سن مناسب جراحی زیبایی بینی

افراد غالباً از دوران نوجوانی متوجه می شوند که می خواهند ویژگی های بینی خود را تغییر دهند. این افراد ممکن است به دلایل مختلف از جمله اینکه احساس می کنند که بینی آنها خیلی بزرگ یا خیلی کوچک است و یا دچار انحراف، قوز و یا افتادگی است، تصمیم به انجام عمل جراحی زیبایی بینی بگیرند. منحصر به فرد بودن چهره هر فرد، امری است که چهره فرد را جالب کرده و باعث هماهنگ شدن اجزای صورت با یکدیگر می شود. با این حال، هنگامی که فرد دچار کاهش اعتماد به نفس شده و سعی می کند بینی خود را پنهان کند، این ویژگی می تواند بر زندگی او تاثیر منفی بگذارد. اما اگر نوجوان تصمیم به جراحی زیبایی بینی بگیرد، برای این عمل باید چند سال سن داشته باشد؟

 

سن مناسب جراحی زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی یکی از رایج ترین عمل های زیبایی است. معمولا می توانید در همان روز عمل جراحی زیبایی بینی مرخص شده و به منزل بازگردید. جراحی زیبایی بینی که پزشکان آنرا رینوپلاستی می نامند، می تواند بسیار ساده یا بسیار پیچیده باشد. هنگامی که جراحی زیبایی بینی به طور صحیح توسط یک جراح با تجربه انجام شود، می تواند تفاوت زیادی را در ظاهر فرد ایجاد کند.

نوجوانان در چه سنی می توانند جراحی زیبایی بینی را انجام دهند؟

نوجوانان نباید تا زمانی که بینی آنها به سایز بزرگسالی رسیده باشد، عمل بینی را انجام دهند. این امر معمولا برای دختران در حدود 15 یا 16 سالگی و برای پسران حدودا یکسال بعد اتفاق می افتد.

جراحی زیبایی بینی شامل چه مواردی است و چند نوع دارد؟

انواع جراحی زیبایی بینی شامل موارد زیر است:

حذف برآمدگی روی بینی

صاف کردن پل بینی

تغییر شکل نوک بینی

افزایش یا کاهش اندازه سوراخ بینی

اصلاح بینی بعد از آسیب دیدگی

باز کردن معابر تنفس

بزرگتر یا کوچکتر کردن بینی

جراحی بینی را می توان برای تغییر ظاهر و یا به دلایل پزشکی انجام داد. به عنوان مثال، برخی از افراد ممکن است برای ترمیم مشکلی در غضروفی که سوراخ های بینی را جدا می کند، نیاز به عمل جراحی داشته باشند و بعضی از افراد فقط بخواهند بینی خود را کوچکتر کنند.

 خطرات رینوپلاستی چیست؟

هر نوع جراحی با خطراتی همراه است. این موارد شامل خونریزی، عفونت و واکنش آلرژیک به بیهوشی است.

همچنین خطرات جراحی زیبایی بینی شامل موارد زیر است:

بی حسی

خونریزی بینی

اسکار در پایه بینی

ترکیدن رگ های خونی کوچک روی سطح پوست

تورم

آسیب عصبی دائمی

نیاز به عمل دوم یا سوم

 

سن مناسب جراحی زیبایی بینی

قبل از جراحی زیبایی بینی نوجوانان و والدین یا سرپرستان آنها باید به طور جامع با جراح صحبت کنند و همه خطرات و مزایای عمل را بررسی نمایند. برقراری ارتباط صمیمانه بین نوجوان، والدین و جراح برای رسیدن به نتایج دلخواه و موفقیت عمل حائز اهمیت است.

بسیاری از جراحان پلاستیک قبل از انجام عمل جراحی بینی، زمان زیادی را صرف صحبت با نوجوانان می کنند. جراحان بینی می خواهند از این طریق اطمینان حاصل کنند که نوجوان به اندازه کافی بالغ است تا بتواند از پس این عمل برآید، به دلایل صحیح این کار را انجام می دهد و انتظارات واقع بینانه از نتایج دارد. به عنوان مثال، اگر فرد فکر می کند که عمل بینی کل زندگی وی را تغییر می دهد و محبوبیت او را بیشتر می کند واقع بینانه نیست.

بعد از جراحی بینی، فرایند بهبود نیازمند صبر و حمایت خانواده و دوستان است. پس از عمل فرد باید به مدت حداقل 24 ساعت سر خود را بالا نگه دارد و درد و تورم وجود خواهد داشت (که با دارو و کمپرس سرد می توان آن را مدیریت کرد).

برخی از افراد از بلافاصله بعد از عمل تورم و شکل ظاهری بینی دلسرد می شوند. اما با فروکش کردن تورم، قرمزی از بین می رود و بینی کاملاً بهبود می یابد. این امر می تواند هفته ها طول بکشد، اما اکثر افراد از نتایج نهایی راضی هستند.

جراحان زیبایی بینی موارد زیر را در نظر می گیرند:

بیمارانی که رشد خود را به پایان رسانده اند می توانند کاندیدای مناسبی برای جراحی زیبایی باشند. رشد استخوان های صورت در حدود 16 سالگی برای دختران و یک یا دو سال بعد برای پسران متوقف می شود. زمانی که جراح قصد ایجاد تغییراتی در استخوان، غضروف و پوست را داشته باشد، نتایج عمل به ثبات بافت بستگی دارد. اگر در حالی انجام شود که ساختارها هنوز در حال رشد هستند، نتیجه نهایی ممکن است با سایر اجزای صورت متناسب نباشد. جراحان می توانند براساس بلوغ بافت ها نتایج طولانی مدت و مطلوب را با عمل جراحی به بیمار ارائه دهند.

رسیدن به بلوغ ذهنی و عاطفی نیز ضرورت دارد. جراح باید تشخیص دهد که آیا بیمار توانایی تحمل روند بهبود بعد از جراحی و دنبال کردن دستورالعمل ها را دارد یا خیر. بیماران باید انتظارات واقع بینانه ای داشته باشند، از جمله نیاز به استراحت و امکان بروز مقداری ناراحتی، تورم و کبودی. بلوغ عاطفی و ذهنی نیز از این رو که جراحی بینی عملی دائمی است و فرد باید بپذیرد که بعد از انجام جراحی بینی ظاهری متفاوت خواهد داشت مورد نیاز است. بیماران می بایست قبل از عمل احساس راحتی و اطمینان داشته باشند. اگر جراح فکر کند که بیمار مطمئن نیست یا می ترسد، احتمالا به او توصیه می کند که زمان بیشتری را به این موضوع فکر کند.

جنبه مثبت جراحی برای افراد در سن پایین تر این است که این افراد تمایل به بهبود سریع تر دارند. بافت جوان دارای قابلیت بازسازی سریع سلولی و الاستیک بالا است. نوجوانانی که رینوپلاستی را انجام می دهند تمایل دارند که فرایند بهبودی سریع را تجربه کنند.

Source: www.webmd.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.