عمل انحراف بینی بدون عمل زیبایی

انحراف بینی:

سپتوم بینی یک دیواره است که حفره بینی را به نصف تقسیم می کند. قسمت قدامی سپتوم از غضروف و بخش پشتی از استخوان ساخته شده است. در حالت ایده آل، سپتوم باید در خط میانی باشد و حفره های راست و چپ بینی باید هم عرض باشند. با این حال، در اکثر افراد، سپتوم دقیقا در خط میانی نیست و کمی انحراف دارد. چنین انحراف های جزئی منجر به شکایت نمی شود. انحراف مشخص تمام یا بخشی از سپتوم از خط میانی  و تأثیر آن بر تنفس  به عنوان یک بیماری شناخته می شود. جریان هوا در طرفی که انحراف دارد کاهش می یابد. انحراف گاه S یا C شکل است و ممکن است هر دو طرف را مسدود کند. هر چقدر انحراف بیشتر باشد، تراکم بینی نیز بیشتر است. بیماران از آنجا که وقتی یک طرف مسدود است می توانند با طرف دیگر نفس بکشند معمولا زیاد دچار مشکل نمی شوند.

عمل انحراف بینی بدون عمل زیباییعلت انحراف سپتوم چیست؟

از آنجا که نوزادان می توانند با انحراف بینی مادرزادی متولد شوند، ممکن است به علت تروما در حین زایمان کودک از طریق کانال تولد نیز باشد. هر چند در دوران کودکی در اثر سقوط و صدمات، شکایتی نمی کنند اما در نتیجه  رشد سریع بخش های استخوانی و غضروف سپتوم در سن رشد می تواند انحراف ایجاد کند. به لحاظ ژنتیکی، دربرخی از افراد در بزرگسالی  تفاوت شکل و انحراف بینی دیده می شود.

علائم انحراف سپتوم چیست؟

شایع ترین علامت انحراف سپتوم دشواری نفس کشیدن از طریق بینی است. ممکن است سبب مشکلات تنفسی در یک یا دو طرف بینی شود. در برخی از افراد انحراف سپتوم کم است، علائم فقط در طی سرماخوردگی ظاهر می شود. انسداد بینی به طور جدی کیفیت زندگی را مختل می کند.

انحراف سپتوم می تواند مشکلات زیر را ایجاد کند:

* احتقان یک یا دو طرفه بینی

* خونریزی بینی

* سینوزیت مجدد، فارنژیت، برونشیت

* درد صورت، سردرد،  آبریزش بینی

* اختلال در کیفیت صدا

*خروپف

*آپنه

* انسداد لوله Eustachian، انباشت مایع در گوش

انحراف سپتوم چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص انحراف سپتوم  با اندوسکوپی دقیق بینی انجام می شود. تنفس بینی می تواند به صورت عینی با اندازه گیری های رینومانومتری تعیین شود. رینومتری صوتی می تواند میزان تنگی هر کانال بینی را تشخیص دهد. اگر مشکلات دیگری مانند سینوزیت، تورم  و آلرژی وجود داشته باشد، فیلم ها، توموگرافی و آزمایشات انجام می شود.

عمل انحراف بینی بدون عمل زیبایی:

در تصمیم گیری جراحی برای انحراف بینی بدون عمل زیبایی، هنگام معاینه بینی شکایت بیمار و اثرات منفی احتقان بر سلامتی و کیفیت زندگی مورد توجه قرار می گیرد. اگر چه انسداد بینی شدید در بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب وجود ندارد، هم برای کنترل آپنه و هم استفاده از دستگاه CPAP با از بین بردن انحراف و پلیپ بینی راه را برای تنفس فراهم می کنیم.

به جز درمان جراحی در بیماران مبتلا به انسداد بینی، به علت انحراف، هیچ جایگزینی وجود ندارد.

در انحراف هایی که نزدیک به پشت بینی نیست، در بخش غضروف نیمه قدامی سپتوم تغییر شکل بیش از حد وجود ندارد و سقف استخوان بینی را شامل نمی شود عملیات های استاندارد انجام شده از طریق سوراخ های بینی  به مدت 30-20 دقیقه می تواند نتایج موفقیت آمیز داشته باشد.

در صورت وجود مشکلات توصیف شده، یا در بیمارانی که قبلا عمل جراحی بینی داشته اند یا در طی این عملیات برای جراحی زیبایی نیز برنامه ریزی می کنند. “عمل جراحی به روش باز” ترجیح داده می شود.

امروزه این روش که اغلب در جراحی زیبایی ترجیح داده می شود، قادر به اصلاح غضروف و انحراف استخوان در بهترین حالت و به طور دائم بدون تغییر ظاهر خارجی بینی است. اگر غضروف کافی در سپتوم در بیماران با کمبود غضروف یا تغییر شکل در اثر جراحی قبلی وجود نداشته باشد از غضروف گوش و دنده برای بینی استفاده می شود.

امروزه می توان عملیات انحراف و زیبایی بینی را با تکنیک های جراحی توسعه یافته بدون تامپون انجام داد که سهم مهمی در آسایش بیماران پس از عمل دارد.

اگر بیمارانی که به علت انحراف نیاز به عمل جراحی دارند، همچنین به جراحی زیبایی بینی فکر می کنند، ایده آل ترین راه این است که همزمان دو عمل انجام شود. مهم ترین مزیت جراحی همزمان این است که غضروف یا بافت استخوانی که باعث ایجاد انحراف در بینی می شود می تواند برای مقاصد مختلف زیبایی در بخش جراحی مورد استفاده قرار گیرد.

عملیات انحراف بینی ترجیحا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و در روش بسته به مدت 30-20 دقیقه و در روش باز با توجه به  درجه مشکل  و نیاز به بافت غضروف از گوش یا دنده ها ، حدود 1 تا 2.5 ساعت طول می کشد.

در بیمارانی که نیازی به استفاده از تامپون در یک عملیات مشابه ندارند، عملیات انحراف بینی نیز بدون تامپون انجام می شود.

بیماران معمولا در روز جراحی در بیمارستان بستری می شوند و روز بعد با تمیز کردن بینی مرخص می شوند.

معمولا برای بیماران دو یا سه بار کنترل بعد از عمل ، کافی است. از اسپری های تمیز کننده  و قطره های نرم کننده برای خشکی و پوسته پوسته شدن  در بینی به مدت 3-2 هفته استفاده  می شود تا بهبود مخاطی کامل شود.

در ظاهر بینی پس از جراحی در بیماران بدون مداخلات زیبایی  و یا بیمارانی که به دلیل انحراف غضروف تحت عمل جراحی باز قرار نگرفته اند هیچ تغییری وجود ندارد و  تورم و کبودی در اطراف صورت و چشم وجود ندارد.

بیماران پس از عمل جراحی انحراف  بینی باید  به مدت  6 هفته از ضربه به بینی محافظت کنند. پس از 2 هفته می توانند به فعالیت های ورزشی ادامه داده و 1 ماه بعد می توانند شنا کنند.

در بیمارانی که عمل انحراف بینی انجام داده اند مشکلی در استفاده از عینک نیست.

Source: www.bilgehastanesi.com, www.caglarbatman.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.