تکنیک جراحی بینی

جراحی بینی یا تغییر شکل بینی یکی از رایج ترین روش های جراحی پلاستیک است. با این حال جراحی بینی یکی از حساس ترین روش های زیبایی شناسی است. بینی تاثیر قابل توجهی در نحوه نگاه افراد مختلف به فرد می گذراد. در واقع می توان گفت به دلیل اینکه بینی برجسته است، هر گونه تغییر بلافاصله قابل مشاهده است. با استفاده از جراحی بینی می توان بسیاری از تغییرات از جمله کاهش اندازه بینی، الگوبرداری از نوک بینی، نازک کردن بینی، بهبود مشکلات تنفسی و غیره را ایجاد کرد. عمل بینی دارای روش ها و تکنیک های متفاوتی است که در این مقاله به بررسی تکنیک جراحی بینی می پردازیم.

شایع ترین دلایل افراد برای انجام جراحی بینی چیست؟

افراد مختلف ممکن است به دلایل متفاوت تمایل داشته باشند که جراحی زیبایی بینی را انجام دهند. با این حال از جمله شایع ترین این دلایل موارد زیر است:

1- دلایل زیبایی

بیشتر افرادی که بینی خود را دوست ندارند این جراحی را انجام می دهند. در واقع این افراد معولا در پل یا نوک بینی خود دارای بد شکلی هستند. برخی افراد همچنین بینی خود را زیادی بزرگ می دانند. به همین دلیل این افراد جهت کاهش طول بینی خود از عمل بینی استفاده می کنند.

2- دلایل پزشکی

سایر بیماران ممکن است به دلایل پزشکی جراحی بینی را انجام دهند. از جمله دلایل پزشکی می توان آسیب دیدگی یا تصادف را نام برد. همچنین بسیاری از افراد دچار مشکلات تنفسی هستند که جراحی زیبایی بینی بهترین راه درمان برای این افراد است.

تکنیک جراحی بینی

انواع جراحی بینی چیست؟

عمل بینی دارای انواع مختلفی بوده که شامل موارد زیر است:

1- جراحی بینی بسته

این روش از متداول ترین روش های جراحی زیبایی بینی است. در واقع در این روش با وجود اینکه جراحی صورت می گیرد اما جای زخم و جراحی پنهان است. به همین دلیل است که بسیاری از افراد تمایل دارند این روش جراحی بینی را انجام دهند. در واقع در این روش هیچ گونه برش در استخوان زیر سطح بینی صورت نمی گیرد. زیر سطح بینی ناحیه ای به نام کلوملا وجود دارد. زمانی که در این ناحیه برش ایجاد شود، جای زخم آن باقی خواهد ماند.

همچنین عمل بینی بسته در مدت زمان کمتری انجام می شود. بهبود بعد از انجام این نوع از جراحی بینی نیز بسیار سریع تر از سایر روش ها صورت می گیرد. بنابراین از آن جا که اکثر بیماران تمایلی ندارند که جای زخم روی بینی آن ها باقی بماند، اکثر جراحان از این روش به عنوان بهترین روش جراحی زیبایی بینی استفاده می کنند.

2- جراحی بینی باز

این نوع از جراحی در موارد کمتری استفاده می شود. چرا که در این نوع از جراحی لازم است که برش های عمیق تری در بینی بیمار ایجاد شود. بنابراین به احتمال زیاد جای زخم در بینی این افراد باقی خواهد ماند. معمولا افرادی که دارای نواقص شدیدتری در بینی خود هستند از این روش به جهت جراحی بینی استفاده می کنند. معمولا باید انتظار داشته باشید که میزان درد و خونریزی در این روش بسیار بیشتر از سایر روش های عمل بینی است.

3- جراحی بینی تزریقی

جراحی بینی تزریقی یکی از روش های بی دردسر جراحی زیبایی بینی است. چرا که در این روش هیچ گونه جراحی انجام نمی شود. این روش از جراحی بینی برای افرادی کاربردی تر است که دارای نواقص جزئی در بینی خود هستند. چرا که این روش تنها برخی نواقص کوچک را می تواند رفع کند. در این نوع از جراحی بینی از پرکننده ها استفاده می شود. معمولا پرکننده های پوستی جودرم و و رستیلن از جمله رایج ترین پرکننده هایی هستند که در این روش مورد استفاده قرار می گیرند.

از جمله مزیت مهم این روش جراحی بینی این است که بدون درد و خونریزی انجام می شود. بنابراین حتی افراد دیابتی هم می توانند از این روش جهت عمل بینی استفاده کنند. با این حال لازم است بدانید که جراحی زیبایی بینی تزریقی به صورت موقتی است. یعنی بعد از گذشت حدود 6 ماه تا یک سال (بسته به نوع پرکننده پوستی) پرکننده جذب پوست شده و اثرات جراحی بینی تزریقی از بین می رود. بنابراین لازم است که این نوع از جراحی بینی مجددا تمدید شود.

4- تجدید جراحی بینی

در برخی مواقع لازم است که جراحی بینی مجددا تکرار شود. معمولا در اکثر مواقعی که بیمار از نتیجه جراحی بینی رضایت کامل ندارد، تجدید جراحی بینی انجام می شود. به عنوان مثال گاهی اوقات ممکن است پل بینی دچار نواقصی شده و یا مشکلی در تنفس بیمار به وجود آمده باشد. از آن جا که تجدید جراحی بینی کاری سخت است، معمولا پزشک از انجام این جراحی سر باز می زند. با این حال ممکن است جراحانی این روش از عمل بینی را انجام دهند.

تکنیک جراحی بینی

تکنیک های جراحی بینی چیست؟

جراحی بینی همچنین دارای تکنیک های متفاوتی است که در زیر برخی از مهم ترین و رایج ترین این تکنیک ها را بیان می کنیم:

  • پل: در این تکنیک همانطور که از اسم آن پیداست، به طور اختصاصی پل بینی دستخوش تغییرات می شود. در واقع در این تکنیک جراح تنها برشی را در پل بینی ایجاد کرده و استخوان ها و غضروف های اضافی را حذف می کند.
  • نوک بینی: افرادی که به طور خاص فقط در نوک بینی خود دارای نقص هستند از این تکنیک استفاده می کنند. در این تکنیک یک برش کوچک در فضای بین سوراخ های بینی که به کلوملا معروف است ایجاد می شود. در نتیجه ی ایجاد این برش، نوک بینی دستخوش تغییرات می شود.
  • طول: این تکنیک برای افرادی کاربرد دارد که بینی دراز دارند. در این تکنیک طول بینی کاهش داده می شود. در واقع در این تکنیک جراح ساختار مرکزی بینی را دستخوش تغییراتی می کند. جراح ناحیه ای به نام سپتوم را برش داده و از این طریق طول بینی را کاهش می دهد.
  • عرض: عرض بینی از طریق این تکنیک تنظیم می شود. جراح در این تکنیک با تغییر مجدد استخوان جانبی بینی می تواند از عرض بینی کاسته و ظاهر باریک تری را به بینی ببخشد.
  • اضافه کردن: در این تکنیک جراح قادر است با استفاده از پیوند غضروف از سپتوم یا گاهی اوقات ایمپلنت سیلیکون، به بینی اضافه کند. این تکنیک معمولا برای ساخت پل یا نوک تخت قابل استفاده است.

چه افرادی می توانند جراحی بینی را انجام دهند؟

معمولا اکثر افرادی که به سن بلوغ عاطفی رسیده باشند می توانند جراحی بینی را انجام دهند. با این حال پزشک قبل از انجام جراحی بینی به خوبی وضعیت بیمار را بررسی خواهد کرد. در صورتی که انجام جراحی بینی خطراتی را به دنبال داشته باشد، پزشک حتما این خطرات را برای بیمار بیان خواهد کرد. بنابراین گاهی اوقات پزشک به بیمار توصیه خواهد کرد که از انجام جراحی زیبایی بینی صرف نظر کند.

گاهی اوقات نوجوانان نیز تمایل به انجام جراحی بینی دارند. این افراد باید قبل از انجام جراحی بینی توسط یک روانشناس معاینه شوند. روانشناس بررسی خواهد کرد که آیا نوجوان به بلوغ عاطفی رسیده است یا نه. چرا که در صورت بلوغ عاطفی، نوچوان قادر خواهد بود که زیبایی و نواقص چهره خود را به صورت منطقی مورد ارزیابی قرار دهد. بنابراین در صورت تایید روانشناس، نوجوانان نیز مجاز به انجام عمل بینی خواهند بود.

برخی افراد با بیماری های خاص نیز ممکن است اجازه جراحی بینی نداشته باشند. درواقع ممکن است جراحی برای این افراد خطراتی را به دنبال داشته باشد. این افراد نیز باید بیماری خود را به درستی بررسی کرده وسپس جهت انجام جراحی زیبایی بینی اقدام کنند.

Source: www.bapras.org.uk, www.formeclinic.cz, www.nycfacemd.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.