تورمی مواجه نخواهند شد.

کدام علائم بعد از رینوپلاستی را باید جدی بگیریم؟

برخی علائم بعد از رینوپلاستی ممکن است بروز کند که نیاز است این علائم را جدی بگیرید. لازم است که در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

  • خونریزی بیش از حد و غیرمعمول بینی
  • افزایش تدریجی درد (دردی که با مصرف داروهای مسکن نیز کاهش نمی یابد)

این علائم بسیار جدی بوده و لازم است در صورت مشاهده به سرعت به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید. همچنین به جز این علائم اگر هر عامل مشکوکی را مشاهده کردید نیاز است که با پزشک تماس گرفته و یا به کلینیک مراجعه کنید.

 

بایدها و نبایدها بعد از رینوپلاستی

چه مراقبت هایی را بعد از رینوپلاستی باید انجام دهیم؟

توصیه می شود که حتما هنگام انجام رینوپلاستی با یک همراه به کلینیک جراحی مراجعه کنید. همچنین توصیه می شود که شخص همراه حداقل در اولین شب بعد از انجام جراحی در کنار مراجعه کننده بماند. حتما تاریخچه پزشکی خود را قبل از انجام رینوپلاستی به پزشک ارائه دهید. سایر مراقبت هایی که لازم است بعد از رینوپلاستی انجام دهید شامل موارد زیر است:

1- لازم است که از اسپری نمک شور مانند اسپری سالینکس استفاده کنید. همچنین بهتر است که یک لایه کوچک از وازلین یا پماد آنتی بیوتیک را روی بینی خود به آهستگی قرار دهید. از وازلین برای نرم کردن داخل بینی خود نیز می توانید استفاده کنید. این کار را 4 تا 6 بار در روز و از همان روز اول بعد از رینوپلاستی انجام دهید. اینکار باعث می شود که بینی شما نرم مانده و پوسته پوسته نشود. هردو اسپری نمک شور و پماد در داروخانه ها موجود است.

2- از ورزش کردن طی 10 روز بعد از جراحی خودداری کنید. همچنین ورزش های سنگین را تا حداکثر یک ماه بعد از جراحی شروع نکنید. مگر اینکه با مجوز پزشک همراه باشد.

3- آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد درد بعد از رینوپلاستی را تنها با مجوز و طبق دستور پزشک مصرف کنید.

4- به مدت 2 هفته بعد و 2 هفته قبل از رینوپلاستی از هیچ گونه آسپیرین یا ترکیبات ضد التهابی مصرف نکنید. مگر اینکه قبلا در این مورد با پزشک خود مشورت کرده باشید.

5- اگر سیگاری هستید، حداقل دو هفته قبل و دو هفته بعد از رینوپلاستی نباید سیگار بکشید. سیگار کشیدن و یا مصرف تنباکو گردش خون را مهار می کند. این مهار شدن گردش خون می تواند در نتیجه جراحی شما تاثیر گذار باشد.

6- برای به حداقل رساندن تورم می توانید از کمپرس های خنک و تمیز و یا قرار دادن یخ در یک پارچه خشک و تمیز استفاه کنید. از این کمپرس ها می توانید طی 24 ساعت اول بعد از رینوپلاستی و به مدت 4 تا 6 بار در روز استفاده کنید.

Source: www.drducic.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.