غذا ها و نوشیدنی های بعد از جراحی زیبایی بینی

هنگامی که شما عمل زیبایی بینی انجام داده اید، جراح ممکن است توصیه کند که حد الامکان غذای سالم بخورید، تا بتوان عوارض و خطرهای بعد از جراحی را به حداقل رساند و به بدن شما کمکی شود تا سریع تر به بهبودی برسد.

درحالی که شما مجبور نیستید قبل یا بعد از جراحی بینی تغییرات اساسی ای در رژیم غذایی خود ایجاد کنید، با احتیاط و اجتناب کردن از برخی غذا ها و یا اطمینان داشتن از دریافت مواد مغذی کافی در رژیم غذایی خود می توانید به روند بهبودی خود کمک کنید.

غذا ها و نوشیدنی های بعد از جراحی زیبایی بینی

بلافاصله بعد از جراحی: خوردن مواد غذایی نرم

ممکن است وقتی که بعد از جراحی به خانه می آیید یا حتی درست بعد از از بین رفتن اثر بی حس کننده ها و آرام بخش ها،  کمی گرسنه باشید .

بلافاصله بعد از جراحی غذا های نرمی که تا حدودی شیرین و ملایم هستند، مناسب و ایده آل اند. دسترسی داشتن به سوپ ماست، جو دو سر و یا سوپی که خیلی داغ نباشد می تواند بعد از عمل گزینه ی مناسبی به نظر برسد . البته با توجه به احساس تهوع ممکن است شما فقط مایل باشید که مایعات رقیق بخورید و حتی در مواردی ممکن است از غذا خوردن کناره گیری کنید . برای چند روز بعد از جراحی به رژیم غذایی حاوی غذاهای نرم و ساده ادامه دهید و هر زمانی که احساس کردید آماده ی خوردن غذاهای دیگری هستید می توانید آن ها را به این رژیم غذایی اضافه کنید .

فیبر را فراموش نکنید

اگرچه می خواهید چند روز پس از عمل زیبایی بینی از غذا های نرم استفاده کنید، مهم است که در طی چند روز اول اطمینان حاصل کنید که فیبر به مقدار کافی در رژیم غذایی شما وجود دارد.

یبوست بعد از عمل نسبتا شایع است و نباید نگران آن بود، یبوست به دلیل ترکیب داروهایی که دکتر تجویز می کند و اینکه شما مانند قبل حرکت نمی کنید و همچنین رژیم غذایی محدودی که دارید ، اغلب اتفاق می افتد.

در حالی که شما قصد دارید به مصرف دارو های تجویز شده توسط جراح خود ادامه دهید و از طرفی بعد از جراحی شما باید فعالیت های بدنی خود را محدود کنید، پس می توانید با افزودن مقداری فیبر به رژیم غذاییتان ، به سلامت عمومی بدن خود کمک کنید. میوه های نرم، مانند هلو و انواع توت ها منابع بسیار خوبی از فیبر هستند ؛ همچنین می توان از سبزیجات کاملا پخته شده مانند هویج استفاده کرد و خوردن نان های سبوس دار نیز موثر است.

مراقب دمای غذاها باشید

شما باید مراقب دمای غذا هایی که بعد از عمل زیبایی می خورید، باشید. غذا های خیلی داغ یا خیلی سرد می توانند احساس نا خوشایندی که بعد از عمل جراحی دارید را بد تر کند . برای کاهش سوزش تصادفی دهان ، در روز های اولِ پس از جراحی ، سوپ های خیلی گرم یا سایر غذاهایی که درجه حرارت بالا دارند را تا چند هفته محدود کنید. گر چه غذا ها و خوراکی های سرد شما را نمی سوزانند اما درجه حرارت پایین می تواند دندان شما یا سایر قسمت های دهان شما را به حالت گزیدگی درآورد و همچنین باعث یخ زدگی مغز (مانند حالتی که بستنی می خورید) در شما شود، که این موضوع هنگام بهبودی بینی بسیار بد است.

غذاهای سفت و جویدنی نخورید

قبل از عمل جراحی دستتان را روی بینی خود بگذارید و هنگامی که غذای جویدنی ای  مانند استیک یا حتی یک تکه آدامس را می جوید ببینید که بینی شما هم زمان با دهان شما به آرامی حرکت می کند . بعد از جراحی بینی و هنگامی که دارید روند بهبودی را طی می کنید باید تا جایی که امکان دارد بینی ثابت بماند تا احتمال هر گونه ریسک ، کاهش پیدا کند ؛ پس ، از خوردن وعده های غذایی ای مانند :  مواد غذایی سفت و کاملا جویدنی ای (گوشت استیک ) ، انواع تافی ها و آدامس ها خودداری کنید تا زمانی که جراح و دکتر شما اجازه این کار را بدهد .

به خاطر داشته باشید که لازم نیست تا هفته ها بعد از عمل جراحی رژیم غذایی خود را محدود به غذا های بسیار نرم و پوره مانند بکنید بلکه کافی است از غذا هایی که سفت و مخصوصا جویدنی هستند اجتناب و دوری کنید تا به بهبودی کامل برسید.

از مصرف الکل و کافیین خودداری کنید

از مصرف نوشیدنی های الکلی و نوشیدنی هایی که دارای کافئین هستند ، برای چند روز بعد از عمل دوری کنید . این دوری از الکل و کافئین زیاد طول نمی کشد و تنها برای روزهای اول جراحی است . الکل یک رقیق کننده خون است و باعث می شود که خطر خونریزی بعد از جراحی افزایش پیدا کند، همچنین خطر ابتلا به هماتوما یا جمع شدن مجموعه ای از خون در زیر پوست را نیز افزایش می دهد و این موضوع باعث می شود که تورم شما را بعد از جراحی بد تر شود .

کافیین نیز می تواند فشار خون شما را افزایش دهد ، فشار خون بالا می تواند برای برخی از افراد مشکل ساز شود.

جراح حتما قبل از عمل به شما اطلاع می دهد که تا چه اندازه از قهوه و یا نوشیدنی های دیگری که حاوی کافئین هستند خودداری کنید و بعد از عمل به شما توصیه می کند که تا چه مدت باید از مصرف آن ها اجتناب کنید .

سوالاتی درباره غذا های نمکی

همان طور که مدتی پس از جراحی بینی بهبود می یابید ، تکیه بر غذا های آماده می تواند ساده ترین گزینه و آسان ترین راه به نظر برسد ، زیرا برای آماده سازی آن ها تنها به اندکی تلاش نیاز است ؛ اما میزان نمک موجود در یک وعده غذایی آماده مانند بسته های یخ زده ماکارونی و پنیر و تاثیری که نمک آن ها بر تورم بعد از جراحی می گذارد نگران کننده است .

در حالی که دریافت سدیم می تواند منجر به احتباس آب شود و تورم را بدتر کند، اما معمولا بسیاری از افراد نگرانی زیادی در این باره ندارند، اما اگر نگران این موضوع هستید و یا بیماری ای دارید که به واسطه ی آن باید مصرف نمک خود را محدود کنید ، بهترین گزینه این است که قبل از جراحی با پزشک خود مشورت کنید تا توصیه های لازم را به شما بکند .

بدن هر بیمار متفاوت است بنابراین همیشه ایده خوبی است که از جراح پلاستیک خود سوال کنید که چه مواد غذایی را می توانید در حین بهبودی و یا قبل از انجام جراحی مصرف کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.