پولیپ بینی

پولیپ بینی یکی از مواردی است که بسیاری از افراد به منظور برطرف کردن این مشکل سراغ جراحی بینی می روند. هر چند که امروزه مشخص شده است که روش های دیگری از جمله درمان با دارو نیز به منظور برطرف کردن این مشکل به وجود آمده است.

به همین دلیل قبل از انجام هر گونه درمانی می بایست در ابتدا به پزشک مراجعه کنید. سپس پزشک با انجام بررسی های تشخیص می دهد که آیا بینی شما دارای پولیپ است یا خیر و در صورت وجود، پولیپ بینی شما تا چه حدی است تا بتواند بهترین شیوه درمانی را برای شما انتخاب کند.

پزشک برای تشخیص در ابتدا سوالاتی از بیمار می پرسد که با توجه به پاسخ بیمار و معایناتی که انجام می دهد و همچنین با استفاده از دستگاهی که به راحتی پولیپ را نشان میدهد. متوجه خواهد شد که آیا مشکل شما ناشی از پولیپ بینی است یا خیر.

پولیپ بینی

آزمایشات تشخیصی برای پولیپ بینی

یکی از آزمایشاتی که برای تشخیص پولیپ بینی انجام می شود، آندوسکوپی بینی است. در این آزمایش پزشک یک لوله باریک که همراه آن یک لنز ذره بینی و یا یک دوربین کوچک است را وارد بینی شما می کند و از این طریق می تواند داخل بینی و سینوس های شما را به خوبی معاینه کند.

گاهی درمان پولیپ بینی نیز از طریق همین اندوسکوپی بینی انجام می شود که در ادامه به چگونگی انجام این عمل و اینکه در چه مواردی پزشک تشخیص میدهد که می بایست این نوع روش در زمانی استفاده شود بیشتر توضیح داده خواهد شد.

عکس برداری یکی دیگر از روش هایی است که به پزشک کمک می کند تا بتواند وجود پولیپ در بینی شما را تشخیص دهد. عکس برداری به منظور تشخیص پولیپ بینی به طرق مختلف می تواند انجام شود مانند عکسبرداری به روش سیتی اسکن.

این روش به پزشک شما این امکان را می دهد تا محل دقیق پولیپ هایی را که در نواحی عمیق تر بینی شما هستند و همچنین وضعیت سینوس ها و وجود هرگونه گرفتگی در مسیر تنفسی شما را مشاهده کند. تا سپس بتواند از طریق روش های درمانی مناسب، آن را برطرف کند.

همچنین پزشک می تواند از طریق عکسبرداری میزان تورم و التهاب در بینی شما و همچنین سایر انسداد هایی که ممکن است در حفره بینی شما باشد را نیز مشاهده کند و تشخیص دهد که آیا این انسدادها سرطانی و یا غیر سرطانی هستند.

از دیگر تست های تشخیصی برای پولیپ بینی، تست های آلرژیکی هستند. گاهی آلرژی است که باعث بروز تورم و گرفتگی و به دنبال آن ایجاد پولیپ بینی می شود. این آلرژی می تواند از هر نوعی باشد، که در موارد شدید باعث بروز مشکلات در تنفس فرد می شود.

که در آن پزشک آزمایشات پوستی را برای تشخیص اینکه آیا فرد دارای آلرژی  یا التهاب مزمن است انجام میدهد. در این آزمایش پزشک مقداری کمی از موارد آلرژیک را بروی پوست در قسمت ساعد و یا بخش تحتانی کمر بیمار میریزد.

سپس از پرستار می خواهد تا واکنش های آلرژیک را در بیمار بررسی کند و در صورت مشاهده آن ها را گزارش کند. اگر پزشک آزمایشات پوستی را انجام ندهد، آزمایش خون را تجویز میکند که در آن وجود هر گونه آنتی بادی بر علیه یک آلرژن خاص مشخص میشود.

تاثیر فیبروز کیستیک بر پولیپ بینی

از دیگر تست هایی که پزشک به منظور بررسی پولیپ بینی انجام می دهد. آزمایش مربوط به فیبروز کیستیک است. در این آزمایش پزشک بررسی می کند که ممکن است فیبروز کیستیکی که فرد در کودکی داشته است، تبدیل به پولیپ شده است.

فیبروز کیستیک یک بیماری ارثی است که می تواند بر روی غدد تولید کننده مخاط، اشک، عرق . بزاق تاثیر بگذارد. که در زمان بزرگسالی این فیبروز کیستیک می تواند تبدیل به پولیپ بینی شود و دیگر مشکلات را برای فرد به همراه داشته باشد.

تست تشخیصی برای فیبروز کیستیک در واقع یکی تست ساده است که پزشک بر روی عرق خارج شده از بدن انجام میدهد. که در این تست پزشک با توجه به میزان نمک در عرق تشخیص می دهد که آیا فرزند شما دچار این بیماری هست یا خیر.

تشخیص این بیماری در سنین پایین از این جهت دارای اهمیت است که زمانی که فرزند شما بزرگ تر شود این مشکل می تواند تبدیل به پولیپ بینی می شود و مشکلات بیشتری را در زمینه تنفس برای او به همراه داشته باشد.

درمان دارویی پولیپ بینی

سینوس حاد همراه یا بدون پولیپ مشکلی است که که می بایست بر طرف شود. در غیر این صورت مشکلات بسیاری را برای فرد ایجاد می کند. درمان پولیپ هم به منظور کوچک کردن سایز پولیپ بینی و یا کامل برطرف کردن آن انجام میشود.

درمان پولیپ بینی معمولا در ابتدا با مصرف دارو شروع می شود. داروهایی هستند که می توانند اندازه پولیپ بینی را کاهش دهند و یا در مواردی آن را به طور کامل برطرف کنند. از جمله داروهایی که در درمان پولیپ بینی از آنها استفاده می شود میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

کورتیکواستروئید بینی یکی از داروهایی که برای کاهش سایز پولیپ بینی از آن استفاده می شود، اسپری های کورتیکواستروئیدی بینی هستند که پزشک آن ها را به منظور کاهش تورم و سوزش در بینی شما تجویز می کند که گاها این اسپری ها می توانند پولیپ بینی را به طور کامل نیز از بین ببرند.

پولیپ بینی

کورتیکواستروئیدهای بینی شامل فلوتیکازون، بودزوناید، مومتازون، تریامسینولون و بکلومتازون هستند. گاهی اگر اسپری های کورتیکواستروئید بینی به تنهایی کافی نباشد، ممکن است پزشک کورتیکواستروئیدهای های خوراکی و تزریقی نیز برای شما تجویز کند.

اما از آنجایی که کورتیکو استروئیدهای خوراکی می توانند عوارض جدی را برای بیمار ایجاد کنند دبه همین دلیل پزشک استفاده کوتاه مدت از این نوع استروئید ها را به منظور از بین بردن پولیپ بینی به بیمار توصیه میکند.

در صورت شدید بودن پولیپ بینی ممکن است پزشک داروهای کورتیکواستروئیدی تزریقی را برای بیمار تجویز کند. بنابراین اگر دارای پولیپ بینی و سینوزیت مزمن هستید، پزشک برای درمان شما ممکن است داروی تزریقی به نام دوپیکسنت تجویز کند.که کمک به کاهش سایز پولیپ بینی و احتقان می کند.

سایر داروهایی که ممکن است پزشک برای شما تجویز کند مربوط به مواردی است که در اثر شرایطی همچون آلرژی و یا عفونت تورم های طولانی مدت در بینی شما به وجود می آید که در این حالت پزشک داروهای هیستامین برای درمان آلرژی و آنتی بیوتیک به منظور درمان عفونت تجویز میکند.

درمان پولیپ بینی از طریق جراحی

اگر درمان های دارویی نتواند در کوچک کردن و یا از بین بردن پولیپ بینی کمک کنند. در این هنگام شما مجبور به انجام عمل بینی به منظور از بین بردن پولیپ بینی خود هستید. یکی از جراحی هایی که برای از بین بردن پولیپ بینی انجام میشود، جراحی اندوسکوپی بینی است.

این جراحی به منظور از بین بردن پولیپ بینی و برطرف کردن مشکلات سینوس بیمار انجام میشود. در این عمل پزشک جراح یک لوله باریک که بر روی سر آن یک دوربین بسیار کوچک قرار گرفته است را به داخل بینی شما می فرستد.

هنگامی که لوله به محل سینوس ها و جایی که پولیپ بینی قرار دارد رسید، پزشک با استفاده از وسایلی که بر نوک لوله آندوسکوپی قرار گرفته است، پولیپ بینی و هر چیزی دیگری را که راه تنفسی شما را بسته است را از بین میبرد. جراحی پولیپ بینی به شیوه اندوسکوپی معمولا به صورت سرپایی انجام می شود.

Source: www.mayoclinic.org

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.