جراحی پولیپ بینی

جراحی پولیپ بینی

انسداد بینی  معمولا شرایطی است که در زمستان یعنی در هوای سرد رخ می دهد. مهمترین دلیل انسداد بینی، ورم گوشت بینی در طی ماه های زمستان است. در آب و هوای سرد، عروق خونی داخل این گوشت پر از خون می شود و هوای سرد را به طوری که ریه ها بتوانند دریافت کنند گرم می کند. به همین دلیل، گوشت بینی در واقع یکی از سازه های لازم برای بدن است. در برخی موارد گوشت بینی می تواند بیش از حالت معمول بزرگ شود که نمی توان آن را با دارو درمان کرد. در این موارد، با جراحی کوچک می شود.

 

درباره جراحی پولیپ بینی(گرفتگی بینی)

جراحی پولیپ بینی، با بریدن و برداشتن گوشت، روش لیزر یا فرکانس رادیویی انجام می شود. اگر چه روش بریدن و برداشتن گوشت اضافی بسیار مورد استفاده نیست، در مواردی که گوشت بینی بیش از حد بزرگ شده باشد، ترجیح داده می شود. به غیر از این، از لیزر و فرکانس رادیویی برای کوچک کردن گوشت بینی استفاده می شود. در جراحی لیزر، یک پرتو لیزر در دمای خاصی به داخل گوشت بینی فرستاده می شود. در فرکانس رادیویی، امواج رادیویی با درجه حرارت  70 یا 80  برای کاهش اندازه گوشت اضافی بینی ارسال می شود.

امروزه روش معمولی برای عمل گوشت اضافی بینی، روش لیزر است. اگر در جایی که جراحی انجام می شود تکنولوژی مورد نیاز برای کوچک کردن با لیزر وجود نداشته باشد، روش فرکانس رادیویی به عنوان گزینه دوم ترجیح داده می شود. با این حال، روش فرکانس رادیویی پس از مدت زمان طولانی اثر خود را نشان می دهد. بنابراین ممکن است لازم باشد هر 2-3 ماه یک بار تکرار شود.

جراحی پولیپ بینی

پولیپ بینی چیست

پولیپ نامی است که برای ارگان مسئول گرمایش و رطوبت هوای مورد نیاز برای تنفس داده می شود. پولیپ ها 3 قطعه در بالا، وسط و پایین قرار دارند. وظیفه پلیپ ها در هر دو طرف بینی رساندن هوای مناسب به ریه ها برای تنفس است. بافت نرم و استخوانی پلیپ ها هنگامی که هوا سرد است، با پر نگه داشتن خون داخل رگ ها ورم می کند و هوایی که از بینی برای تنفس گرفته می شود را آماده می کند.

 

علل بزرگ شدن پولیپ بینی

مشکل بزرگ شدن پولیپ ها در قسمت بالا دیده نمی شود. بزرگ شدن به ندرت، در وسط و اغلب در قسمت پایین مشاهده می شود. این بزرگ شدن ممکن است در بافت نرم یا استخوان رخ دهد. در برخی موارد بزرگ شدن غیرطبیعی هم در استخوان و هم در بافت نرم مشاهده می شود. بزرگ شدن پولیپ معمولا در دوران بارداری، واکنش های آلرژیک و انحراف بینی رخ می دهد. با این حال، برخی از داروها، سایر عوامل محیطی و برخی از عفونت ها نیز ممکن است باعث بزرگ شدن پولیپ بینی شود.

داروها: داروهای مورد استفاده برای باز کردن دستگاه تنفسی فوقانی به دلیل برخی از مواد شیمیایی می تواند باعث بزرگ شدن پولیپ بینی شود. به خصوص در مواردی که از اسپری برای باز کردن راه تنفسی یا قطره بینی بیش از 5 روز استفاده می شود، مشکلات خشک شدن داخل بینی و بزرگ شدن پولیپ بینی مطرح می شود.

آلرژی: افرادی که به گرد و غبار، گرده و قارچ آلژی دارند، با تنفس این هوا پولیپ آن ها ورم کرده و برای مدت زمان طولانی باقی می ماند. این وضعیت تنفس افراد مبتلا به آلرژی را دشوارتر می کند.

عفونت: عفونت های ویروسی و بیماری های مانند سینوزیت که تکرار می شوند باعث تورم پولیپ بینی می شوند.

عوامل محیطی: عوامل خارجی مانند هوای آلوده و سیگار کشیدن می توانند باعث بزرگ شدن پولیپ بینی شوند. علاوه بر این اتاق خواب بدون هوا نیز باعث بزرگ شدن پولیپ بینی می شود.

 

روش های درمان پولیپ بینی

درمان پولیپ بینی با 3 روش انجام می شود. اولین روش جراحی بریدن گوشت بینی و برداشتن آن به طور کامل است. با این حال، استفاده از چنین جراحی تا زمانی که ضروری نیست، انجام نمی شود. چون پس از این جراحی، مشکلاتی مانند ناکافی بودن هوای تنفس برای بدن به دلیل برداشتن گوشت بینی، تنفس هوای بی کیفیت و خشک به وجود می آید. اگر بزرگ شدن غیر طبیعی در استخوان بینی وجود نداشته باشد، دیگر روش های جراحی ترجیح داده می شود.

روش دیگری که برای کوچک کردن گوشت بینی استفاده می شود، فرکانس رادیویی است. فقط این روش باید حداقل 2 جلسه انجام شود. آخرین روش تکنولوژیک مورد استفاده برای کوچک کردن پولیپ بینی، روش لیزر است و نتایج دقیق تر با این روش به دست می آید.

 

روش جراحی

روشی که با برداشتن کامل گوشت بینی انجام می شود تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. همراه با برداشتن گوشت بینی، عملیاتی مانند اصلاح انحراف بینی یا روش های زیبایی نیز می تواند انجام شود. به طور کلی، این جراحی 15 یا 20 دقیقه طول می کشد اگر اصلاح انحراف بینی یا زیبایی وجود داشته باشد، می تواند تا 2 ساعت ادامه داشته باشد.

 

روش لیزر

در کوچک کردن گوشت بینی با لیزر موفقیت در عملیات را می توان به دست آورد. از تعداد زیادی از دستگاه های لیزر می توان هنگام استفاده از روش لیزر استفاده کرد. کوچک کردن گوشت بینی باید توسط افرادی که این دستگاه ها را بسیار خوب می شناسند و می دانند که از کدام تکنیک باید استفاده کرد انجام شود. در روش لیزر، بیماران تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرند و نیازی به بستری در بیمارستان یا استفاده از تامپون پس از جراحی نیست. این روش حدود 15 یا 20 دقیقه طول می کشد.

جراحی پولیپ چیست و چگونه انجام می شود

جراحی پولیپ ، عملیات انجام شده برای کوچک کردن یا حذف کامل گوشت بینی است. این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بیماران به دلیل خطر خونریزی پس از عمل به مدت 72 ساعت تحت کنترل قرار می گیرند و داخل بینی یک تامپون قرار می دهند. بیماران باید 3 یا 4 بار پس از جراحی برای کنترل به جراح بینب مراجعه کنند.

 

چه افرادی می توانند جراحی پولیپ بینی انجام دهند

افرادی که بینی آنها به طور مدام مسدود می شود، کسانی که آپنه خواب دارند، افرادی که مشکلات تنفسی دارند، افرادی که رشد غیرطبیعی بافت نرم یا استخوان در آنها دیده می شود، افرادی که به علت عوامل آلرژی یا ژنتیکی گوشت بینی آنها بزرگ می شود و افرادی که انحراف بینی دارند.

 

source: www.ameliyat.com

 

عمل بینی

 


دکتر کیوان اخترکاوان جراح بینی ، جراح پلک در تهران و فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

جهت دریافت مشاوره رایگان عمل بینی و مشاوره رایگان حضوری با دکتر کیوان اخترکاوان و هزینه جراحی پولیپ بینی، با شماره تلفن 09365110973 تماس حاصل فرمایید


 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.