10 عاملی که باید بعد از عمل جراحی زیبایی بینی از آن ها خودداری کنید

پروسه جراحی زیبایی بینی می تواند نتایج چشمگیر ، رضایت بخش و بسیار مثبتی برای شما به ارمغان بیاورد ؛ اما عمل جراحی به خودی خود تنها نیمی از مسیر است . بعد از ترک اتاق عمل و برگشتن به خانه برای شروع دوران ریکاوری و بهبود ، حفظ این تغییرات جدید و واقعی سازی نتیجه عمل جراحی بر عهده شما خواهد بود. در حالی که هر فرد با سرعتی متفاوت بهبود می یابد ، شما باید مسیر بهبودی خود را بدون هر گونه مشکل ، عوارض جانبی ناخواسته و با سرعتی مناسب ، طی کنید . برای دسترسی به نتیجه ی مطلوبتان از عمل جراحی باید مواردی را که لازم است از آنها دوری کنید ، بدانید :

10 عاملی که باید بعد از عمل جراحی زیبایی بینی از آن ها خودداری کنید

1 . فعالیت های شدید

در حین بهبودی از جراحی زیبایی بینی ، باید از فعالیت های سخت مانند ورزش های ضربه ای سنگین ، بلند کردن اجسام سنگین و هر چیزی که نیازمند حرکات سنگین باشد ، خودداری کنید . دلایل مختلفی برای جلوگیری از این فعالیت ها وجود دارد. در مرحله اول ، جریان خون اضافی به صورت می تواند تورم را افزایش داده و حتی شما را در معرض خطر خونریزی قرار دهد. ثانیا ، عرق شما می تواند روند بهبودی پوست شما را به خطر بیندازد. و در آخر اینکه ، فعالیت های شدید و سخت  می تواند شما را در معرض خطر آسیب دیدگی بینی قرار دهد. هنگامی که بینی شما در حال بهبودی بعد از عمل جراحی زیبایی است ، استخوان ها اغلب هنوز محکم نشده اند که این امر بینی شما را مستعد آسیب بیشتر ، شکستگی و تغییر شکل می کند .

2. فین کردن

آلرژی ، سرماخوردگی و آنفولانزا در هر فصلی از سال غیر قابل اجتناب هستند ، اما مبتلا شدن به این بیماری ها درست بعد از عمل بینی می تواند خطرناک باشد . برای هفته های منتهی به عمل جراحی ، از هر فردی که ممکن است مریض باشد ، خودداری کنید و مرتباً دستان خود را بشویید. از به همراه داشتن اسپری ضد عفونی کننده دست و همچنین مواد ضد عفونی کننده محیط برای از بین بردن تمامی باکتری های موجود ، عبایی نداشته باشید ؛ ابتلا به بیماری قبل از عمل می تواند روند جراحی شما را به تأخیر اندازد و یا اگر علائم پس از عمل ظاهر شوند ، فین کردن یا بالا کشیدن بینی می تواند بهبودی مناسب را مختل کرده و باعث خونریزی شود.

3. بیرون ماندن در معرض تابش نور خورشید

در حالی که تفریحاتی مانند شنا در یک روز تعطیل همواره ایده خوبی به نظر می رسد ، مراقب باشید ، قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند باعث سوختگی بینی ، تغییر رنگ در محل های جراحی شده ای که همچنان بافت زخم در این محل ها وجود دارد و یا عوارض جدیِ دیگری ، شود . حتی اگر جراح پلاستیک صورت شما ، از قبل همه این موارد را به شما گوشزد کرده است ، از کلاه و کرم های ضد آفتاب قوی برای مراقبت بیشتر استفاده کنید .

4. عینک زدن

اگر مرتبا عینک می زنید بهتر است برای مدتی عینک را کنار گذاشته و از لنز ها طبی استفاده کنید تا به این ترتیب به بینی خود فرصت دهید تا به درستی بهبود یابد. عینک ها بر روی پُل بینی قرار می گیرند که اغلب منجر به تو رفتگی روی غضروف و بافت های نرم شده می شوند. در زمان هایی که بینی شما همچنان در حال بهبود است بهتر است عینک هایتان را مدتی کنار بگذارید .

5. فشار دادن ، ضربه زدن یا هر گونه لمس کردن بینی

بعد از عمل جراحی زیبایی بینی ، شما در مورد ظاهر زیبایی بینی تان کنجکاو خواهید شد ، اما واقعا ایده خوبی نیست که به بینی خود دست بزنید ، فشارش بدهید و یا با نوک انگشت به آن ضربه وارد کنید . نه تنها احتمال صدمه زدن و آسیب وجود دارد بلکه ریسک جابجایی استخوان ها ، تغییر شکل غضروف و در نهایت از بین بردن نتیجه مورد انتظار از عمل وجود دارد . برای در امان نگه داشتن تغییر شکل بینی از طریق لمس و تماس از این فعالیت ها خودداری کنید :

  • هر نوع فعالیت ورزشی ، به خصوص ورزش های سنگین
  • بازی هایی که شامل گرفتن و پرتاب کردن هستند و یا هر نوع فعالیتی که ممکن است شیئی به سمت صورت شما بیاید .
  • پوشیدن لباس های تنگ ( به جای لباس هایی که از بالا به تن می شوند می توانید از لباس هایی که از جلو دکمه می خوردند استفاده کنید . )
  • حمل یا بلند کردن وسایل
  • بازی های هیجانی با کودکان و یا حیوانات خانگی

در اصل ، سعی کنید بینی خود را از هر چیزی که می تواند باعث آسیب آن شود ، در امان نگه دارید. اما گاهی اوقات حوادث رخ می دهند . اگر بعد از عمل جراحی زیبایی بینی با مشکلی روبرو شدید ، با جراح پلاستیک خود در مورد اقداماتی که می تواند آسیب وارد شده را برطرف کند و یا وقت جدیدی برای عمل زیبایی دوباره بینی مشورت کنید .

10 عاملی که باید بعد از عمل جراحی زیبایی بینی از آن ها خودداری کنید

6. روی کمر خوابیدن

خوابیدن روی کمر می تواند برای بعضی افراد لذت بخش باشد اما یک عملکرد خطرناک برای افرادی است که عمل جراحی زیبایی بینی را انجام داده اند . زمانی که سر و قلب در یک راستا قرار گرفته باشند ، جریان خون به سمت صورت و بینی افزایش پیدا می کند ؛ این وضعیت می تواند باعث خونریزی بیش از حد ، افزایش ورم بینی و حتی موجب افزایش درد بینی شود . چه وضعیتی برای خوابیدن بهترین انتخاب است ؟ سر خود را به وسیله یک بالشت بالا تر از بدن خود قرار دهید و یا روی یک صندلی یا مبل زاویه دار بخوابید .

7. آرایش کردن

آرایش نکنید . با اینکه آرایش کردن یک روش خوب و کارآمد برای پوشش کبودی های بینی و چشم ها بعد از عمل جراحی است اما آرایش کردن می تواند خطر عفونت را برای پوستی که در حال بهبودی است و همچنین برش های ایجاد شده در حین عمل جراحی را ، افزایش دهد . از شر کانسیلر ها ، لوازم آرایشی پودری و سایر لوازم آرایشی تا زمانی که به اندازه کافی بهبود یافتید ، خلاص شوید . با جراح زیبایی خود برای دانستن زمان بهبودی صحبت کنید .

8. استعمال دخانیات و مشروبات الکلی

استعمال دخانیات و مشروبات الکلی برای بیمارانی که در دوران بهبودی بعد از هر نوع عمل جراحی به سر میبرند امری خطرناک است . نیکوتین موجود در سیگار می تواند رگ های خونی را محدود کرده و جریان خون را تا حد بسیار کمی کاهش دهد و مانع بهبودی شود ، از طرف دیگر الکل می تواند با دارو های شما تداخل کرده و باعث رقیق شدم خون شما شود که این امر به خونریزی اضافه منتهی می شود . برای آنکه در حین ریکاوری در سالم ترین و بهترین شرایط خود باشید از استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی ، حداقل به مدت سه هفته بعد از عمل جراحی خودداری کنید .

9. خورن غذاهای سفت و یا محکم جویدن غذاها

مخصوصا در چند روز اول بعد از جراحی ، حرکات صورت باید به حداقل میزان خود برسد . از غذاهایی که نیازمند زیاد جویده شدن هستند خودداری کنید . از گاز زدن میوه هایی مانند سیب و گلابی و همچنین سبزیجات خام مانند هویج خودداری کنید . آدامس و استیک نیز می توانند در صورتی که نیازمند فشار زیاد برای جویدن باشند ، به شما آسیب برسانند .

10. یبوست

معمولا بعد از جراحی حرکات روده نامنظم می شود و این شرایط می تواند تا حدی نا خوشایند باشد ، بنابراین برای کاهش این ریسک بهتر است غذاهایی با فیبر بالا مصرف کنید . برای چند روز اول می توانید از غذاهایی مانند غلات و اسموتی هایی که از میوه ها و سبزیجاتی با فیبر بالا درست شده اند ؛ استفاده کنید . اگر بعد از چند روز همچنان حرکات روده شما منظم نشده اند ، برای مصرف مقداری ملین ملایم با پزشک خود مشورت کنید .

به یاد داشته باشید همیشه سوالات دقیقی را از پزشک خود درباره آنچه در طول دوره بهبودی می توان انتظار داشت بپرسید .

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.