چگونه می توان مشکل کج بودن بینی را درمان کرد؟

بینی کج چیست؟

بینی های کج در افراد به انواع اشکال و اندازه ها ظاهر می شوند. بینی کج به بینی گفته می شود که به طور مستقیم و در مرکز صورت شما نیست و دارای انحراف یا خمیدگی است.

بسته به علت ، اندازه ی کجی ممکن است بسیار کم یا چشمگیر باشد. در حالی که بینی های کج معمولاً یک نگرانی از نظر زیبایی هستند ، اما گاهی اوقات می توانند روی تنفس شما تأثیر بگذارند.

وقتی نوبت به درمان بینی کج می رسد، شما با یک جستجو در اینترنت می توانید راه های متفاوت درمان را ببینید.

چگونه می توان مشکل کج بودن بینی را درمان کرد؟

چه عواملی باعث ایجاد بینی کج در افراد می شود؟

قبل از جستجوی گزینه های درمانی، مهم است که بدانید چه عواملی باعث ایجاد کج شدن بینی می شود. دو علت اصلی برای وجود بینی کج وجود دارد. یک علت که در اثر بروز مشکل در سیستم پیچیده استخوان ها ، غضروف و بافت هایی که بینی شما را تشکیل می دهند ایجاد می شود.

این ممکن است نتیجه چندین چیز باشد، از جمله:

نقائص هنگام تولد

صدمات مانند شکسته شدن بینی

عمل جراحی روی بینی شما

عفونت های شدید

تومورها

بسته به علت، بینی شما ممکن است به شکل C ، یا S شکل باشد.

علت دیگر وجود بینی کج انحراف سپتوم است. سپتوم شما دیواره داخلی است که معابر بینی چپ و راست شما را از یکدیگر جدا می کند. اگر شما انحراف سپتوم دارید ، این بدان معنی است که این دیواره به یک طرف خم شده است ، و یک قسمت از بینی شما را تا حدی مسدود می کند. در حالی که برخی از افراد با یک سپتوم انحرافی متولد می شوند ، در برخی دیگر در پی یک جراحت یا صدمه ایجاد می شود.

در این مشکل علاوه بر اینکه بینی شما کج به نظر می رسد ، یک سپتوم انحرافی نیز می تواند باعث موارد زیر شود:

خون دماغ

تنفس مشکل

خوابیدن به یک طرف مشکل می شود.

با پزشک خود صحبت کنید تا بفهمید چه چیزی باعث ایجاد شکل کج در بینی شما شده است. با این کار تعیین بهترین گزینه درمانی آسانتر می شود.

آیا تمرینات می تواند به درمان کمک کند؟

ادعاها

هنگامی که درمان بینی کج را در اینترنت جستجو می کنید ، به سرعت لیست طولانی از روش ها و تمرین های صورت را پیدا خواهید کرد که در آنها گفته می شود چگونه یک بینی کج را صاف کنید. برخی از این روش ها شامل استفاده از دستگاه هایی می شوند که پس از روشن کردن آنها را روی سوراخ بینی خود قرار می دهید.

این تمرینات نویدبخش، ارزان و آسان است. اما آیا آنها واقعاً نتیجه می دهند؟

تحقیق

شاید صاف کردن بینی کج از طریق ورزش راه درستی به نظر رسد و این به این دلیل است که احتمالاً این روش امکان پذیر است اما هیچ مدرک علمی مبنی بر عملکرد این تمرینات وجود ندارد. علاوه بر این ، ساختار بینی شما تا حد زیادی از استخوان ها و بافت ها تشکیل شده است. تغییر شکل هر یک از این موارد از طریق ورزش ممکن نیست.

در عوض این روش را امتحان کنید!

اگر به دنبال یک روش غیر جراحی برای صاف کردن بینی خود هستید ، ورزش بینی را کنار بگذارید و در مورد پرکننده های بافت نرم با پزشک خود صحبت کنید. اینها مواد تزریقی هستند که می توانند با پر کردن قسمت های بافت نرم بینی شما که خارج از مرکز است ، کج بودن استخوان ها و غضروف را استتار کنند.

پرکننده های بافت نرم شامل:

سیلیکون

هیالورونیک اسید (HA) ، مانند Juvederm

ژل هیدروکسیلاپاتیت کلسیم (CaHA)

هر دو HA و CaHA عوارض جانبی کمی دارند ، اما سیلیکون ممکن است یک شکل شدید التهاب به نام گرانولوما ایجاد کند. به خاطر داشته باشید که انواع پرکننده ها خطر نازک شدن پوست و عفونت را افزایش می دهند. پرکننده ها معمولاً روی بینی هایی که اندکی کج هستند ، بهتر کار می کنند ، اما پزشک شما می تواند بهتر به شما بگوید که این روش چقدر برای شما مفید و خوب است.

چگونه می توان مشکل کج بودن بینی را درمان کرد؟

جراحی چیست؟

در حالی که پرکننده ها می توانند به صاف کردن بینی کج کمک کنند ، معمولاً برای موارد شدیدتر جراحی لازم است. جراحی زیبایی بینی نوعی جراحی پلاستیک است که به طور کلی روی قسمت بیرونی بینی شما متمرکز می شود ، در حالی که سپتوپلاستی دیواره ای را که قسمت داخلی بینی شما را به دو قسمت تقسیم می کند ، صاف می کند.

جراحی زیبایی بینی

دو نوع عمل بینی وجود دارد که به رینوپلاستی و جراحی زیبایی بینی معروف هستند. جراحی زیبایی بینی صرفاً روی ظاهر متمرکز است. از طرف دیگر ، عمل جراحی زیبایی بینی برای اصلاح مشکلات تنفسی نیز انجام می شود.

یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که جراحی زیبایی بینی با موفقیت مشکل بینی های کج را در شرکت کنندگان با و بدون تقارن صورت انجام می دهد. تقارن صورت بدین معنی است که هر دو نیمه صورت شما شبیه به هم هستند.

سپتوپلاستی

سپتوپلاستی با تغییر شکل دیواره بین معابر بینی شما به صاف کردن بینی شما کمک می کند. اگر بینی کج به دلیل انحراف سپتوم دارید ، پزشک شما به احتمال زیاد جراحی سپتوپلاستی را توصیه می کند. علاوه بر صاف کردن بینی شما ، سپتوپلاستی همچنین می تواند انسداد مجاری هوای بینی ناشی از سپتوم انحرافی را تسکین دهد.

در آخر

وجود بینی کج یک مشکل متداول در افراد است ، این مشکل ممکن است به دلیل آسیب دیدگی قدیمی یا سپتوم انحراف یافته باشد. در حقیقت ، تخمین زده می شود که حدود 80 درصد از مردم نوعی سپتوم انحرافی دارند. مگر اینکه بینی کج شما باعث مشکلات تنفسی شود ، نیازی به درمان نخواهد بود.

اگر به دلایل زیبایی می خواهید بینی خود را صاف کنید ، ورزش ها به احتمال زیاد کمکی نخواهد کرد. در عوض ، در مورد پرکننده های بافت نرم یا جراحی با پزشک خود صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که این روش ها همه عوارض جانبی خود را دارند .

Source: www.healthline.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.