تغییر شکل بینی

تغییر شکل بینی (جراحی زیبایی بینی) که اغلب به آن “عمل بینی” گفته می شود ، عملی برای تغییر شکل بینی شما است. ممکن است شما این کار را به دلیل اینکه از نحوه ظاهر بینی خود ناراضی هستید یا می خواهید بعد از آسیب دیدگی شکل آن را بازیابی کنید انجام دهید.

درباره تغییر شکل بینی

شما شکل و اندازه بینی خود را از والدین خود به ارث می برید. تا زمانی که 16 ساله می شوید ، بینی شما رشد می کند و بعد از آن کاملاً رشد آن متوقف خواهد شد. بنابراین ، اگر به دلایل زیبایی می خواهید یک عمل جراحی انجام دهید ، بهتر است تا آن زمان از این کار خودداری کنید.

جراح شما می تواند در عمل جراحی به نام رینوپلاستی بینی شما را کوچکتر یا بزرگتر کند. جراح شما همچنین می تواند زاویه بین بینی و لب بالا را تغییر دهد. موضوع  مهم این است که در مورد آنچه که دوست ندارید در بینی شما ایجاد شود به پزشک بگویید و نکات مهم را توضیح دهید تا جراح دقیق بداند چه کاری را روی بینی انجام دهد.

این مقاله به طور کلی در مورد تغییر شکل بینی توضیح می دهد. همه افراد نیازها و انتظارات متفاوتی دارند. برای مشاوره و اطلاعات خاص در مورد هر روشی که در نظر دارید با جراح خود صحبت کنید.

تغییر شکل بینی

مشاوره در مورد تغییر شکل بینی

مهم است که در تصمیم گیری برای انجام هرگونه جراحی زیبایی عجله نکنید. مطمئن شوید جراح انتخاب شده شما یک جراح کاملاً آموزش دیده است. تحقیقات کافی در مورد جراح انجام دهید و با کسانی که این عمل را انجام داده اند نیز صحبت کنید.

قبل از عمل ، بحث در مورد آنچه شما می خواهید از آن عمل به دست بیاورید و نتیجه ای که واقعاً می خواهید انتظار داشته باشید بسیار مهم است. شما باید با جراحانی که عمل شما را انجام می دهد ، ملاقات کنید ، نه اینکه فقط با یک مدیر کلینیک یا پرستار صحبت کنید ، این کار کمک می کند بتوانید در مورد همه جوانب مثبت و منفی آگاه شوید. قبل از مراجعه و قرار ملاقات ، خواسته ها و نگرانی های خود را یادداشت کنید. اگر از هر چیزی مطمئن نیستید ، نترسید و سؤال کنید.

جراح باید بررسی کند که کدام روش و عمل مناسب شما است. آنها سن شما ، تاریخچه پزشکی و سلامت جسمی و عاطفی فعلی را در نظر می گیرند. یک جراح خوب از شما می خواهد قبل از انجام عمل جراحی ، دو قرار ملاقات مشاوره را رزرو کنید و حداقل یک یا دو هفته فاصله بین این جلسات باشد. در اولین ملاقات خود ، برای آنها توضیح دهید که چرا فکر می کنید به عمل بینی نیاز دارید و همچنین هر نکاتی را که دوست دارید بیان کنید. به آنها بگویید که شرایط مراقبت و زندگی شما بعد از عمل چگونه است. مشاوره دوم بررسی جزئیات مربوط به چیزی است که شما می خواهید ، به ویژه اگر جراح قبلاً چیزی را پیشنهاد کرده بود.

بعد از اولین ملاقات ، همه چیز را با دقت و فکر بررسی کنید.  همه چیز را با خانواده یا دوستان در میان بگذارید. سپس با استفاده از اطلاعات و توصیه های جراح می توانید تصمیم بگیرید که یک عمل جراحی به شما کمک خواهد کرد یا خیر. فقط در صورتی که مطمئن هستید جراح دقیقا آن چیزی که شما می خواهید را انجام می دهد این کار را انجام دهید. ممکن است به شما توصیه شود که با یک روانشناس بالینی نیز صحبت کنید ، او به شما در مورد چگونگی عملکرد بعد از عمل از نظر عاطفی و اجتماعی صحبت می کند.

آماده سازی برای تغییر شکل بینی

جراح شما قبل از جراحی زیبایی بینی ، بینی شما را معاینه می کند و شکل و اندازه آن را در یکی از ملاقاتهای شما اندازه گیری می کند. او از شما عکس می گیرد تا پس از عمل بتوانید نتایج عمل جراحی را با ظاهر اصلی خود مقایسه کنید.

در این ملاقاتها باید زمان کافی داشته باشید تا از جراح خود در مورد آنچه اتفاق می افتد بپرسید. اطمینان حاصل کنید که در مورد خطرات و همچنین مزایای آن آگاه هستید. همچنین باید مطمئن باشید که می دانید بینی شما بعداً چگونه به نظر می رسد.

جراح شما نحوه آمادگی برای عمل شما را توضیح می دهد. به عنوان مثال ، اگر سیگار می کشید ، مهم است که سعی کنید حداقل شش هفته قبل از عمل خود آن را متوقف کنید. این بدان دلیل است که سیگار کشیدن خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد ، که این می تواند بهبودی شما را کند کند. اگر سرفه ، سرماخوردگی یا گلودرد دارید بهتر است عمل خود را به تأخیر بیاندازید زیرا این ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش داده و بهبود طبیعی شما را کند کند.

مهم است که قبل از عمل کاملاً آگاه باشید ، بنابراین احساس آرامش می کنید.  قبل از عمل از شما خواسته می شود فرم رضایت نامه را امضا کنید.

عمل جراحی زیبایی بینی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود ، بنابراین در حین عمل جراحی می خوابید.  مهم است که شش ساعت قبل از عمل چیزی نخورید و ننوشید. توصیه های متخصص بیهوشی یا جراح خود را دنبال کنید و نترسید و هر سوالی دارید بپرسید.

پرستار شما را برای عمل آماده می کند. ممکن است از شما خواسته شود جوراب های فشرده سازی بپوشید. این به جلوگیری از ایجاد لخته های خون در رگ های پا کمک می کند. همچنین ممکن است نیاز به تزریق داروی ضد لخته داشته باشید.

تغییر شکل بینی

هنگام تغییر شکل بینی چه اتفاقی می افتد؟

بسته به آنچه می خواهید ، عمل جراحی زیبایی بینی ممکن است از یک تا سه ساعت طول بکشد.

کوچکتر کردن بینی در جراحی زیبایی

اگر لازم باشد بینی خود را کوچکتر کنید ، جراح شما معمولاً برش هایی را در بینی شما ایجاد می کند تا به استخوان و غضروف برسد. به این عمل جراحی زیبایی بینی بسته می شود. این بدان معنی است که بعد از عمل نباید زخمهای قابل مشاهده ای داشته باشید. این عمل زمان کمتری می برد و عموماً باعث تورم کمتری می شود ، بنابراین باید بعد از آن سریعتر بهبود یابید. همه افراد نمی توانند جراحی زیبایی بینی داشته باشند و جراح شما توضیح می دهد که آیا این گزینه برای شما مناسب است یا خیر.

جراح شما همچنین ممکن است نیاز داشته باشد که بینی شما را کوچکتر کند تا ویژگی های شما به تناسب حفظ شود. آنها برای این کار باید برش هایی در پوست بینی شما ایجاد کنند.

جراحی زیبایی بینی

اگر بینی شما کوچک باشد ، ممکن است جراح شما از تکنیک رینوپلاستی استفاده کند. جراح شما ممکن است برای بزرگ شدن بینی شما نیاز به استفاده از استخوان یا غضروف اضافی داشته باشد. به این کار پیوند گفته می شود. غضروف معمولاً از گوش شما گرفته می شود و استخوان از آرنج ، دنده ، جمجمه یا استخوان لگن شما گرفته می شود. بعضی اوقات جراح شما به جای آن از کاشت مصنوعی استفاده می کند.

جراح شما معمولاً برش های داخل بینی شما را با بخیه های حل کننده می بندد ، بنابراین نیازی به برداشتن آنها نیست. اگر خارج از بینی خود بخیه دارید ، ممکن است لازم باشد که حدود یک هفته پس از عمل آنها را بیرون بکشید.

پس از عمل چه انتظاری دارید؟

شما باید استراحت کنید تا زمانی که اثرات بیهوشی عمومی کاملا برطرف شده باشد. ممکن است در این زمان شما احساس ناراحتی داشته باشید زیرا بینی شما مسدود خواهد شد (گویی سرماخوردگی دارید). در صورت نیاز به شما تسکین درد داده می شود.

ممکن است یک یا دو روز هر سوراخ بینی شما مسدود شده باشد. این باعث می شود تنفس از طریق بینی شما متوقف شود. همچنین ممکن است حدود یک هفته روی بینی شما باند باشد تا استخوان های بینی در جای خود قرار بگیرند.

ممکن است شما بتوانید در همان روز به خانه بروید یا شاید نیاز باشد یک یا دو شب در بیمارستان بمانید. وقتی آماده رفتن به خانه هستید ، اطمینان حاصل کنید که شخصی می تواند شما را ببرد و از کسی بخواهید که در صورت امکان یک روز در کنار شما بماند.

هنگام رفتن به خانه ، پرستار در مورد مراقبت از بینی به شما توصیه هایی می کند. به شما یک تاریخ برای قرار ملاقات پیگیری داده می شود.

بهبودی از جراحی زیبایی بینی

ممکن است بینی شما بعد از عمل ، بخصوص در اطراف نوک ، کمی سفت باشد و احساس درد کنید. اگر به تسکین درد احتیاج دارید ، می توانید از داروهای مسکن بدون نسخه مانند پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید. جزوه اطلاعات بیمار را که همراه با داروی شما است ، همیشه بخوانید. اگر سوالی دارید ، از مشاوره داروساز خود بپرسید.

به دلیل بیهوشی ممکن است متوجه شوید که به طور معمول هماهنگ نیستید یا فکر کردن به روشنی دشوار است. این مشکل باید طی 24 ساعت بگذرد. در ضمن ، رانندگی نکنید ، الکل ننوشید با ماشین آلات کار نکنید و چیز مهمی را امضا نکنید. همیشه توصیه های جراح و متخصص بیهوشی خود را دنبال کنید.

مواردی وجود دارد که می توانید برای سرعت بخشیدن به بهبودی خود استفاده کنید.

 • تا حد ممکن سر خود را بالا نگه دارید. هنگام خوابیدن چند روز بعد از عمل از یک بالش یا دو بالش اضافی استفاده کنید.
 • آتلها را روی بینی خود نگه دارید و تا زمانی که اسپلین ها برداشته نشوند ، حمام گرم نداشته باشید.
 • در هفته اول بعد از عمل بینی خود را فشار ندهید ، فقط آن را به آرامی پاک کنید. اگر نیاز به عطسه دارید ، سعی کنید آن را با دهان باز انجام دهید زیرا این کار به محافظت از بینی شما کمک می کند.
 • تا زمانی که بهبود نیاوردید ، از مکان های غبار آلود یا دودی دور شوید.
 • به مدت چهار تا شش هفته هیچ گونه ورزش سخت مانند راگبی یا فوتبال انجام ندهید. ممکن است بعد از گذشت حدود سه هفته بتوانید شنا کنید. اگر این فعالیتهایی است که به طور عادی انجام می دهید قبل از عمل از جراح خود مشاوره بگیرید.
 • اگر عینک می پوشید در این زمان باید آن را کنار بگذارید زیرا نباید روی پل بینی سنگینی باشد.

احتمالاً بعد از عمل یک یا دو هفته احساس “برآمدگی” خواهید کرد و باید از دهان نفس بکشید. جراح شما برای باز شدن بینی مسدود شده شما می تواند یک اسپری بینی تجویز کند.

اگر هر گونه تورم ، قرمزی یا درد در بینی شما بدتر شده یا در صورت ایجاد تب بالا ، با پزشک معالج یا جراح خود تماس بگیرید.

ممکن است بسته به شغل خود نیاز به دو هفته مرخصی داشته باشید. ممکن است برخی افراد زودتر از این به کار خود برگردند. احتمالاً تا زمانی که تورم و کبودی کاهش نیابد ، احساس راحتی بیشتری نخواهید کرد. این مشکل ممکن است چند هفته طول بکشد. از جراح خود در مورد زمان بازگشت به فعالیت های دیگر سوال کنید. بهتر است قبل از پرواز یک یا دو هفته صبر کنید همچنین برای مدتی رانندگی نکنید.

بخیه های داخل بینی شما باید به خودی خود حل شوند. بخیه ها در قسمت خارج بینی شما معمولاً بعد از یک هفته برداشته می شوند. آتل شما معمولاً می تواند در همان زمان برداشته شود.

چندین ماه طول می کشد تا بینی شکل اصلی را بگیرد.

تغییر شکل بینی

عوارض جانبی تغییر شکل بینی

بعد از جراحی زیبایی بینی ممکن است برای مدت کوتاهی عوارض جانبی داشته باشید. این شامل:

 • درد ، تورم و کبودی ، به ویژه در اطراف چشم شما
 • سفتی و بی حسی ، به ویژه در نوک بینی شما – این می تواند تا چند ماه ادامه یابد.
 • تنفس در بینی شما مشکل که با کاهش تورم ، این وضعیت بهتر می شود.
 • خونریزی بینی به مدت یک هفته
 • حساسیت به خورشید – حداقل 6 ماه بعد از عمل از کرم ضد آفتاب مخصوصاً روی بینی خود و کلاه استفاده کنید.

عوارض تغییر شکل بینی

جراحی زیبایی بینی می تواند برخی از عوارض را ایجاد کند. این شامل:

 • مشکل در تنفس – طبیعی است که در تنفس از طریق بینی خود بلافاصله بعد از عمل مشکل داشته باشید اما این امکان وجود دارد که بتواند دائمی باشد.
 • عفونت
 • خونریزی بینی – ممکن است اندکی بعد از عمل اتفاق بیفتد.
 • آسیب به دیواره غضروف بین بینی شما (سپتوم)
 • تغییر در حس بویایی شما

زخم ها – جای زخم ها قرمز ، سپس بنفش و سپس به تدریج محو می شوند ، اما بعضی اوقات ممکن است جراح شما جراحی را توصیه کند تا جای زخم کمتر مورد توجه قرار گیرد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.