رفع انحراف سپتوم با استفاده از جراحی بینی

جراحی بینی از جمله عمل هایی است که علاوه بر ایجاد زیبایی در بینی و از بین بردن ضایعات اضافی، سبب رفع انحراف سپتوم نیز می شود. این ضایعه باعث می شود تا تنفس از طریق بینی دشوار شود. این عمل را می توان همزمان با زیباسازی بینی یا به صورت مجزا انجام داد.

در صورتی که دچار انحراف سپتوم هستید، انجام جراحی بینی راهکاری مناسب برای از بین بردن این ضایعه عنوان می شود. معمولاً این روش به عنوان سپتوپلاستی صورت می گیرد. در ادامه این مقاله در مورد این روش و نحوه اجرای آن اطلاعات مناسبی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

انحراف سپتوم چیست؟

سپتوم به غضروف ها و استخوان هایی گفته می شود که در بینی وجود دارند. به دلایل متفاوتی ممکن است در این نواحی انحرافاتی ایجاد شود که تنها با عمل جراحی بینی قابل حل شدن است. سپتوم در بالای بینی قرار دارد و سبب جدا شدن سوراخ های آن از یکدیگر می شود.

در صورت بروز مشکل در این ناحیه از بینی، مشکلات تنفسی بسیاری برای افراد ایجاد خواهد شد. پزشک جراح با انجام عمل جراحی بینی می تواند در مدت زمان کوتاهی حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه این ناهنجاری را از بین ببرد. در واقع عمل بینی به منظور برطرف کردن این ضایعه زمان زیادی را به خود اختصاص نخواهد داد.

طی بررسی های انجام شده توسط تیم تحقیقات در این زمینه، حدود ۸۰ درصد از افراد به انحراف سپتوم دچار هستند. با این حال نیازی به انجام جراحی بینی برای برطرف کردن این مشکل نیست. زیرا تنها تعداد محدودی از افراد دچار انحرافات شدید در ناحیه سپتوم بینی خود هستند که با جراحی بینی به راحتی از آن خلاص می شوند.

رفع انحراف سپتوم با استفاده از جراحی بینی

علائم انحراف سپتوم چیست؟

بدون شک هر ضایعه ای که در بدن ایجاد می شود در ابتدا خود را با علائمی بروز می دهد. انحراف سپتوم بینی نیز دارای علائمی است. در صورتی که این علائم را در خود مشاهده کردید، کافی است به جراح بینی مراجعه کرده و مشاوره های لازم را به صورت تخصصی از او دریافت کنید. علائم سپتوم انحرافی به صورت زیر عنوان می شود:

  •     ایجاد عفونت های مکرر سینوسی
  •     درد در صورت و اطراف بینی
  •     ایجاد سردرد
  •     خروپف کردن و تنفس بلند در زمان خواب
  •     عدم تنفس با بینی
  •     ایجاد آپنه خواب
  •     گرفتگی بینی به صورت مداوم

در صورتی که هر یکی از علائم بالا را در خود مشاهده کردید، حتماً نزد پزشک جراح بروید تا با برطرف کردن این ضایعه به شما کمک کند. انجام عمل جراحی راه حل بسیار مناسبی است که پزشکان به افراد توصیه می کنند. با این حال انجام معاینات اولیه برای تشخیص سپتوم انحرافی لازم است.

دلایل ایجاد سپتوم انحرافی

سپتوم انحرافی به دلایل متفاوتی ایجاد می شود.  ممکن است این مشکل به مرور زمان برای شما رخ دهد. هر گونه ضربه و صدمه به این ناحیه از بینی، سبب ایجاد انحراف در آن می شود. با توجه به نرم بودن بافت سپتوم، به راحتی در این ناحیه تغییرات ایجاد خواهد شد.

یکی دیگر از دلایل ایجاد سپتوم انحرافی را می توان در بدو تولد دانست. دلایل ارثی و ژنتیکی روی سپتوم و انحراف آن تاثیر گذار هستند. دوران بلوغ نیز به دلیل رشد صورت و تغییرات هورمونی، از جمله دلایلی است که سبب ایجاد انحراف در سپتوم می شود. پیری و افزایش سن نیز دلیل دیگری در ایجاد این ضایعه مطرح می شود.

با انجام جراحی بینی مشکلات تنفسی که به واسطه سپتوم انحرافی برای شما ایجاد شده است، برطرف خواهد شد. البته پزشکان عمل بینی را روی افراد پایین تر از سن ۱۸ سال انجام نمی دهند. زیرا در این دوران صورت و فک در حال رشد است و هر گونه تغییرات در این زمان ممکن است سلامتی افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

جراحی بینی از جمله روش هایی است که به منظور ایجاد زیبایی در صورت انجام می پذیرد. به دلیل نرم بودن بافت بینی هرگونه تغییرات در این نواحی به شدت سپتوم را دچار انحراف می کند. به همین دلیل انجام مراقبت از بینی باید با دقت بیشتری صورت گیرد.

جراحی بینی چگونه به از بین بردن انحراف سپتوم کمک می کند؟

همانطور که گفته شد، انحراف در سپتوم یکی از مشکلاتی است که بیشتر افراد به آن دچار هستند. در بسیاری از مواقع این مشکل هیچ گونه علائمی ندارد و نیازی به جراحی بینی برای رفع آنها نیست. در موارد حاد درمان آن بسیار ضروری است. در صورتی که مشکلات تنفسی برای افراد ایجاد شود پزشک از عمل بینی برای رفع این ضایعه استفاده می کند.

اگر همراه با عمل جراحی بینی، مراجعه کننده عمل زیبایی را نیز درخواست کند، در این صورت هر دو عمل به طور همزمان انجام می شود. در این زمان پزشک از بیهوشی کامل استفاده خواهد کرد.

در جراحی بینی در ابتدا پوست بینی برش داده می شود و بعد از آن از طریق ابزارهای جراحی انحرافات برطرف می شود. ممکن است در برخی از مواقع نیاز به تراشیدن استخوان بینی نیز باشد. در صورتی که هدف جراحی رفع انحراف باشد ممکن است پزشک از بی حسی موضعی یا داروهای بی حس کننده وریدی استفاده کند. این به تصمیم پزشک و نوع ضایعه ایجاد شده بستگی دارد.

آیا جراحی بینی برای رفع مشکل سپتوم تحت حمایت بیمه قرار می گیرد؟

از آنجایی که جراحی بینی نوعی عمل زیبایی محسوب می شود، تحت حمایت بیمه قرار نمی گیرد. به همین دلیل افراد باید هزینه ها را به صورت شخصی پرداخت کنند. با این حال در برخی از مواقع تشخیص پزشک، انحراف در سپتوم گزارش می شود. در این صورت هر دو عمل به طور همزمان و تحت جراحی بینی عملکردی انجام می شود.

در صورتی که پزشک عمل جراحی را به دلایل انحراف در این ناحیه ذکر کند، از بیمار هزینه ای بابت عمل دریافت نمی شود و تنها هزینه ها طبق تعرفه بیمه بیمار پرداخت خواهد شد.

رفع انحراف سپتوم با استفاده از جراحی بینی

مزیت های انجام عمل زیبایی جراحی بینی  و انحراف سپتوم به طور همزمان

در صورتی که این دو عمل به صورت همزمان انجام شوند، هم برای بیمار و هم پزشک راحت تر خواهد بود. در این صورت نیازی به انجام جراحی مجدد نیست و دوران نقاهت و بهبودی تنها یک بار صورت می گیرد. با اینکه زمان بهبودی جراحی ترکیبی طولانی تر از روش عملکردی است، با این حال زمان انجام هر دو عمل کوتاهتر از جراحی به صورت جداگانه خواهد بود. همچنین جراح زیبایی نتایج مورد قبول تر و طبیعی تری را از جراحی بینی ترکیبی دریافت می کند.

مشاوره با دکتر برای جراحی بینی

کسانی که تمایل به انجام جراحی بینی به صورت زیبایی و عملکردی را به طور همزمان دارند، در ابتدا باید از پزشک خود مشورت های لازم را دریافت کنند. پزشک در صورت معاینه می تواند تشخیص دهد که جراحی بینی را برای شما انجام دهد یا خیر.

با مراجعه به پزشک معتبر و دارای تخصص در این زمینه خیال خود را از بابت عوارضی که ممکن است بعد از عمل برای شما ایجاد شود، راحت کنید. همچنین با نگاهی به تاریخچه بیماران سابق، از عملکرد پزشک خود مطمئن شوید. هر چقدر میزان رضایت افراد از انجام عمل جراحی زیبایی توسط پزشک بیشتر باشد، انتخاب مناسب تری را خواهید داشت.

در نتیجه جراحی بینی برای رفع انحراف سپتوم یکی از روش های بسیار کاربردی است که می تواند به منظور ایجاد زیبایی نیز صورت گیرد. این انحراف سبب ایجاد مشکلات تنفسی در افراد می شود. به همین دلیل با انجام جراحی بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

Source: www.doctorbinder.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.