آناتومی و عملکرد بینی

صورت ما قسمتی است که نخستین تماس با دنیای بیرون را فراهم می کند و ویترین ماست. بینی ما مهم ترین عضو این منطقه است. هزاران نوع ساختار بینی وجود دارد. مانند بینی بزرگ، کوچک، سربالا، کج، کلاغی و قلاب مانند. افرادی که از شکل بینی خود ناراضی هستند و مشکلات اجتماعی و روانی را به این دلیل تجربه می کنند جراحی زیبایی بینی انجام می دهند. در این مقاله ما این موضوع را با جزئیات توضیح خواهیم داد.

آناتومی و عملکرد بینیزیبایی بینی چیست؟

زیبایی بینی نامی است که برای اصلاح مشکلات افرادی که از شکل بینی خود ناراضی هستند و عملیات انجام شده برای بینی است. زیبایی بینی عمل جراحی است که پس از عمل زیبایی غیر جراحی (بوتاکس، تزرق، لیزر…) بیشترین کاربرد را دارد. افراد پس از بررسی عکس های قبل و بعد افرادی که عمل جراحی بینی انجام داده اند، وقتی نتایج مثبت آن را مشاهده می کنند، علاقه بیشتری به این جراحی نشان می دهند. در ده سال گذشته، تعداد “زیبایی بینی” در جستجوی گوگل حداقل 4 برابر افزایش یافته است. این نشان می دهد که جامعه در جستجوی خلاص شدن از ناراحتی در بینی است.

قبل از عمل بینی:

تحقیق کامل در مورد موضوع  قبل از جراحی مفید است. آیا واقعا نیاز به عمل زیبایی بینی دارید، مشکلات تنفسی در چه وضعیتی قرار دارد ، نتایج خواسته های شما را برآورده می کند، توسط چه جراحی باید عمل بینی انجام دهید، از قبیل سوالات بسیار مهم است.

چه افرادی عمل بینی انجام می دهند؟

شرایط اصلی نیاز به عمل زیبایی بینی، شکایت درباره شکل بینی است. شکل بینی در این افراد اغلب به طور مادرزادی زیبا نیست. گاهی اوقات به علت حوادث، تروما و یا تومورها بدتر می شود.

آناتومی و عملکرد بینیمشکلات مادرزادی:

در برخی جوامع و خانواده ها، شکل بینی از لحاظ ژنتیکی زیبا نیست. گرچه مفهوم زیبایی در واقع نسبی است حس زیبایی که توسط سن و جامعه پذیرفته شده است باعث می شود مردم این تصمیم را بگیرند. بنابراین، تعداد افرادی که از بینی خود شکایت دارند بسیار بالا است.

مشکلاتی که بعدا رخ می دهد:

تصادفات و تروما یکی از مهم ترین علل ناهنجاری شکل بینی است. به خصوص اگر در زمان کودکی بینی که به دلیل ضربه شکسته شده است اصلاح نشود ناهنجاری بینی بدتر از آن می شود که باید باشد. این هم به حالت ناهنجاری شکل و مشکل در عملکرد تنفسی نمایان می شود.

تصادفات و آسیب های شدید در بزرگسالان نیز ممکن است باعث ناهنجاری در شکل بینی شود. به ویژه در زمینه های ورزشی مانند بوکس، این را بسیار مورد توجه قرار می دهیم.

همچنین، اگر چه نادر، اما تومورهای بینی و عملیات انجام شده برای آنها باعث وخامت شکل بینی می شود، بنابراین نیاز به زیبایی بینی می باشد.

آناتومی و عملکرد بینی:

لازم نیست جزئیات بیشتری یاد بگیرید، اما قبل از انجام عمل زیبایی بینی، مفید است که شرایط و مکان آنها را در بینی بدانید. در تصویر زیر می توانید ساختار اصلی  بینی را مشاهده کنید. در جراحی، برخی یا گاهی اوقات تمام این ساختارها اصلاح می شوند.

انواع بینی:

بینی پوست ضخیم:

ضخامت پوست در همه افراد متفاوت است. هرچه پوست ضخیم تر باشد هم جراحی دشوار می شود و هم مدت زمان بهبود دیر می شود. از آنجایی که پوست ضخیم به طور کلی چرب است،  شانس نگه داشتن ورم بسیار بالا و مدت زمان ورم طولانی است. بنابراین حتی اگر بافت های داخلی بهبود یابد، از آنجا که تورم به کندی کاهش می یابد، فرآیند می تواند کمی ناراحت کننده باشد. تثبیت موضوع و توضیح آن به بیمار مفید است. از آنجا که پوست ضخیم دارای تهویه کمتر است  پس از جراحی، احتمال ایجاد آکنه زیاد است. خبر خوب این است که پس از گذشت زمان، همه بافت ها بهبود یافته و ورم حذف شده است و نتیجه مثبت است.

بینی دراز:

اگر صورت در 3 قسمت مورد بررسی قرار گیرد، ارتفاع  قسمت های بالا، میانی و پایین باید برابر باشد.  با این حال، این ارتفاعات مادرزادی اغلب برابر نیستند. اگر قسمتی که بینی وجود دارد دراز باشد و یا قسمت های دیگر کوتاه باشد بینی دراز دیده می شود. و بینی هایی هستند که واقعا از قلمرو خود خارج می شوند. ما اصلاح واقعی این نوع بینی را انجام می دهیم. در واقع، اگرچه پشت بینی صاف است، به ویژه نوک نیاز به اصلاح دارد.

بینی کوتاه:

برخلاف بینی دراز، اگر قسمت میانی صورت نسبت به قسمت های دیگر کوتاه باشد بینی کوتاه دیده می شود. گاهی اگرچه نسبت ها برابر است اما بینی کوتاه است. در این نوع بینی، سوراخ ها مشخص تر هستند. این مشکل به خصوص در جراحی اصلاح می شود.

بینی کج:

75٪ از بیماران که برای عمل زیبایی مراجعه می کنند ، دارای انحراف داخل بینی هستند و 50٪ هم انحراف داخل و هم خارج بینی دارند. در عمل بینی تنفس خوب شرط است. این بیماران دچار مشکل تنفس یک طرفه یا دو طرفه هستند.  انحراف هم از داخل و هم خارج اصلاح می شود. در نتیجه بینی که هم از لحاظ ظاهری و هم عملکردی خوب است به دست می آید.

بینی قوس دار:

پشت بینی به طور معمول باید در یک راستا با شیب به پایین باشد. در بعضی موارد استخوان پشت بینی به سمت بالا است که این نوع بینی، بینی قوس دار نامیده می شود.

جراحی بینی مردانه:

در عمل بینی مردانه ساختار بینی مرد باید بدون از دست دادن ویژگی مردانه برنامه ریزی شود. از آنجا که بینی ساختاری است که فرم چهره را تغییر می دهد، بینی زنانه می تواند برای مرد بسیار ناراحت کننده باشد.

اصول کلی:

  • انجام یک عمل بینی که با چهره فرد سازگار و غیر قابل تشخیص است. (به استثنای گروه بیمارانی که می خواهند زیبایی واضح باشد)
  • انجام عملیات بدون آسیب رساندن به سقف اصلی بینی، برنداشتن بافت هایی که لازم نیست، بازسازی با شکل دهی. بعضی جراحی ها هستند که در آن بینی خیلی سربالا و یا سوراخ های بینی خیلی تنگ است. هدف ما این نیست که وضعیت بدتری نسبت به ساختار موجود ایجاد نکنیم.
  • حفظ عملکرد تنفس. هدف اصلی ما در تمام جراحی های زیبایی این است که بدون آسیب رساندن به شخص او را زیبایی کنیم. سلامتی چیزی نیست که برای زیبایی قربانی شود.

Source: www.defneerkara.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.