خونریزی خلفی بینی چیست؟

خونریزی در قسمت خلفی بینی

وقتی بافت قسمت پشت بینی در حفره بینی شما آسیب دیده و خونریزی می کند، به آن خونریزی قسمت خلفی بینی گفته می شود. ممکن است خون از بینی شما خارج شود ، اما در این مشکل علاوه بر خروج خون از بینی خون نیز می تواند به گلوی شما وارد شود. این نوع از خونریزی بینی می تواند جدی باشد. این مشکل ممکن است در اثر صدمات به بینی شما ایجاد شود ، اما ممکن است در اثر فشار خون بالا یا سایر شرایط نیز مشاهده شود.

اگر خون بیش از 20 دقیقه از بینی شما بیرون بیاید به احتمال زیاد شما دچار خونریزی خلفی بینی شده اید علاوه بر خونریزی خلفی بینی ممکن است دچار آسیب دیدگی در سر ، بینی یا صورت شده اید. خونریزی خلفی بینی همچنین در کودکان بین 2 تا 10 سال و بزرگسالان بین 50 تا 80 سال شایع است.

خونریزی خلفی بینی، می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. شایع ترین آنها زمانی است که رگ های خونی موجود در بافت داخل بینی شما به نام مخاط ؛ آسیب دیده و خونریزی را شروع کنند ، این مشکل اغلب از خراشیدن  مخاط بینی از طریق ورود شیء به داخل بینی شما و یا از آسیب دیدگی شروع می شود.

وقتی بافت جلوی بینی یا سپتوم بینی، که بینی شما را تقسیم می کند ، آسیب ببیند خونریزی می کند. در این حالت معمولاً خون از جلوی بینی شما بیرون می آید. اینها معمولاً جدی نیستند و به سرعت خونریزی متوقف می شود و به خودی خود بهبود می یابند.

خونریزی خلفی بینی چیست؟

علل ایجاد خونریزی بینی

خونریزی خلفی بینی اغلب می تواند دلایل خارجی یا محیطی داشته باشد، از جمله:

بریده شدن بینی یا خراش دادن زیاد بینی خود با شی خارجی

نفس کشیدن از طریق بینی بیش از حد سخت و یا خیلی اوقات غیر ممکن است.

به دلیل هوای خشک و گرمای هوا پوست در بینی شما ظریف تر و مستعد خونریزی می شود.

استنشاق دود دخانیات

استنشاق مواد شیمیایی در محیط کار ، مانند بنزین یا آمونیاک

آسیب دیدگی که باعث شکستگی قسمتهایی از بینی یا جمجمه شما می شود.

خونریزی خلفی بینی می تواند ناشی از مصرف داروهای التهابی یا رقیق کننده خون باشد. برخی از شرایط پزشکی همچنین می تواند باعث ایجاد خونریزی خلفی بینی شود ، از جمله:

سپتوم انحراف یافته، به این معنی که یکی از راه های هوایی بینی شما از دیگری کوچکتر است و احتمال خونریزی بیشتر دارد.

آلرژی یا سرماخوردگی ، هر دو می توانند باعث تورم بافت بینی شما شوند یا عروق خونی بینی شما را بازتر کرده و خونریزی ایجاد کنند.

اختلالی که بر توانایی بدن شما در ایجاد لخته های خون و یا بر رگ های خونی تأثیر می گذارد ، مانند هموفیلی یا فشار خون بالا

اگر اخیرا جراحی بینی داشته اید.

وجود تومورهایی داخل یا اطراف بینی شما

درمان خونریزی خلفی بینی

اگر خون از جلوی بینی شما بیرون می آید ، بنشینید و به جلو تکیه دهید تا مطمئن شوید خون در گلوی شما نشت نمی کند. سپس جلوی بینی خود را با استفاده از انگشت شست کنترل کنید تا خونریزی متوقف شود.

به مدت 10 تا 15 دقیقه بینی خود را بگیرید تا خونریزی متوقف شود و بریدگی یا جراحت بهبود یابد. قرار دادن کیسه یخی در بالای بینی می تواند به تسکین درد یا تورم کمک کند.

وقتی خونریزی خلفی بینی دارید ، این کار را نکنید و انجام ندهید.

اگر احساس می کنید  خون در گلوی شما است و مزه ی آن را متوجه می شوید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید ، حتی اگر می توانید جلوی خونریزی بینی را بگیرید. اگر خونریزی بینی شما متوقف نشد گاز و پنبه را در بینی خود قرار دهید تا خونریزی را کنترل کنید.

هنگام خونریزی بینی به جایی تکیه تکیه ندهید و دراز نکشید ، زیرا خون می تواند در گلوی شما وارد شود و این مشکل احساس ناراحتی در افراد ایجاد می کند.

بعد از اینکه خونریزی بینی خود را متوقف کردید ، برای چند ساعت یا حتی بیشتر از چند ساعت بینی خود را دستکاری نکنید و یا به آن فشار وارد نکنید و بگذارید جراحت بهبود یابد. سیگار نکشید ، زیرا سیگار می تواند خونریزی را تحریک کند و هیچ چیز خارجی را مانند پنبه در بینی خود قرار ندهید.

برای جلوگیری از ایجاد خونریزی بینی ، از مرطوب کننده استفاده کنید تا سطح پوست بینی مرطوب شود و یا از اسپری بینی استفاده کنید تا بافت داخل بینی شما خشک نشود و مرطوب بماند این موضوع تاثیر زیادی در جلوگیری از خونریزی دارد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

خونریزی های بینی معمولاً جدی نیستند. اما اگر خونریزی بینی شما بیش از 20 تا 30 دقیقه طول بکشد ، به پزشک مراجعه کنید تا دریابید چه چیزی باعث ایجاد آن شده است.

پزشک ممکن است بتواند با استفاده از داروها یا ابزارهای دیگر از جمله موارد زیر ، خونریزی بینی شما را درمان کند.

بادکنک های بادی که داروها را به داخل حفره بینی شما منتقل می کنند و خونریزی را متوقف می کنند.

ابزارهای که با آن آب گرم برای شستشوی حفره بینی و تسکین سوزش وارد بینی می شود.

مواد شیمیایی یا ابزارهای برقی ، مانند پروب ها ، که می توانند رگ های خونی را کنترل کنند.

داروهایی که در قسمت داخلی بینی شما اعمال می شوند.

پرتو درمانی با لیزر که رگ های خونی را درمان می کند و خونریزی را متوقف می کند.

آمبولیزاسیون ، که در آن پزشک رگهای خونی را می بندد تا خونریزی متوقف شود.

اگر بارها و بارها خونریزی یا ترشحات غیر طبیعی اتفاق می افتد ، حتی اگر آن را درمان کرده اید یا سعی در جلوگیری از خونریزی بینی دارید ، به پزشک مراجعه کنید تا دریابد که آیا اشیاء یا رشد موردهایی مانند تومورها باعث ایجاد مجدد خونریزی در بینی شما شده اند.

 

Source: www.healthline.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.