جراحی ترمیم بینی

جراحی ترمیم بینی

 

جراحی ترمیم بینی

 

پس از جراحی زیبایی بینی، مداخلات ثانویه یا جراحی به دلایلی مانند کج شدن بینی، مشکلات تشریحی مانند عدم تقارن، مشکلات عملکردی مانند انسداد بینی و یا عدم نتیجه مطلوب بصری، جراحی ترمیمی بینی نامیده می شود. دلیل جراحی ترمیمی بینی که یکی از روش های جراحی است این است که مشکلات روی بینی که در وسط صورت قرار دارد قابل توجه است. اگر چه نرخ های داده شده در مورد میزان بروز یک مشکل که نیازمند جراحی مجدد پس از عمل زیبایی بینی است بسیار متفاوت است، این میزان در حدود 10 تا 15 درصد در نظر گرفته می شود. عوامل متعددی وجود دارد که موجب نتایج نامطلوب یا مشکلات بعد از جراحی می شود، که شایع ترین آنها عبارتند از:

  • عدم تعیین دقیق مشکلات قبل از عمل
  • انتظارات بیمار به طور کامل درک نمی شود
  • خطاهای تکنیک جراحی
  • ویژگی های ساختاری بیمار (پوست بسیار نازک یا ضخیم، بینی کج و غیره)
  • مشکلات در دوره بهبود پس از عمل (تروما، عفونت و غیره) تجربه شده است.

مشکلات ظاهری که سبب جراحی ترمیمی بینی می شود را می توان به چهار دسته مختلف تقسیم کرد:

  • حتی اگر هیچ مشکل زیبایی وجود نداشته باشد، بیمار نتیجه دلخواه را به دست نمی آورد.
  • مشکلات جزئی: ناهنجاری های جزئی در پشت بینی، عدم تقارن جزئی در نوک بینی
  • مشکلات متوسط: عدم تقارن و ناهنجاری هایی که بر تنفس بینی اثر می گذارد
  • مشکلات عمده: از دست رفتن استخوان یا غضروف و یا عدم تقارن و ناهنجاری های جدی همراه با اختلال که در تنفس تاثیر منفی می گذارد.

تکمیل روند بهبود پس از جراحی پلاستیک بینی و آخرین شکل بینی به مدت 6 ماه تا 1 سال بسته به محتوای مداخله جراحی، در نظر گرفته می شود اما نتیجه تغییرات در پوست بینی ممکن است طولانی تر باشد. بنابراین معمولا توصیه می شود حداقل یک یا یک و نیم سال قبل از اقدام به عملیات دوم منتظر بمانید.

مهم ترین عامل که نقش تعیین کننده ای در زمان جراحی دوم دارد، علت و محتوای مشکل است.

به طور کلی انتظار می رود که برای مشکلات ناشی از بی نظمی های جزئی، نامتقارنی و ضخامت ساختار پوست بیمار یا جمع شدن منطقه ای بافت تا بهبود کامل صبر کرد (حداقل 1 سال) و در بعضی موارد تزریق  کورتیزون برای نازک کردن بافت های ضخیم و متورم مناسب خواهد بود. در عملیات اول که با هدف شکل دهی به پشت بینی از پیوند غضروف استفاده می شود، قبل از جراحی ترمیمی به علت استفاده از روش پیوند 2-1.5 سال باید صبر کرد.

در مواردی که احتمال بهبود با گذشت زمان وجود ندارد، مشکلات عمده ای که بر تنفس بیمار تاثیر منفی می گذارد و عدم تقارن و ناهنجاری هایی که ممکن است بر اثر ضربه پس از عملیات ایجاد شود بدون انتظار بر روند بهبود عملیات دوم باید ترجیح داده شود.

با وجود نبودن مشکل از لحاظ زیبایی، برای به حداقل رساندن خطر جراحی سوم به علت عدم توانایی در برآورده کردن انتظارات بیمار، دقیق ترین روش این است که تا بهبود کامل حداقل یک سال منتظر بمانید.

در جراحی ترمیمی بینی که به دلایلی مانند، اختلال در بافت به علت جراحی قبلی ، چسبندگی بین پوست و غضروف یا سقف استخوان و آسیب و ناهنجاری در غضروف یا بافت استخوانی انجام می شود مشکلات عمده ای وجود دارد.

بنابراین، برای دستیابی به نتایج موفقیت آمیز در  جراحی ترمیمی بینی، مسائل جاری باید به خوبی مورد ارزیابی قرار گیرند، روش های جایگزین مانند استفاده از غضروف گوش و دنده ها که می تواند در طول عملیات بکار گرفته شود، پیش از آن برنامه ریزی شده و باید آماده سازی لازم صورت گیرد و جراح باید برای این عملیات دانش و تجربه کافی داشته باشد.

 

زیبایی نوک بینی در جراحی ترمیمی بینی

شایع ترین علت جراحی ترمیمی بینی این است که نوک بینی به دلایلی مطلوب نیست. به طوری که نوک بینی به طور کامل ظاهر را تغییر می دهد و شکل صورت را تعیین می کند. به همین علت، در صورت بروز هر گونه مشکل در نوک بینی و یا نتیجه غیر منتظره در اولین عمل، در جراحی ترمیمی، زیبایی نوک بینی انجام می شود.

در روند زیبایی نوک بینی در جراحی ترمیمی، در قوس و سپتوم بینی مداخله ای صورت نمی گیرد و روی غضروف و بافت های نرمی که در نوک بینی وجود دارد کار انجام می شود. در حالی که این نوع جراحی در مواردی مانند افتادگی نوک بینی ترجیح داده می شود، هم زمان در صورت وجود عدم تقارن در نوک بینی و یا بیش از اندازه سربالا بودن نوک بینی نیز این نوع جراحی ترجیح داده می شود. زیبایی نوک بینی در جراحی ترمیمی حدود 45 دقیقه طول می کشد و معمولا تحت بی حسی موضعی انجام می شود. بیمار می تواند 6 ساعت بعد از عمل مرخص شود.

 

مصاحبه قبل از جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی، زمانی انجام می شود که نتیجه مطلوب از عملیات اول به دست نمی آید. عوامل موثر بر موفق نبودن عمل جراحی بینی، عدم انجام برنامه ریزی جراحی به روش صحیح، تجربه نداشتن جراح و مراقبت های اشتباه از بینی در دوره بهبود پس از عمل است. با این وجود ظهور نتیجه نامطلوب در بیماری که جراحی انجام داده ، آسیب به عملکرد بینی و وقوع مشکلات تنفسی بدان معنی است که عمل جراحی بینی موفقیت آمیز نبوده است.

امادگی بیمار از نظر روان شناختی و فیزیولوژیک قبل از جراحی ترمیمی بینی، از اهمیت زیادی برخوردار است. در جراحی ترمیمی بینی، مصاحبه با دکتر و برنامه ریزی جراحی باید با شیوه ای دقیق تر نسبت به جراحی اول انجام شود. به همین دلیل، علاوه بر انتخاب جراح با تجربه در زمینه خود، لازم است که شکایات و فرم بینی مورد نظر را به دقت توضیح دهید.

 

source: teomandal.com

 

همین امروز برای گرفتن زمان مشاوره با مطب دکتر کیوان اخترکاوان تماس بگیرید.


دکتر کیوان اخترکاوان بهترین جراح بینی طبیعی ، جراح پلک در تهران و فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

جهت دریافت مشاوره رایگان عمل بینی و مشاوره رایگان حضوری با دکتر کیوان اخترکاوان با شماره تلفن 09365110973 و 09902771196 تماس حاصل فرمایید


 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.