درمان چین و چروک با تزریق فیلر

چین و چروک با افزایش سن روی صورت ایجاد می شود. با افزایش سن عضلات صورت شل شده و در نتیجه چین و چروک و افتادگی ایجاد می شود. در واقع افزایش سن همراه با کاهش تولید کلاژن منجر به ایجاد چین و چروک می شود. چین و چروک با سیگار کشیدن وقرار گرفتن در معرض آفتاب بدتر می شود .

بسیاری از افراد از چین و چروک ناراضی هستند و سعی می کنند با انجام روش هایی مانند تزریق بوتاکس و تزریق فیلرهای پوستی ، این مشکل را حل کنند.  تزریق بوتاکس در اصل با فلج کردن عضلات صورت موقتاً چین و چروک ها را صاف می کند. با این وجود تزریق بوتاکس معمولاً اولین قدم برای جوان سازی صورت است اما چین و چروک های عمیق تر نیز نیاز به پر شدن با فیلرهای پوستی دارند. نکته قابل توجه این است که از فیلر های پوستی برای پر کردن لب ها ، تغییر ظاهر بینی ، فک و سایر قسمت های صورت استفاده می شود.

تزریق مناسب بوتاکس و فیلرهای پوستی نیاز به مهارت و تمرین زیادی دارد. تزریق فیلر به صورت تخصصی توسط جراح پلاستیک صورت انجام می شود.  این روش حتما باید توسط پزشکان و متخصصان انجام شود و بعد از پزشکان پرستاران و دستیار پزشک هستند که صلاحیت انجام این کار را دارند. تقریباً مانند روش های مختلف تزریق بوتاکس ، فیلر  نیز در دفعات متفاوت تزریق می شود. علاوه بر این ، اگرچه این موضوع نادر است ، اما فیلرهای تزریق شده به پوست می توانند عوارض جانبی داشته باشند. قبل از اینکه بخواهید فیلر پوستی را انجام دهید ، مواردی را باید بدانید که در اینجا آورده شده است.

درمان چین و چروک با تزریق فیلر

انواع فیلر

همه فیلر با هم برابر نیستند. فیلرهای مختلف کاربردهای مختلفی دارند و برای انواع مختلف چین و چروک استفاده می شوند.

در اینجا فیلر های پوستی رایج آورده شده است:

  • مشتقات اسید هیالورونیک مانند Juvederm و Restalyne بسیار شبیه به موادی هستند که در درم  یا پایین ترین لایه پوست وجود دارد. مشتقات اسید هیالورونیک برای پر کردن چین و چروک های ظریف و پر شدن لب استفاده می شود. تأثیر این پرکننده معمولاً بین چهار تا شش ماه به طول می انجامد. علاوه بر اثرات منفی بسیار کمی ، مشتقات اسید هیالورونیک بسیار با بدن سازگار هستند.
  • هیدروکسیلاپاتیت کلسیم (Radiesse) یک ماده تشکیل دهنده استخوان است که می تواند برای پر کردن بافت نرم در صورت از جمله چین و چروک ها ( مانند خطوط خنده) استفاده شود. اگر به صورت سطحی تزریق شود ، هیدروکسیلاپاتیت کلسیم می تواند باعث ایجاد ورم شود. این فیلر به درون درم تزریق می شود.
  • چربی اتولوگ چربی است که از بدن خود فرد گرفته شده و سپس به صورت وی تزریق می شود. از چربی اتولوگ برای ترمیم مجدد صورت و حجم دادن آن استفاده می شود. اگرچه داده های محدودی در مورد دوام تزریق چربی اتولوگ وجود دارد ، اما برخی فکر می کنند که درمان با این پرکننده می تواند یک عمر طول بکشد.

درمان چین و چروک با تزریق فیلر

عوارض جانبی

معمولاً عوارض جانبی ناشی از تزریق فیلرهای پوستی خفیف و کوتاه مدت است. اما برای محدود کردن بروز عوارض جانبی جدی تر ، ضروری است که پزشک درک عمیقی از آناتومی صورت ، محل تزریق ، خواص فیلر های مختلف و درمان عوارض جانبی داشته باشد.

در اینجا برخی از عوارض جانبی که بعد از تزریق با پرکننده پوستی ایجاد می شود آورده شده است:

  • واکنشهای آلرژیک (حساسیت) ممکن است بعد از تزریق فیلرهای پوستی ایجاد شود زیرا فیلر های پوستی مواد خارجی هستند. واکنش های آلرژیک به صورت قرمزی ، تورم (ورم) ، درد و حساسیت به چشم ایجاد می شود. بعضی اوقات واکنشهای آلرژیک زمانی را لازم دارند و درنهایت به عنوان گره یا برآمدگی دردناک ظاهر می شوند. گاهی اوقات ، فیلر های پوستی باعث اثرات شدید بدن (سیستمیک) مانند شوک آنافیلاکتیک (مانند فشار خون به شدت خطرناک ، تورم شدید ، از دست دادن هوشیاری و حتی مرگ) است. واکنش های آلرژیک ملایم با داروهای بدون نسخه ضد درد (مانند ایبوپروفن یا استامینوفن) ، آنتی هیستامین ها و کمپرس سرد درمان می شود.
  • هر وقت پوست شکسته شود ، عوامل بیماری زایی مانند باکتری ها می توانند راه خود را به داخل بدن پیدا کنند و باعث عفونت شوند. عفونت منجر به قرمزی ، التهاب ، درد و موارد دیگر می شود. اغلب عفونت های ثانویه به تزریق فیلر های پوستی با آنتی بیوتیک قابل درمان هستند. عفونت های شدیدتر که منجر به آبسه می شوند ممکن است به جراحی زهکشی نیاز داشته باشند.
  • گره ها و گرانولوم ها توده ها و برآمدگی هایی هستند که در اثر عفونت ، واکنش های آلرژیک ، واکنش های ایمنی یا وجود پر کننده های اضافی حاصل می شوند. درمان ندولها سخت و مشکل است و به علت آن بستگی دارد. درمان های احتمالی شامل ماساژ ، کمپرس ، مصرف آنتی بیوتیک ها ، استروئیدها ، لیزر و عوامل شیمی درمانی مانند 5-fluorouracil و allopurinol است.
  • هنگامی که پرکننده به طور تصادفی در رگ خونی تزریق می شود ، انسداد عروق رخ می دهد. انسداد عروق توسط پرکننده پوستی منجر به درد شدید و تغییر رنگ پوست می شود. انسداد عروقی توسط فیلرها بسیار ترسناک است. انسداد شریانی منجر به تخریب بافت ، نکروز پوستی (مرگ) و ایسکمی یا کاهش گردش خون می شود.  هنگامی که پرکننده پوستی به شریان های اطراف چشم تزریق می شود ، می تواند لخته ای ایجاد کند که باعث انسداد شریان شبکیه و در نتیجه نابینایی می شود. انسداد شریانی با پرکننده پوستی یک مشکل اورژانس پزشکی است که نیاز به تشخیص و درمان سریع دارد. درمان انسداد عروق بسته به نوع پرکننده مورد استفاده ، محل تزریق و عفونت متفاوت است.

درمان چین و چروک با تزریق فیلرنتیجه

اگرچه تزریق فیلرهای پوستی به صورت ممکن است یک روش ساده به نظر برسد ، اما اینگونه نیست. بدون آموزش مناسب ، ممکن است آسیب های جدی به پوست وارد شود. از آنجا که درمان با فیلرهای پوستی دارای تفاوت های ظریفی است ، احتمالاً بهتر است که متخصص پوست یا جراح پلاستیک این روش را انجام دهند حتی اگر سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی (پزشکان خانواده و پرستاران) این خدمات را با قیمت پایین تری ارائه دهند.

Source: www.verywellhealth.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.