چگونه جراحی بینی به رفع مشکلات تنفس کمک می کند

طی تحقیقات انجام شده در سال های اخیر، جراحی بینی در جایگاه جراحی های پرطرفدار در جهان ارزیابی شده است. اما جراحی بینی یا رینوپلاستی که به عنوان یک جراحی زیبایی شناخته می شود؛ جهت رفع مشکلات تنفسی نیز تجویز شده است که کمتر کسی از آن اطلاع دارد. این جراحی به عنوان یک راه حل درمانی برای کسانی که مبتلا به برخی ناهنجاری ها در ناحیه سیستم تنفسی هستند نیز تجویز می شود.

شاید شما از یک ناهنجاری در ناحیه بینی رنج ببرید که فرآیند تنفس شما را مختل کرده است و هیچ اطلاعی از روش‌های درمان آن نداشته باشید. در طی این نوشته به اختلالاتی اشاره می شود که با رینوپلاستی قابل درمان هستند.

چگونه جراحی بینی به رفع مشکلات تنفس کمک می کند

رفع مشکلات تنفسی با جراحی بینی

عوامل مختلفی ممکن است که سبب بروز اختلال در تنفس شوند. مواردی که در ادامه گفته می شود؛ اختلالاتی هستند که جهت رفع مشکلات تنفسی با رینوپلاستی مد نظر پزشکان و جراحان قرار می گیرند. برخی از مشکلات تنفسی همچون سینوزیت یا پولیپ که در ادامه می خوانید؛ ممکن است که با استفاده از داروهای خاص درمان شوند؛ اما در صورت عدم موفقیت درمان دارویی باید از جراحی بینی برای رفع آن ها استفاده شود.

سپتوم انحرافی

سپتوم به دیواره ای گفته می شود که سبب ایجاد دو مجرای جداگانه جهت عبور اکسیژن در قسمت جلوی بینی شده شده است. در افراد عادی این دیواره کاملا صاف است و دو مجرای یک اندازه را به وجود می آورد. اگر انحرافی در سپتوم ایجاد شود؛ احتمال انسداد یکی از مجرا ها وجود خواهد داشت. در پی انسداد مجراهای تنفسی، عمل تنفس مختل می شود و برای شخص بسیار ناخوشایند خواهد بود.

این مشکل اغلب در صورت تصادف یا برخورد ضربه به بینی ایجاد می شود؛ اما جای نگرانی نیست. زیرا طی جراحی بینی امکان رفع آن وجود دارد.

توربین های بزرگ

در بینی افراد به طور معمول، در هر سمت سه برآمدگی استخوانی وجود دارد که در علم پزشکی توربین (Turbinate) و در بیان عامه شاخک بینی گفته می شود. هر شاخک یک استخوان نازک به شمار می رود که با مخاطی نرم پوشانده شده است. توربین یا شاخک موجب ایجاد تهویه مناسب در بینی می شود و به این ترتیب هوای گرم و مرطوب به ریه ها خواهد رسید.

در مواجه با هوای سرد یا خشک، شاخک های بینی به شکل اتوماتیک پف می کنند. با این کار تماس آن ها با مولکول های اکسیژن افزایش پیدا خواهد کرد که رمطوبی هوای ارسالی به ریه را به همراه دارد. اگر توربین ها بیش از اندازه بزرگ شوند؛ راه بینی بسته می شود و تنفس امکان پذیر نخواهد بود. این مشکل در افراد مبتلا به آلرژی یا عفونت های تنفسی ممکن است که در بعضی از فصول سال به شکل موقت و در برخی از افراد به صورت مزمن وجود داشته باشد.

پولیپ بینی

پولیپ ها ضایعه ای بدون درد و غیر سرطانی در معابر بینی هستند که در نتیجه آلرژی، آسم یا عفونت های مزمن ایجاد می شوند. در حالت کلی وجود یک یا دو پولیپ، هیچ گونه عارضه ای ایجاد نخواهد کرد. با این حال، پولیپ های بزرگ یا گروهی از پولیپ ها به جز اختلال تنفس، علائمی همچون آبریزش بینی و کاهش بویایی را به همراه دارد.

گاهی جهت درمان پولیپ های کوچک از دارو استفاده می شود؛ اما جهت از بین بردن پولیپ های بزرگ تر جراحی بینی توصیه می شود. لازم به ذکر است که در برخی موارد حتی پس از جراحی نیز پولیپ ها مجدد ایجاد خواهند شد.

سینوزیت

سینوزیت به التهاب سینوس ها گفته می شود. سینوس ها حفره هایی در جمجمه هستند که در پیشانی، استخوان بینی، گونه ها و زیر چشم ها وجود دارند. این حفره ها باید کاملا توخالی باشند که هوا در آن ها جریان پیدا کند؛ اما در مواردی که عفونت های مختلف سبب سینوزیت یا پرشدن داخل این حفره ها می شود؛ شخص مدام احساس سردرد یا فشار در ناحیه چشم و سر دارد.

گاهی جهت درمان سینوزیت از داروهای خاص استفاده می شود. در شرایط بسیار حاد، پزشک تصمیم می گیرد که با انجام عمل جراحی سینوس، سینوزیت را درمان کند. در این نوع از جراحی بینی، بافت سینوسی که درگیر عفونت شده است؛ تخلیه و مسیر های موجود در سینوس باز خواهد شد. پس از انجام جراحی سینوس نیز همانند دیگر جراحی ها، فرد باید تحت مراقبت های خاص قرار بگیرد که بهبودی کامل حاصل شود.

انواع جراحی بینی

رینوپلاستی یک تعریف کلی از تمامی اقداماتی است که جهت رفع مشکلات تنفسی یا زیبایی انجام می شود. در این رابطه خوب است بدانید که هر جراحی بینی با دیگری تفاوت دارد. به این دلیل که اهداف و مشکلات هر شخص جهت  جراحی با بقیه متفاوت است.

بر اساس محل و دلیل ایجاد انسداد تنفسی، جراحی بینی ممکن است که بخش بالایی استخوان بینی، قسمت تحتانی غضروف یا هر دو را تغییر دهد. بخش خارجی بینی از جمله سپتوم، معابر هوا یا پوست روی بینی نیز در عمل جراحی، ممکن است که برش داده شوند. اکثر برش هایی که در رینوپلاستی انجام می شوند؛ پس از بهبودی قابل مشاهده نیستند.

جراحی بینی ممکن است که با بیهوشی عمومی، بی حسی موضعی در کنار یک داروی آرام بخش انجام شود. جراح متخصص شما باید با توجه به سطح جراحی و سابقه سلامتی شما، تشخیص دهد که کدام گزینه مناسب است. معمولا پیش از انجام عمل جراحی مشاوره هایی بین شما و پزشک جراح اتفاق می افتد که باید اطلاعات مورد نیاز در مورد خود را در اختیار جراح قرار دهید.

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی به همراه جراحی بینی انجام می شود. عموما جراحی های زیبایی تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند و هزینه آن به طور کامل به عهده افراد است. با کمک رینوپلاستی مشکلاتی همچون فرورفتگی یا قوز بینی، ارتفاع نوک بینی، پره های پهن و اصلاح زاویه بین لب و بینی برطرف خواهند شد.

جراحی زیبایی بینی امروزه به روش باز یا بسته قابل انجام است که روش باز شکافی بر فضای بین دو سوراخ بینی انجام می شود که پس از بهبودی کامل اثر کمی از آن به جا خواهد ماند؛ اما در روش بسته هیچ شکافی روی بینی صورت نمی گیرد. البته باید بدانید که روش بسته برای تمامی افراد قابل انجام نیست.

چگونه جراحی بینی به رفع مشکلات تنفس کمک می کند

انتخاب جراح مناسب جهت انجام رینوپلاستی

میزان موفقیت در انواع جراحی بینی و رفع مشکلات تنفسی، ارتباط مستقیمی با میزان تبحر و تجربه جراح دارد. زیرا بروز هرگونه اشتباه در فرآیند جراحی، مشکل تنفسی را تشدید می کند یا سبب دفرمه شدن شکل بینی خواهد شد. با در نظرگرفتن تاثیر مستقیم شکل بینی با زیبایی ظاهری فرد، بروز این مشکلات سبب از دست دادن اعتماد به نفس و افسردگی نیز خواهد شد.  بنابراین تلاش کنید که با انجام تحقیقات، بهترین پزشک را انتخاب کنید.

چکیده

در این مقاله گفته شد که جراحی بینی یک مفهوم کلی است که به روش های مختلفی انجام می شود و ممکن است برای هر شخص با دیگری تفاوت داشته باشد. عموم مردم بر این باور هستند که جراحی بینی تنها جهت زیبایی انجام می شود. اما حقیقت این است که رفع مشکلات تنفسی نیز با رینوپلاستی امکان پذیر خواهد بود.

مشکلاتی همچون سپتون انحرافی، توربین یا شاخک بزرگ، پولیپ و سینوزیت از جمله این موارد هستند. برخی از این موارد خفیف ممکن است با درمان دارویی برطرف شوند؛ اما در مواقعی که مشکل به درمان دارویی پاسخ مثبت نمی دهد؛ رفع مشکلات تنفسی با رینوپلاستی توصیه می شود.

Source: www.doctorbinder.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.