جراحی زیبایی بینی چگونه سپتوم انحرافی را اصلاح می کند؟

بسیاری از افراد تصور می کنند که جراحی زیبایی بینی فقط به منظور زیبایی انجام می شود. در صورتی که علاوه بر زیبایی، تمام مشکلات در بینی را به طور کامل برطرف خواهد کرد. عوامل مختلفی در ساختار بینی وجود دارند که می توانند در تنفس تاثیر گذار باشند.

یکی از عواملی که می تواند تنفس را تحت تاثیر قرار دهد، سپتوم انحرافی در بینی است. جراحی زیبایی بینی با عنوان رینوپلاستی شناخته می شود. اما زمانی که برای اصلاح انحراف بینی انجام شود، سپتوپلاستی نام می گیرد. در ادامه در خصوص سپتوم انحرافی، بیشتر توضیح خواهیم داد.

جراحی زیبایی بینی چگونه سپتوم انحرافی را اصلاح می کند؟

آشنایی با سپتوم انحرافی در بینی

منظور از سپتوم انحرافی در بینی، تیغه استخوانی است که در وسط بینی قرار دارد. این تیغه یا سپتوم باید در جایگاه درستی قرار گرفته باشد در غیر این صورت، ممکن است مشکات تنفسی ایجاد کند. سپتوم هایی که در حالت نرمال در بینی قرار دارند، حفره های بینی را در یک اندازه تقسیم کرده اند.

هنگامی که انحرافی در آن ها وجود داشته باشد، حفره های بینی اندازه های یکسانی نخواهند داشت. در نتیجه سبب مشکلات تنفسی خواهند شد. با انجام جراحی زیبایی بینی، به طور کامل می توانید این مشکلات را در زمانی کوتاه بین 15 تا 30 دقیقه برطرف کنید.

نشانه های سپتوم انحرافی در بینی چیست؟

برخی از افراد با مشاهده بینی خود بدون هیچ معاینه ای در آینه، تصور می کنند که بینی آنها دچار سپتوم انحرافی است. اما این عارضه نشانه هایی را به همراه دارد که با توجه به آن ها می توانید تا حدودی این مشکل را در بینی خود تشخیص دهید. در ادامه تمامی این موارد را ذکر خواهیم کرد:

 •     خون دماغ شدن مکرر
 •     عفونت سینوس
 •     احساس درد در صورت
 •     سردرد
 •     خروپف های با صدای بلند در خواب
 •     وجود قطراتی در انتهای بینی
 •     انسداد بینی( آپنه) در خواب

تمامی این موارد هنگامی رخ می دهد که بینی دارای سپتوم انحرافی شدید باشد. همچنین این علائم، معمولا در یک طرف بینی بیشتر احساس می شود. سپتوم های انحرافی ممکن است از زمان کودکی وجود داشته باشند اما برخی از افراد به تدریج این عارضه را در بینی خود مشاهده می کنند.

علاوه بر این موارد، ممکن است به دلیل ضربه هایی که به بینی وارد می شود، سپتوم انحرافی به وجود آید. عمل جراحی زیبایی بینی در سنین بلوغ شما انجام نمی شود، باید منتظر بمانید تا در سن مناسب این عمل را انجام دهید. اما گاهی اوقات ممکن است عمل جراحی برای شما ضرورت داشته باشد.

چرا باید عمل سپتوپلاستی را در جراحی زیبایی بینی انجام داد؟

همانطور که گفته شد در جراحی زیبایی بینی علاوه بر تغییر در فرم بینی به منظور زیبایی، کلیه مشکلات و نواقص بینی برطرف خواهد شد. یکی از عواملی که ممکن است سبب ایجاد مشکلات در فرد شود، سپتوم انحرافی است. اهمیت انجام این عمل در جلوگیری از ایجاد عارضه انسداد بینی است.

در این حالت هوا به خوبی در بینی جریان نخواهد داشت. سپتوم انحرافی زمانی رخ می دهد که تیغه و استخوان اصلی بینی در جهتی غیر طبیعی خم شود. در نهایت این تغییرات می تواند تنفس را دشوار کند. گاهی اوقات جهت رفع این مشکل جراحی های دیگری مانند برطرف کردن سینوس  و توربین های بزرگ در بینی انجام می دهند.

تمامی این تغییرات سبب برطرف شدن مشکلات تنفسی می شود. اگر به یک پزشک متخصص و با تجربه مراجعه کنید، تمامی این عوامل  را در نظر می گیرد و در صورت نیاز در حین انجام جراحی زیبایی بینی، این مشکلات را نیز برطرف خواهد کرد. در نتیجه علاوه بر داشتن چهره ای زیبا، دیگر از مشکلات تنفسی هم رنج نخواهید برد.

آیا جراحی زیبایی بینی جهت اصلاح سپتوم انحرافی تحت پوشش بیمه قرار می گیرد؟

همانطور که می دانید رینوپلاستی به دلیل این که در جراحی زیبایی بینی انجام می شود، بیمه هزینه آن را متقبل نخواهد شد. اما در صورتی که جراحی زیبایی بینی علاوه بر تغییر فرم بینی، جهت اصلاح برخی از نواقص مانند اصلاح سپتوم انحرافی انجام شود، در برخی از مواقع بیمه تا حدودی هزینه های آن را پرداخت خواهد کرد.

به همین جهت پیشنهاد می شود در کنار جراحی زیبایی بینی دیگر نواقص آن مانند سپتوم انحرافی را نیز برطرف کنید تا بیمه در پرداخت هزینه ها به شما کمک کند. از طرف دیگر با یک عمل جراحی زیبایی می توانید مشکلات تنفسی خود را هم برطرف کنید.

ترکیب عمل رینوپلاستی و سیتوپلاستی برای رفع نواقص بینی

همانطور که گفته شد با انجام عمل اصلاح بینی، می توانید کلیه مشکلات را در بینی خود بر طرف کنید چرا که تمامی این تغییرات در یک قسمت انجام می شود. به جراحی زیبایی بینی رینوپلاستی گفته می شود که تغییراتی را در فرم بینی برای زیبا تر شدن آن انجام می دهند.

در سپتوپلاستی، انحراف سپتوم بینی که سبب ایجاد مشکلات تنفسی می شود را برطرف می کنند. هر یک از آن ها در جراحی زیبایی بینی به طور همزمان امکان پذیر خواهد بود اما لزوما انجام هر دو جراحی لازم نیست.

علاوه بر سپتوم انحرافی هرگونه مشکل دیگری که در بینی مشاهده شود، پزشک متخصص زیبایی با انجام یک عمل آن را برطرف خواهد کرد.

جراحی زیبایی بینی چگونه سپتوم انحرافی را اصلاح می کند؟

چه نکاتی را باید پس از عمل زیبایی بینی جهت رفع سپتوم رعایت کرد

هنگامی که جراحی زیبایی بینی را همراه با رفع انحراف بینی انجام می دهید، باید دقت داشته باشید که پس از عمل به مراقبت هایی نیاز است. نکات مهم در این خصوص شامل موارد زیر است:

 •     حداقل 2 الی 3 روز از بینی خود تنفس نکنید.
 •     از خوردن الکل خودداری کنید.
 •     از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 •     از افرادی که سیگار می کشند و دچار سرماخوردگی هستند، دوری کنید.

در صورت رعایت کردن نکات بالا، پس از مدت کوتاهی بهبود خواهید یافت.

سخن آخر

در نتیجه، با انجام جراحی زیبایی بینی می توانید کلیه مشکلات تنفسی خود مانند سپتوم انحرافی را برطرف کنید. سپتوم انحرافی در بینی سبب مشکلات تنفسی خواهد شد. استخوانی که در وسط بینی قرار دارد باید حفره های بینی را در یک اندازه در کنار هم قرار دهد در غیر این صورت سبب بروز عارضه هایی مانند مشکلات تنفسی خواهد شد.

سپتوم انحرافی شدید با نشانه هایی همراه است که با در نظر گرفتن مواردی که در این خصوص ذکر کردیم، می توانید متوجه شوید که آیا به سپتوم انحرافی دچار هستید یا خیر؟ در صورتی که قصد جراحی زیبایی بینی را دارید، باید در انتخاب پزشک دقت داشته باشید.

چرا که یک پزشک خوب می تواند در نتیجه و عملکرد جراحی زیبایی بینی بسیار تاثیر گذار باشد. در صورتی که پزشک در این زمینه تجربه کافی داشته باشد، تمام مواردی که سبب مشکلات تنفسی می شود را بررسی می کند. در نهایت تمامی نواقص بینی را مانند سپتوم انحرافی در حین جراحی زیبایی برطرف خواهد کرد.

Source: www.drguida.com, www.medicalnewstoday.com, www.doctorbinder.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.