بلفاروپلاستی (جراحی پلک)

مقدمه

یکی از دلایل اصلی که باعث شده است برخی افراد به جراحی پلک، برای از بین بردن پوست اضافی و همچنین ایجاد ظاهری جوان تر رو آورند، افتادگی پلک است. این جراحی علاوه بر ایجاد ظاهری زیبا به افرادی که پلک شان تا حد زیادی افتاده باشد به دید بهتر آنها کمک می‌کند. طی این جراحی پوست اضافه، ماهیچه اضافه و گاهی اوقات چربی های اضافه موجود در پلک بالایی و پایینی را جدا می‌کنند و به نوعی می‌توان گفت ازبین می‌برند. گاهی اوقات ممکن است فرد احتیاجی به برداشتن ماهیچه نداشته باشد و فقط با برداشتن پوست اضافه ی پلک به نتیجه دلخواه خود برسد. روش جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا که لیفت چشم نیز نامیده می شود با جراحی پتوز افتادگی پلک فوقانی فرق دارد. در جراحی بلفاروپلاستی جراح با بالا بردن پلک فوقانی و سفت کردن عضله ها ، به پلک ظاهری زیبا می دهد.

بلفاروپلاستی (جراحی پلک)

روش زیبایی بلفاروپلاستی چیست؟

این روش جراحی ای است که انجام دادن آن ضرورتی ندارد و صرفاً به دلیل ایجاد ظاهری بهتر انجام می‌شود. معمولاً افراد زمانی به این روش رو می‌آورند که پلک های فوقانی و تحتانی به دلیل روند پیری افتاده باشند و یا حتی ابروهایشان نیز به همین دلیل افتاده باشد. گاهی اوقات ممکن است مشکلات گفته شده به دلیل یک بیماری ارثی ایجاد شده باشد. این افتادگی ها از نظر آرایشی ظاهر ناپسندی را داده و زیبایی صورت و چشم را ازبین می برد و باعث می‌شود تا پیر و خسته به نظر برسید.

کشش پلک های افتاده ظاهری جوان را ایجاد می‌کند. اگر برایتان سوال ایجاد شده است که چه کسی این جراحی را انجام می‌دهد باید بگویم که چشم پزشکان و جراحان و متخصصان چشم این روش‌ها را انجام می‌دهند، اما جراحان دیگری مانند جراحان دهان و فک و صورت، جراحان گوش و حلق و بینی نیز این جراحی زیبایی را انجام می دهند.

چه زمانی انجام این جراحی ضروری است؟

همانطور که گفته شد این جراحی یک عمل زیبایی محسوب می شود و انجام دادن آن ضرورتی ندارد، اما از آنجایی که روشی است برای بالا بردن پلک و پوست های شل شده اطراف چشم در صورت وجود موارد زیر می توانید این عمل را انجام دهید:

  • اگر هنگام رانندگی و انجام سایر کارها به دلیل افتادگی بیش از حد پلک دچار مشکل بینایی شده اید .
  • اگر هنگام استفاده از عینک و لنز با سختی مواجه می شوید .
  • اگر افتادگی پلک به حدی زیاد است مدام آن را مالش می دهید .

بلفاروپلاستی (جراحی پلک)

جراحی پتوز پلک

جراحی پتوز یک اصطلاح پزشکی به معنای حذف افتادگی پلک فوقانی است. این مشکل ممکن است برای هر دو پلک اتفاق بیوفتد ؛ افتادگی پلک از زمان به دنیا آمدن فرد همراه او است. به طور کلی افتادگی پلک زمانی رخ می‌دهد که پلک فوقانی به پایین کشیده شود و از حالت عادی اش خارج شود. هنگامی که پلک به سمت پایین کشیده شود قسمت بالایی چشم ، بینایی شما را می پوشاند. همانطور که گفته شد در بیشتر موارد این مشکل بر اثر پیری ایجاد می‌شود. تاندون ماهیچه های پلک که وظیفه ی بالا نگه داشتن آن را دارند به مرور زمان شل شده و پلک را به سمت پایین می‌کشند. اصطلاحاً جراحان می‌گویند که تاندون‌های پلک فوقانی باید کشیده شود. ممکن است بعضی از افراد پس از انجام این جراحی دچار آب مروارید شوند زیرا بر اثر دستکاری بیش از حد پلک ، عضله‌ای که مسئول  باز نگه داشتن چشم است به مرور ضعیف می شود. گاهی اوقات پتوز می تواند سکته مغزی را به دنبال داشته باشد. این کار معمولاً توسط چشم پزشکان و جراحان چشم و بینی انجام می شود.

انجام این عمل برای چه کسانی بهتر است؟

اگر مطمئن نیست که این جراحی برای شما مناسب است یا خیر با یک چشم پزشک مشورت کنید زیرا می‌تواند مشکلات پلک شما را به درستی ارزیابی کند. اگر هم دلیل پزشکی ندارید و صرفاً به دلیل علاقه و ایجاد زیبایی می خواهید این کار را انجام دهید باز هم در مورد نگرانی های موجود با پزشک خود مشورت کنید، بنابراین چشم پزشک به شما می گوید که چه انتظاراتی از این جراحی باید داشته باشید. اگر افتادگی پلک آنچنانی ای ندارید به شما توصیه می شود که با روش های آرایشی به ظاهر خود زیبایی ببخشید.

با توجه به مراقبت های پس از جراحی و سایر عوامل، بلفاروپلاستی می‌تواند تا ۱۰ سال دوام داشته باشد. چشم پزشک شما ، عوامل خطر جراحی مانند خشکی چشم و بیماری‌های چشمی را ارزیابی می‌کند. باید این موضوع را بخاطر داشته باشید که داشتن بیماری و عفونت های چشمی و مشکلات بهداشتی شانس انجام این جراحی را پایین می‌آورد و حتی می‌تواند به کلی آن از بین ببرد. افراد سیگاری در معرض خطر ابتلا به عفونت و مشکلات بهداشتی این جراحی قرار دارند زیر سیگار روند بهبودی را کند می‌کند، بنابراین برای جراحی ، پزشک از شما می‌خواهد تا چند هفته قبل از جراحی سیگار کشیدن را ترک کنید.

این عمل به دلیل ساختار چشم نژاد آسیایی ها بسیار سخت انجام می‌شود و بیشتر  افراد ممکن است نتیجه دلخواه را دریافت نکنند. جراح سعی می کند تا پلک را به صورت پلک غربی جراحی کند ؛ البته عده‌ای از افراد با انجام این کار مخالف هستند.

بلفاروپلاستی (جراحی پلک)

آماده سازی برای جراحی بلفاروپلاستی

قبل از عمل از پزشک خود بپرسید که تحت بیهوشی موضعی قرار خواهید گرفت یا بیهوشی عمومی . بیهوشی موضعی با استفاده از تزریق داروهای آرام‌بخش و یا داروهای خوراکی انجام می‌شود. در طول این عمل شما بیدار و به هوش هستید اما ناحیه اطراف چشم ، با دارو ای که از طریق سوزن تزریق می‌شود بی حس خواهد شد ؛ اما اگر این جراحی چشم پیچیده باشد و شما بخواهید که عمل زیبایی دیگری را هم زمان با بلفاروپلاستی انجام دهید به بیهوشی عمومی نیاز دارید. در طول بیهوشی عمومی تزریق داخلی انجام می‌شود که در این صورت از ۲۰ دقیقه الی دو ساعت (بستگی به پیچیده بودن عمل دارد) مریض بیهوش باقی می ماند. اگر بیهوشی عمومی داشته باشید قبل از عمل از شما می‌خواهند تا موارد زیر را انجام دهید:

  • ممکن است پزشک شما بخواهد تا دو هفته از مصرف داروهایی همچون آسپرین، ایبوپروفن و داروهای تسکین دهنده درد خودداری کنید تا احتمال خونریزی در طی عمل کاهش یابد .
  • ظهر قبل از عمل از شما می خواهند تا غذایی سبک مانند سوپ میل کنید .
  • بعد از نیمه شب هیچ چیز نخورید و ننوشید .
  • صبح روز عمل باید داروهای ضروری مانند فشار خون را با آب کم استفاده کنید .
  • از شما می‌خواهند تا با خود همراه بیاورید تا پس از عمل و بعد از جراحی به شما برای رسیدن به منزل کمک کند . معمولا برای این جراحی نیازی به ماندن در بیمارستان نیست مگر اینکه بخواهید طی چند روز بعد نیز عمل های زیبایی دیگری را انجام دهید.

حین عمل چه اتفاقی می افتد؟

جراح پلک های فوقانی و پلک های تحتانی را به طور همزمان ترمیم می کند. در قدم اول هنگامی که دراز کشیده ای جراح با علامت گذاری دقیق مناطقی را که باید پوست برداشته شود مشخص می‌کند ، در این حین با استفاده از ابزارهای جراحی مانند قیچی جراحی و دستگاه های برش رادیویی و یا لیزری، جراح شروع به برش پلک های بالایی و پایینی (درست زیر مژه) می کند ؛ سپس در آخر با استفاده از چسب مخصوص و بخیه برای صاف کردن مجدد پلک و ابرو اقدام می‌کند. در طی این عمل، جراح با توجه به اسکلت بندی صورت و ساختار عضلات زیرین صورت ممکن است چربی های اضافی پوست را از بین ببرد. برای بیمارانی که مشکل خشکی چشم دارند برای جلوگیری از آسیب، بافت کمتری برداشته می‌شود. همچنین جراح ممکن است از لیزر دی اکسید کربن برای بازسازی مجدد پوست و از بین بردن چین و چروک های باقی مانده استفاده کند. در مواردی که افتادگی ابرو وجود دارد لیفت ابرو انجام می شود که شامل برش پوست سر و سفت کردن پوست برای بالا نگه داشتن ابرو است.

بلفاروپلاستی (جراحی پلک)

بهبودی بعد از بلفاروپلاستی

پس از این جراحی پزشک پماد موضعی آنتی بیوتیک تجویز می کند که شما باید آن را استفاده کنید. در روزهای اول باید هر یک ساعت بیدار شوید و کیسه های یخ را به آرامی و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه همزمان بر روی پلک هایتان بمالید. این عمل باید باعث کاهش تورم و کبودی چشم شود. در روز دوم به بعد باید هر چند ساعت یکبار این کار را انجام دهید. پس از ۴۸ ساعت ، برای بهبود سریع‌تر می‌توانید از کمپرس آب گرم استفاده کنید. در صورت لزوم ، پزشک برای شما توضیح می دهد که از کدام یک از داروهای ضد درد استفاده کنید. در دوره بهبودی، انتظار وجود دردهای ضعیفی را داشته باشید اما اگر احساس دردتان زیاد است و مشکلات بینایی برایتان به وجود آمده است  با پزشک خود حتماً تماس بگیرید. در طی بهبودی ممکن است تورم و قرمزی در اطراف چشم وجود داشته باشد. همچنین گاهی اوقات قسمت سفیدی چشم نیز قرمز می شود. تا زمان بهبودی کامل از هیچ گونه لوازم آرایشی استفاده نکنید هنگامی که تورم پلک کاهش یافت می توانید از لنز استفاده کنید اما بهتر است طی این مدت عینک بزنید. اغلب بخیه‌ها طی ۴ الی ۷ هفته جذب می شوند و نیازی به برداشتن آنها نیست اما اگر بخیه جذب نشده باشد جراح آن را بر می ‌دارد. اکثر افرادی که این عمل را انجام می‌دهند از نتایج آن راضی هستند.

عوارض احتمالی

یک عارضه احتمالی که برای جراحی پلک وجود دارد این است که تا مدت کوتاهی نتوانید پلک های خود را به طور کامل ببندید و این موضوع گاهی باعث خشکی چشم می‌شود ، معمولاً این مشکل بعد از چند هفته یا چند ماه از بین می‌رود ولی در طی بهبود ، شما به مصرف داروهایی مانند قطره چشم و غیره نیاز پیدا می کنید. اگر این مشکل بیش از ۲ یا ۳ ماه همراه شما باشد ممکن است به جراحی دوباره برای بازگرداندن پوست نیاز داشته باشید تا بتوانید کامل چشم خود را ببندید. عوارض دیگر می‌تواند شامل عفونت پلک، دوبینی، پلک ناقص و از بین رفتن بیش از حد پوست باشد.

بلفاروپلاستی (جراحی پلک)هزینه این عمل جراحی چقدر است؟

هزینه جراحی به دستمزد جراح و هزینه بیمارستان و همچنین منطقه‌ای که در آن این عمل را انجام می دهید بستگی دارد. در مورد بیمه باید بدانید که اکثر بیمه‌ها عمل زیبایی را شامل نمی شود.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.