عمل بینی (رینوپلاستی) نوجوانان

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی از جمله جراحی های پر طرفدار محسوب می شود. بسیاری از افراد تمایل دارند تا جراحی زیبایی بینی را انجام دهند. اما امروزه پزشکان با مراجعه نوجوانان جهت انجام رینوپلاستی مواجه می شوند. نوجوانان بسیاری به دلایل مختلف تمایل دارند که رینوپلاستی را انجام دهند. ما دراین مقاله به بررسی رینوپلاستی نوجوانان می پردازیم.

عمل بینی (رینوپلاستی) نوجوانان

چرا نوجوانان تمایل به انجام رینوپلاستی دارند؟

نوجوانی سنی بسیار بحرانی در تمام طول زندگی افراد است. نوجوانان فشارهای اجتماعی زیادی را در طول روز تجربه می کنند. اکثر نوجوانان هنگامی که در جمع دوستان هم سن و سال خود قرار می گیرند، در مورد بسیاری از موارد یکدیگر را زیر سوال می برند. از جمله این موارد زیبایی و ظاهر مناسب است.

بنابراین نوجوانانی که از بینی مناسبی برخوردار نیستند تحت فشار بالای اجتماعی قرار می گیرند. آن ها ممکن است به دفعات مورد تمسخر دوستانشان واقع شوند. همچنین ممکن است برخی افراد آن ها را با لقب هایی نامناسب صدا بزنند. همه ی این موارد باعث می شود که نوجوانان جراحی زیبایی بینی را راه نجاتی برای خود بدانند.

چرا که ظاهر بینی نامناسب می تواند در اعتماد به نفس، عزت نفس و نحوه واکنش نوجوانان به تاثیرات اجتماعی نقش عمده ای داشته باشد. بنابراین دلیل عمده ی نوجوانانی که جهت جراحی زیبایی بینی مراجعه می کنند، جبران احساسات درونی آن ها است. رینوپلاستی می تواند ظاهر نوجوانان را بهبود دهد. ظاهر عامل مهمی در افزایش اعتماد به نفس و حتی آینده نوجوانان است. جراحی زیبایی بینی به نوجوانان کمک می کند تا این مرحله ی حساس از زندگی شان را راحتتر پشت سر بگذارند.

چه زمانی انجام رینوپلاستی برای نوجوانان تایید می شود؟

رینوپلاستی معمولا برای نوجوانان و درواقع افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود. بسیاری از پزشکان این عمل جراحی را برای این سنین انجام نمی دهند. و اکثر کلینیک ها سعی می کنند تا نوجوانان را از انجام رینوپلاستی منصرف کنند. با این حال جراحی زیبایی بینی در مواردی خاص مورد تایید است. نوجوانانی که وضعیت بینی آن ها به قدری نامناسب است که باعث خجالت کشیدن و اذیت شدن آن ها می شود، اجازه دارند که جراحی زیبایی بینی را انجام دهند.

به عنوان مثال داشتن بینی بسیار بزرگ، کج، افتاده، پهن، ناسازگار و نامتقارن از جمله مواردی هستندکه می توانند اعتماد به نفس نوجوانان را به شکل بارزی کاهش دهند. احساس ظاهر نامناسب در نوجوانان، می تواند منجر به پریشانی عاطفی و یا حتی اضطراب شدید در این دوره ی حساس شود.

با اینحال رینوپلاستی حتی برای همه ی نوجوانانی که ظاهر بینی نامناسب دارند انجام نمی شود. نوجوانانی می توانند جراحی زیبایی بینی را انجام دهند که از نظر عاطفی به بلوغ رسیده باشند. بنابراین تنها سن در انجام رینوپلاستی مطرح نیست. بلکه لازم است افرادی که این عمل زیبایی را انجام می دهند قادر به دقت در مورد انگیزه و اهداف خود در انجام این کار باشند. همچنین لازم است که این نوجوانان بتوانند عواقب و خطرات احتمالی انجام رینوپلاستی را درک کنند.

رسیدن به بلوغ عاطفی در افراد مختلف متفاوت است. بسیاری از نوجوانان ممکن است در سن پایین به بلوغ عاطفی برسند. اما اکثر نوجوانان در سنین بالاتر به این بلوغ خواهند رسید. بنابراین ممکن است پزشک جراح، نوجوان را به یک کلینیک روانشناسی معرفی کند. این کلینیک می تواند با تنظیم برخی پرسش نامه ها، پی به میزان بلوغ عاطفی نوجوان ببرد. زمانی که پزشک روانشناس تشخیص دهد که نوجوان به بلوغ کامل عاطفی رسیده است، انجام جراحی زیبایی بینی برای این نوجوان مورد تایید قرار می گیرد.

والدین چه تاثیری در انجام رینوپلاستی نوجوانان دارند؟

در بیشتر مواقع این والدین هستند که نوجوانان خود را برای انجام رینوپلاستی تشویق می کنند. در حالی که بهتر است والدین به این موضوع توجه داشته باشند که اگر نوجوان آن ها به اندازه کافی بالغ شده باشد، خودش می تواند جهت انجام جراحی زیبایی بینی تصمیم درستی بگیرد. معمولا دلیل ترغیب والدین این است که نوجوان خود را از فشارهای عاطفی نجات دهند. اما والدین نباید نوجوانان خود را جهت انجام این جراحی تحت فشار قرار دهند.

والدین می توانند راجع به این موضوع با نوجوان خود مشورت کنند. اما در نهایت تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی کاملا شخصی بوده و باید خود نوجوان این تصمیم را بگیرد. والدین باید به این موضوع توجه کنند که نوجوانان در سنین مشخصی به رشد و نمو کامل اعضای صورت می رسند. معمولا دختران در حداقل سن 15 سالگی و پسران و در حداقل سن 16 سالگی به حد مشخصی از رشد و نمو ظاهری می رسند. بنابراین بهتر است بعد از این سن تصمیم به ایجاد تغییر در اعضای صورت خود بگیرند.

بنابراین والدین باید توجه کنند که نوجوان آن ها باید به یک سری از شرایط رسیده باشند تا بتوانند رینوپلاستی را انجام دهند. اگر نوجوان شما انگیزه منطقی برای انجام این کار نداشته باشد. و یا اگر به بلوغ عاطفی یا رشد جسمی لازم نرسیده باشد، بهتر است که صبرکرده و انجام جراحی زیبایی بینی را به آینده موکول کند.

عمل بینی (رینوپلاستی) نوجوانان

رینوپلاستی چگونه روند زندگی نوجوانان را تحت تاثیر قرار می دهد؟

دوره بهبودی اولیه بعد از انجام جراحی زیبایی بینی ، به طور چشمگیری در روند عادی زندگی نوجوانان تاثیر می گذارد. بهبودی اولیه رینوپلاستی حدود 10 تا 14 روز طول می کشد که نوجوان در این دوره نباید به مدرسه برود. همچنین به مدت دو ماه بعد از انجام رینوپلاستی، نوجوان نباید فعالیت های ورزشی انجام دهد. این ها تاثیرات منفی بودند که ممکن است در روند زندگی نوجوانان اختلال ایجاد کنند. با این حال اگر زمان انجام رینوپلاستی نوجوانان به تابستان موکول شود بسیار بهتر خواهد بود.

اما از نظر تاثیرات مثبتی که جراحی زیبایی بینی در روند زندگی نوجوانان می گذارد این است که فرم و عملکرد بینی آن ها را بهبود می بخشد. در مورد نوجوانانی که دچار اختلال در تنفس بینی بودند، رینوپلاستی می تواند به آن ها کمک کند تا راحتتر نفس بکشند. همچنین از نظر زیبایی شناسی، رینوپلاستی ظاهر نوجوان را به خوبی بهبود می بخشد.

لازم است بدانید که تمام این تغییرات به یکباره صورت نمی گیرد بلکه با گذشت زمان، انجام رینوپلاستی تاثیرات خود را نشان خواهد داد. رینوپلاستی به افزایش اعتماد به نفس نوجوانان کمک شایانی می کند. معمولا اکثر نوجوانانی که بینی نامناسب داشتند، بعد از انجام رینوپلاستی به عزت نفس بیشتری دست پیدا کردند.

یکی از کلینیک های معروف دنیا آزمایشی را بر روی نوجوانانی که رینوپلاستی را انتخاب می کنند انجام داده است. نتایج این کلینیک حائز اهمیت است . چرا که همه ی نوجوانانی که بینی با ظاهر بد داشتند، از انجام رینوپلاستی رضایت کامل داشتند. همه ی این نوجوانان اقرار کردند که رینوپلاستی به شکل معجره آسایی زندگی آن ها را دچار تغییرات مثبت کرده است.

آن ها اعتماد به نفس از دست رفته ی خود را دوباره به دست آوردند. همچنین پزشکان با ادامه روند تحقیقات متوجه شدند که رینوپلاستی حتی در آینده این نوجوانان نیز تاثیر به سزایی گذاشته است. با این حال پزشکان اقرار کرده اند که این نتایج در صورتی ایجاد می شود که نوجوانان با انگیزه منطقی دست به این کار بزنند. بنابراین تمام پزشکان توصیه می کنند که نوجوانان قبل از انجام جراحی زیبایی بینی با متخصصان بسیاری مشورت کنند. آن ها همچنین توصیه می کنند که نوجوانان قبل از انجام جراحی زیبایی بینی به متخصص روانشناس مراجعه کنند. چرا که رسیدن به بلوغ عاطفی عامل مهمی در تصمیم گیری برای انجام رینوپلاستی محسوب می شود.

Source: www.mdface.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.