لیپوساکشن غبغب

لیپوساکشن غبغب

با گذشت سن، و مشکلانی مانند اضافه وزن، یا مشکلات ژنتیکی، انواع مختلفی از تغییرات در صورت و بخصوص گردن و چانه پدید می آید. یکی از این مشکلات ایجاد شده به وجود آمدن غبغب است که ظاهر شخص را تحت تاثیر قرار می دهد.

غبعب از دو جزء تشکیل شده است: یکی چربی جمع شده و دیگری پوست شل شده. بنابراین برای حل مشکل به طور کامل، ممکن است نیاز به یک راه حل تخصصی باشد.

 

لیپوساکشن غبغب

آیا غبغب به اضافه وزن مربوط است؟

جراحان زیبایی و متخصصان پوست، طی سال ها تحقیق به این نتیجه رسیده اند که ایجاد چربی در غبغب همیشه مربوط به وزن نیست. افراد با اضافه وزن ممکن است با از دست دادن مقادیر زیاد وزن به تناسب اندام برسند، اما غبغب آن ها همچنان باقی بماند. برخی از متخصصان معتقدند حتی کاهش وزن ممکن است سبب بروز بیشتر غبغب شود، چرا که با شل شدن پوست احتمال افتادگی در این ناحیه بیشتر است.

 

علت به وجود آمدن غبغب

ایجاد غبغب در افراد مختلف به دلایل متعددی بستگی دارد. برخی عوامل عبارتند از:

  • سن: یکی از دلایل ایجاد غبغب افزایش سن است. زیرا با بالا رفتن سن، پوست حالت کشسانی خود را از دست می دهد. از طرفی با افزایش سن، پوست اطراف گردن شروع به سفت شدن می کند، که این می تواند سبب شل شدن پوست غبغب و ایجاد آن شود.
  • وزن و سبک زندگی: گرچه وزن همیشه علت به وجود آمدن غبغب نیست، اما مردان و زنانی که به طور قابل توجهی دچار اضافه وزن باشند، ممکن است ایجاد غبغب را نیز تجربه کنند. غبغب بیشتر در افرادی که از چربی ها ناسالم، غذاهای فرآوری شده و پر کالری استفاده می کنند به وجود می آید. گرچه کاهش وزن می تواند در برخی سبب از بین رفتن صورت شود، اما در بسیاری از موارد نیز به علت شل شدن پوست پس از کاهش وزن نیز غبغب باقی می ماند.
  • ژنتیک: در بسیاری از موارد ژنتیک نقش مهمی در ایجاد غبغب دارد. بسیاری از افرادی که دچار این عارضه اند در والدین یا خانواده نزدیک خود نیز چنین موردی را دیده اند.
  • ضعف عضلات صورت: گرچه این امر کمتر شایع است، اما پوست می تواند به دلیل ضعف عضلات حالت کشسانی خود را از دست بدهد و غبغب شکل بگیرد.

 

انجام لیپوساکشن غبغب

چانه، ناحیه ای از بدن است که انجام تمرینات ورزشی تاثیر چندانی روی آن نداشته و تاثیرات به وجود آمده نیز ممکن است بسیار اندک و غیرقابل مشاهده باشند. بنابرین به منظور از بین بردن غبغب، جراحی موثر تر خواهد بود. لیپوساکشن غبغب به این صورت انجام می شود که جراح پس از اعمال بی حسی، شکافی بسیار کوچک در بافت چربی ایجاد کرده و از طریق یک لوله مخصوص (کانولا) این بافت چربی را از پوست و عضلات جدا می‌سازد. در فرآیند ساکشن، سوراخ هایی کوچک در لایه های چربی ایجاده شده و سبب فرو ریختن این چربی ها می شود.

پس از انجام لیپوساکشن، سوراخ های ایجاد شده توسط بخیه بسته می شود. البته ممکن است جهت خروج ترشحات ایجاد شده از محل زخم بخشی از زخم باز گذاشته شود. اعمال پانسمان با گاز استریل و تعویض مرتب آن از مراحل مهم مراقبت است. بیماران بلافاصله پس از انجام لیپوساکشن قادر به انجام فعالیت های روزانه خود خواهند بود، اما مراقبت از زخم و استفاده از پوشش محافظ در زیر چانه در روزهای اول پس از جراحی الزامیست.

 

عوارض و خطرات لیپوساکشن غبغب

عوارض جانبی پس از جراحی شامل درد، کبودی، ورم و یا بی حسی است؛ که پس از مدتی کوتاه از بین خواهد رفت. علت به وجود آمدن غبغب نیز در فرآیند ریکاوری موثر است، برای مثال افرادی که به دلایل ژنتیکی دچار غبغب شده اند، ممکن است دوره نقاهت طولانی تری را تجربه کنند. در شرایط نادر و در صورت عدم مراقبت، در مواردی ممکن است عفونت، سوختگی، و مشکلات ظاهری ایجاد شود. با این حال به طور کلی لیپوساکشن غبغب یکی از کم خطر ترین و کم عارضه ترین عمل های زیباییست.

متخصصین پیشنهاد می‌کنند انجام لیپوساکشن غبغب در آخرین مرحله و زمانی که تمرینات ورزشی و رژیم غذایی کارساز نبود اعمال شود. هم چنین عوارض جانبی لیپوساکشن زمانی کاهش می باید، که فرد قبل از انجام جراحی درصورت داشتن اضافه وزن، از طریق رژیم و ورزش مقداری وزن است دست بدهد.

 

آیا تاثیر لیپوساکشن غبغب دائمی است؟

نتیجه حاصل از انجام لیپوساکشن غبغب تا حد زیادی دائمی است. با این که سلول های چربی خارج شده برنمیگردند، اما با افزایش وزن مجدد ممکن است چربی های جدید دوباره ایجاد شوند.

 

چه کسانی می توانند عمل لیپوساکشن غبغب را انجام دهند؟

  • افرادی که از سلامت عمومی خوبی برخوردارند
  • افرادی که خاصیت ارتجاعی و سفتی پوست کافی را داشته باشند
  • افراد مبتلا به بیماری های کنترل نشده، که بر جراحی تاثیر میگذارد، نمی توانند این عمل را
  • انجام دهند (بیماری های کنترل نشده مانند فشار خون، دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، آسم و اختلالات خون ریزی)

 

Source: drlanzer.com, americanboardcosmeticsurgery.org

 

همین امروز برای گرفتن زمان مشاوره با مطب دکتر کیوان اخترکاوان تماس بگیرید.

 


دکتر کیوان اخترکاوان بهترین جراح بینی طبیعی ، جراح پلک در تهران و فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

جهت دریافت مشاوره رایگان عمل بینی و مشاوره رایگان حضوری با دکتر کیوان اخترکاوان با شماره تلفن 09365110973 و 09902771196 تماس حاصل فرمایید


بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.