تورم بعد از عمل بینی

قبل از انجام عمل جراحی زیبایی بینی، داشتن انتظارات واقع بینانه و ایده ای واضح در مورد روند بهبود، کلید رضایت شما است. همانند همه روش های جراحی، رینوپلاستی یا عمل بینی نیز با تورم موقت همراه است.

تورم موقت اولیه ناشی از تروما یا آسیب بافتی است که در طول عمل رخ می دهد، و تورم ثانویه فرایندی طبیعی است که بدن شما برای بهبود خود به وجود می آورد و ممکن است چند ماه ادامه یابد. اگرچه تورم به تدریج از بین می رود، بیماران باید انتظار داشته باشند که مقداری پف و تورم طولانی مدت باقی بماند که تا حداکثر 12 ماه پس از عمل جراحی ادامه می یابد.

تورم بعد از عمل بینیعلاوه بر این هر سمت بدن ما کمی متفاوت است، و می تواند پاسخ مختلفی به آسیب دهند. در برخی موارد ممکن است تورم نامتقارن باشد، به همین دلیل بسیار مهم است که نگران نباشید و در طول دوره بهبود صبور باشید.

تورم پس از رینوپلاستی

بلافاصله پس از رینوپلاستی، اغلب بیماران مقداری تورم را تجربه می کنند؛ با این حال در بیشتر موارد 6 هفته پس از عمل 75٪ از این تورم خود به خود برطرف می شود. اگر چه شما می توانید نتایج عمل بینی را در این مرحله ببینید، زیرا بینی شما به مراتب مشخص تر شده است، تقریبا 25 درصد از تورم باقی می ماند، و باید تا برطرف شدن این تورم از قضاوت زودهنگام خودداری کرد. تورم به خصوص قسمت سر بینی به دلیل گرانش زمین تمایل دارد که مدت بیشتری طول بکشد.

علت تورم نامتقارن بینی پس از جراحی چیست؟

از آنجایی که تورم به طور معمول در قسمت های بالا و یک سوم بالایی زودتر از یک سوم پایین بهبود می یابد، طبیعی است که در طول دوره بهبود در سر بینی تا حدودی عدم تقارن را تجربه کنید. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که اگر چه تورم و عدم متقارن ممکن است برای شما قابل مشاهده باشد، به طور معمول بسیار جزئی است و بنابراین برای دیگران قابل تشخیص نیست.

چرا بعد از عمل بینی باید صبور باشیم؟

گرچه دوره بهبود بعد از عمل بینی از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است، اما معمولا 25٪ از تورم می تواند تا حدود 1 سال طول بکشد. در نتیجه باید در دوره بهبود بعد از عمل بینی صبور باشید چرا که ممکن است نتایج نهایی تا بیش از یک سال آشکار نباشد. بیماران با پوست ضخیم یا افرادی که نیاز به تغییرات قابل توجهی در نوک بینی دارند با احتمال بیشتری دچار تورم طولانی مدت در این قسمت بینی می شوند. اما با گذشت زمان، تورم از بین می رود، و افراد متوجه می شوند که ارزش صبر کردن را داشته است.

تورم بعد از عمل بینیچه مدت پس از رینوپلاستی باید هر روز صبح انتظار تورم را داشته باشید؟

پس از اینکه بعد از عمل بینی به خانه بازگشتید، مقداری تورم بینی کاملا طبیعی است و این تورم به عنوان پاسخ طبیعی بدن در طول روند بهبود مورد انتظار است. با این حال بسیاری از بیماران متوجه می شوند که این تورم اغلب در صبح بدتر است و در ادامه روز کاهش می یابد. این امر به این دلیل است که زمانی که دراز کشیده اید، عملکرد زهکشی غدد لنفاوی به اندازه زمانی نیست که ایستاده اید.

میزان تورم پس از رینوپلاستی به عوامل بسیاری از جمله ضخامت پوست بیمار و نوع رینوپلاستی انجام شده بستگی دارد. تورم همچنین به میزان تغییرات نوک بینی نیز بستگی دارد. به این دلیل که تورم نوک بینی بیشتر از سایر قسمت های بینی ادامه خواهد داشت، میزان تغییرات آن بر تورم کلی بینی تاثیر می گذارد.

ممکن است رفع کامل تورم پس از عمل جراحی رینوپلاستی بیش از یک سال طول بکشد. طولانی شدن تورم به این دلیل است که بعد از ترومایی مانند عمل جراحی بینی، بدن نیاز دارد از فازهای مختلف ترمیم عبور کند و در نهایت کاملا بهبود یابد. این ریکاوری زمان بر است و حدودا یک سال طول می کشد.

یک راه برای کاهش تورم صبحگاهی این است که در زمان خواب ارتفاع سر را بالاتر ببرید. استفاده از دو بالشت برای بالا بردن سر، باعث بهبود گردش خون می شود و به کاهش تورم صبحگاهی کمک می کند. هنگامی که در موقعیت نیمه نشسته هستید، از آنجا که بینی خیلی بالاتر از سطح قلب است، تخلیه طبیعی مایعات بافت می تواند ادامه یابد و در نتیجه تورم بینی کاهش می یابد.

گرچه که تورم بعد از عمل بینی اجتناب ناپذیر است، انتخاب جراح متخصص و با تجربه در زمینه رینوپلاستی به کاهش میزان تورم پس از جراحی زیبایی بینی منجر می شود. نتایج عمل بینی شما نتیجه ای مستقیم از مهارت جراح بینی است.

دکتر کیوان اخترکاوان با تجربه بسیار زیاد در زمینه رینوپلاستی، با استفاده از دانش و تجربه خود اطمینان خاطر می سازد که بهترین دوره ی بهبود را بعد از عمل بینی تجربه کنید و به نتایج دلخواه خود دست یابید.

Source: www.rhinoplasty.ca

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.