بینی شکسته

بررسی کلی

بینی شکسته که به آن شکستگی بینی نیز گفته می شود ، شکستگی یا ترک خوردگی در استخوان یا غضروف بینی است. این شکستگی ها به طور معمول بر روی پل بینی یا در سپتوم، یعنی ناحیه ای که بینی شما را تقسیم می کند اتفاق می افتد.

بینی شکستهچه عواملی باعث ایجاد شکسته بینی می شود؟

ضربه ناگهانی به بینی شایعترین علت این مشکل است. بینی های شکسته اغلب با سایر آسیب های صورت یا گردن رخ می دهد. علل شایع بینی شکسته شامل موارد زیر است:

·         برخورد با دیوار

·         زمین خوردن در زمان ورزش

·         تصادفات وسایل نقلیه

·         مشت خوردن یا لگد خوردن به بینی

چگونه می توانید بگویید که بینی شما شکسته است؟علائم شکستگی بینی:

·         درد در اطراف بینی

·         خم شدن و یا کجی بینی

·         تورم بینی و یا تورم در اطراف بینی، که باعث می شود بینی شما خم و یا کج به نظر برسد هر چند که نشکسته باشد.

·         خونریزی بینی

·         کبودی در اطراف بینی و چشم که معمولا بعد از دو یا سه روز از بین می رود.

·         زمان مالیدن بینی صدایی را حس می کنید.

علائمی که نیاز به درمان فوری پزشکی دارند:

در صورت شکسته شدن بینی و بروز هر یک از علائم زیر ، به فوریت پزشکی مراجعه کنید:

·         خونریزی شدید و بدون توقف بینی

·         خارج شدن مایع روشنی از بینی

·         مشکل در تنفس

·         کج به نظر رسیدن بینی

·         اگر مشکوک به آسیب دیدگی سر و یا گردن هستید از حرکت کردن اجتناب کنید.

چه کسی در معرض خطر بینی شکسته است؟

حوادث و اتفاقات ممکن است برای هر کسی پیش آید، بنابراین هر فردی می تواند خطر شکستگی بینی را در  هر زمان  از زندگی تجربه کند. با این وجود برخی از فعالیت ها می تواند خطر شکستگی بینی را افزایش دهد. کسانی که در ورزش های تماسی شرکت می کنند بیشتر در معرض خطر شکستن بینی هستند. برخی از این ورزش ها شامل:

·         بسکتبال

·         بوکس

·         فوتبال

·         ورزش های رزمی

·         هاکی

فعالیت های دیگری که می توانند شما را در معرض خطر قرار دهند شامل:

·         درگیری

·         راندن وسیله نقلیه موتوری، به خصوص اگر وسایل ایمنی نداشته باشید.

·         دوچرخه سواری و اسنوبوردینگ

گروه هایی که بیشتر در معرض خطر هستند!

صرف نظر از شرکت در ورزش و یا سایر فعالیت های بدنی، برخی از گروه ها بیشتر در معرض خطر شکستگی بینی قرار دارند. این گروه شامل کودکان و بزرگسالان است. سلامت استخوان برای هر دو گروه اهمیت زیادی دارد و زمین خوردن در بین آنها بیشتر شایع است.کودکان در معرض خطر بیشتری در برابر شکستگی بینی هستند، زیرا هنوز توده استخوانی ها در حال ایجاد است و کامل شکل نگرفته است. کودکان نوپا و خردسالان آسیب پذیرتر هستند.
وسایل مناسب همیشه  در طول ورزش های تماسی و فعالیت های بدنی استفاده شود.

بینی شکستهبینی شکسته چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما معمولاً با انجام معاینه جسمی می تواند بینی شکسته را تشخیص دهد. این معاینه شامل مشاهده و لمس بینی و صورت شماست. اگر درد زیادی دارید ، پزشک ممکن است قبل از معاینه فیزیکی از بی حسی موضعی برای بی حس کردن بینی استفاده کند. ممکن است پزشک از شما بخواهد که دو یا سه روز پس از کاهش تورم برگردید تا مشاهده مصدومیت شما راحت تر باشد. اگر به نظر رسد آسیب بینی شما شدید یا همراه با سایر آسیب های صورت باشد ، پزشک ممکن است دستور اسکن اشعه ایکس یا سی تی اسکن را انجام دهد. این اسکن ها می توانند به تعیین میزان آسیب بینی و صورت شما کمک کنند.

بینی شکسته چگونه درمان می شود؟

بسته به علائم ، ممکن است شما به درمان فوری پزشکی نیاز داشته باشید یا ممکن است بتوانید کمک های اولیه را در خانه انجام دهید و در صورت تمایل به پزشک مراجعه کنید.

کمک های اولیه در خانه

اگر علائمی ندارید که معالجه فوری پزشکی را تضمین می کند ، قبل از مراجعه به پزشک چند کار وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید:

·         اگر بینی شما خونریزی دارد ، هنگام تنفس از طریق دهان خود بنشینید و به جلو خم شوید. به این ترتیب ، خون از گلو شما تخلیه نمی شود.

·         اگر خونریزی ندارید ، سر خود را بالا ببرید تا درد و متورم کم شود.

·         برای کاهش تورم ، یک کمپرس سرد یا یخ پیچ شده در یک دستمال را به مدت 15 تا 20 دقیقه ، سه یا چهار بار در روز روی بینی خود بگذارید.

·         برای کاهش درد از استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (Advil ، Motrin) استفاده کنید.

ایده آل است آسیب های صورت فوری ارزیابی شود تا میزان صدمات به طور کامل ارزیابی شود. مردم اغلب نمی دانند که مشکلات به دلیل آسیب دیدگی و یا شکستگی بینی بوجود می آید. درمان شکستگی بینی در طی یک یا دو هفته بسیار آسان تر از درمان بینی هایی است که مدت زیادی از زمان آسیب دیدن گذشته است. پس از آسیب دیدگی بینی ، همچنین مهم است که پزشک شما سپتوم (فضای تقسیم داخل بینی شما) را برای آسیب دیدگی بررسی کند. خون می تواند در سپتوم جمع شود ، وضعیتی که نیاز به درمان فوری دارد.

درمان های پزشکی

همه بینی های شکسته نیاز به درمان گسترده ندارند. اگر جراحات شما به اندازه کافی شدید باشد ، پزشک ممکن است یکی از موارد زیر را انجام دهد:

·        بینی خود را با گاز پانسمان کرده و احتمالاً یک اسپلینت را روی آن قرار دهید.

·        داروهای ضد درد و احتمالاً آنتی بیوتیک تجویز مصرف کنید.

·        یک عمل جراحی ریداکشن انجام دهید ، که در آن پزشک به شما بی حس کننده موضعی می دهد تا بینی شما را بی حس کند و دوباره آن را مجدداً انجام دهد.

·        جراحی زیبایی بینی را انجام دهید.

·        یک سپتورینوپلاستی انجام دهید ، که یک عمل جراحی برای ترمیم سپتوم بینی شما است.

·         ریداکشن ، جراحی زیبایی بینی و سپتورینوپلاستی معمولاً تا سه یا 10 روز پس از آسیب دیدگی شما ، بعد از کاهش تورم انجام نمی شود.

·         ممکن است در صورت وجود شکستگی جزئ ، درمان پزشکی ضروری نباشد. با این حال ، ارزیابی توسط پزشک همیشه مورد نیاز است تا بتوانند تشخیص دهند که آیا و چه درمانی مناسب است. آسیب های متوسط ​​تا شدید ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

1.       جراحی باید در طی 14 روز از آسیب دیدگی اتفاق بیفتد و درد و ناراحتی ناشی از جراحی باید طی 72 ساعت پس از عمل شروع به کاهش کند.

2.       تحت تأثیر عواملی از جمله میزان معالجه و بیمه شما ، درمانهای مختلف پزشکی در هزینه ها متفاوت خواهند بود. در صورت ایجاد صدمه ، جراحی زیبایی بینی تحت بسیاری از بیمه ها تحت پوشش قرار می گیرد ، همچنین هزینه های تشخیصی مانند اشعه ایکس و معاینات با پزشک انجام می شود.

چگونه از شکستگی بینی جلوگیری کنیم؟

برای کاهش خطر بینی شکسته می توانید از این اقدامات احتیاطی استفاده کنید:

·         پوشیدن کفش های مناسب

·         در ورزش های تماسی از وسایل محافظ صورت استفاده کنید.

·         هنگام دوچرخه سواری، کار با موتور سیکلت، اسکی و اسنوبورد کلاه ایمنی بپوشید.

·         هنگام سوار شدن به وسایل نقلیه کمربند ایمنی ببندید و مطمئن شوید کودک درجایی درست نشسته اند.

آیا بینی من مثل قبل می شود؟

بینی شکسته شما بدون هیچ مشکلی بهبود می یابد. اگر از نحوه بهبودی بینی شما ناراضی هستید یا اگر در تنفس عادی مشکل دارید ، جراحی ترمیمی بینی گزینه ای برای درمان است.

 

Source: www.healthline.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.