آيا بينی های سر بالا نياز به جراحی زيبايی دارند؟

بینی سر بالا به بینی ای گفته می شود که نوک آن به سمت بالا زاویه دار است . مقدار این زاویه بسیار متنوع بوده به نحوی که در بعضی از افراد مقدار زاویه بسیار کم و در بعضی دیگر به نحو اغراق آمیزی بالا است ، که باعث می شود بینی ، ظاهر کوتاه و سوراخ های آن بر جسته به نظر بیاید .

بینی های سر بالا با اسامی ای مانند ” بینی های پیکسی ” یا “بینی های خوکی ” نیز تعریف می شوند و حال جدا از آنکه شما این نوع از بینی را چه صدا می کنید ، بینی سر بالا  مانند سایر ویژگی های صورت است .

همه ی ما متفاوت هستیم و غیر از مواردی که بینی شما به خاطر یک حادثه و یا جراحی قبلی تغییر شکل داده باشد ، احتمال آنکه شما فرم بینی خود را از خانواده به ارث برده باشید وجود دارد .

از نظر پزشکی ، داشتن بینی سر بالا نباید شما را نگران کند و در صورتی که بینی سر بالای شما در تنفس شما اختلال ایجاد نکند ، اصلا نیاز به تغییر آن نیست . اگر از ظاهر بینی خود ناراضی هستید گزینه های جراحی و غیر جراحی ای پیش روی شما وجود دارند تا به شما کمک کنند.

دلایل به وجود آورنده ی بینی سر بالا

بیایید نگاهی بیندازیم که چه عواملی می تواند باعث به وجود آمدن بینی های سر بالا شود .

ژنتیک

پایه و اساس ویژگی های ظاهری شما ” ژنتیک ” است و میراث ژنتیکی شما تا حدود زیادی تحت تاثیر محیط زندگی اجدادتان است .

بینی ، دما و رطوبت هوایی که تنفس می کنیم را در هنگام ورود به سوراخ های بینی تنظیم می کند ، بنابراین ظاهر بینی بر اساس اقلیمی که اجداد شما در آن زندگی می کرده اند ، شکل گرفته است .

صدمات

یک بینی سر بالا می تواند در اثر ضربه ی ناگهانی به بینی ایجاد شود . برای تغییر شکل بینی با جراحی لازم است که بینی صدمه ی جدی ای دیده باشد مانند شکستگی . ضربه ی مستقیم از جلو معمولا باعث می شود بینی به سمت بالا و داخل فشرده شده و ظاهر بینی سر بالا شود .

 • معمولا بینی به دلایل زیر دچار شکستگی می شود :
 • سقوط کردن (افتادن)
 • به دیوار خوردن
 • ضربه خوردن در هنگام ورزش هایی که بازیکنان به یکدیگر برخورد می کنند
 • تصادف خودرو
 • لگد و مشت خوردن به بینی در دعوا

بینی سر بالا پس از جراحی زیبایی بینی

شاید هنگامی که شما به بینی سربالایی که نتیجه ی عمل جراحی زیبایی است فکر می کنید ، مایکل جکسون اولین شخصی باشد که به خاطر شما بیاید . جراحی زیبایی بینی جراحی ای است که برای تغییر شکل بینی انجام می شود .

اگر غضروف بیش از حد در حین جراحی از نوک بینی یا سپتوم برداشته شود  ، بینی کوتاه تر شده  نوک آن به سمت بالا متمایل می شود ؛ این اتفاق زمانی رخ می دهد که بینی پیش از عمل جراحی نوک بینی کوچکی داشته و مقداری از غضروف نوک آن نیز برداشته شود .

برخی از افراد برای داشتن بینی سر بالا ، عمل جراحی زیبایی انجام می دهند . یک مطالعه ی مبتنی بر جمعیت که در ژورنال پزشکی JAMA منتشر شده است ، این حقیقت را آشکار می سازد که بینی ای که نوک آن اندکی به سمت بالا زاویه دار است  ، از نظر زنان جذاب تر است .

جهش ژن و نقایص هنگام تولد

برخی جهش های نادر ژن می تواند شرایطی را از نظر پزشکی به وجود بیاورد که بر رشد فیزیکی در داخل رحم تاثیر بگذارد .

در افرادی که چنین شرایطی را دارند ، معمولا بینی قسمتی است که دچار تغییرات می شود ، علاوه بر بینی این جهش بر روی چشم ها ، اندام و قد نیز تاثر گذار هستند .

همچنین بسیاری از این شرایط ژنتیکی ، باعث اختلال میکروسفالی شده که در این اختلال سر (مغز) بیمار کوچک تر از حالت عادی است ؛ میکروسفالی می تواند باعث تاخیر در رشد و ناتوانی های ذهنی شود .

برخی از شرایطی که می تواند باعث ایجاد بینی سر بالا شود ، عبارتند از :

 • سندرم کرنلیا دِ لانژ (Cornelia de Lange)
 • سندرم اسمیت-لمی-اوپتز (Smith-Lemli-Opitz)
 • سندرم Kaufman oculocerebrofacial
 • سندروم Toriello-Carey

خطر داشتن بینی سر بالا 

یک بینی سر بالا به طور معمول مشکلی ایجاد نمی کند ، مگر آنکه شما به دلیل آسیب دیدگی سپتوم بینی در تنفس مشکل داشته باشید ؛ در نتیجه بسیار بعید است که بینی سر بالا برای سلامتی شما خطری ایجاد کند  .

گزینه های جراحی و غیر جراحی برای بینی سر بالا 

بینی ها ، ظاهر ، اندازه و زوایای مختلفی دارند . داشتن بینی سر بالا طبیعی بوده و چیزی نیست که شما نیاز به تغییر آن داشته باشید مگر آنکه واقعا خودتان بخواهید .

اگر شما از زاویه و طاهر بینی خود ناراضی هستید ، در ادامه مواردی گفته شده است که می توانید انجام دهید :

سایر ویژگی های ظاهری خود را برجسته کنید

برجسته کردن سایر ویژگی های ظاهری شما می تواند باعث شود که بینی شما کم تر در چشم بوده و توجه ها بر روی آن کم تر شود . این کار به شما شانسی می دهد که دیگران آن گونه که شما بینی خود را می بینید ، نبینند . سه روشی که می توانید از آن استفاده کنید شامل :

 • کانتورینگ و هایلایت کردن : می توانید برای آنکه ظاهر بینتان تغییر کند از کانتور و هایلایت استفاده کنید . برای این کار از یک کانتور تیره برای ایجاد سایه هایی به منظور به حداقل رساندن سایز و از هایلایتر برای جلب توجه سایر اجزای صورتتان استفاده کنید . دیدن ویدیو های آموزشی آرایشی و یا کمک گرفتن از یک آرایشگر می تواند در رسیدن به ظاهر دلخواه به شما کمک کند .
 • لوازم آرایشی دیگر : توجه دیگران را بت سایه های آرایشی و رژ لب به چشم ها و لب هایتان جلب کنید . به دنبال آرایش های چشم جسورانه و رنگ لب های خنثی بروید تا توجه را از بینی خود به سمت دیگر اجزای صورتتان هدایت کنید .
 • مدل موی خود را عوض کنید : بعضی از مدل های مو توجه را مستقیما به بینی سوق می دهند مانند مدل های چتری پر یا بلند و مصری نوک تیز (جلوی مو بلند تر از پشت آن است) . موهای صاف با کمی حالت و قد متوسط می تواند تمام ویژگی های صورت را برجسته کرده و از تمرکز بیشتر بر بینی کم کند.

آیا بینی های سر بالا نیاز به جراحی زیبایی دارند؟روش غیر جراحی زیبایی بینی با فیلر

فیلر هایی مانند اسید هیالورونیک می توانند در قسمت های متفاوتی از بینی تزریق شده و باعث تغییر شکل بینی شوند . استفاده از فیلر ها به عنوان روش تغییر شکل غیر جراحی نیز  شناخته می شود .

فیلر ها حالتی مانند ژل دارند و به زیر پوست تزریق شده تا ظاهری پُر به پوست بدهد . پزشک متخصص می تواند با دست خود فیلر تزریق شده را حرکت داده تا ظاهر مطلوب حاصل شود .

بر اساس گزارشی در سال 2016 که توسط انجمن جراحان پلاستیک در آمریکا منتشر شد ، متوسط هزینه فیلر بافت نرم پوست از 644 – 1930 $ برای هر سرنگ و بسته به نوع پوست است .

تعداد سرنگ مورد نیاز برای اصلاح بینی سر بالا بستگی به میزان موارد اصلاحی لازم ، دارد و بسته به مقدار فیلر مورد نیاز ، تعداد جلساتی که لازم است به پزشک مراجعه کنید متغیر است .

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی یکی از متداول ترین روش های جراحی زیبایی در ایالات متحده است.

جراحی بینی سر بالا با استفاده از تکنیک های جراحی باز و بسته انجام می شود. هر دو روش معمولاً شامل قرار دادن پیوند در انتهای سپتوم و نوک برای حمایت و بلند تر شدن بینی هستند ؛ پیوند استفاده شده از غضروف برداشته شده از دنده ها یا گوش است .

جراحی زیبایی بینی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و تقریباً دو یا سه ساعت طول می کشد.

در سال 2016 متوسط هزینه جراحی زیبایی بینی 5،046 دلار بوده است . طول دوره ی بهبودی به میزان پیچیده بودن روند جراحی که این عامل نیز از فردی به فردی متفاوت است ، بستگی دارد .

در نهایت

یک بینی سر بالا دلیلی برای نگرانی نیست و نیازی به اصلاح ندارد مگر اینکه در توانایی شما در تنفس صحیح اختلال ایجاد کند. اگر از ظاهر بینی خود ناراضی هستید ، کارهایی وجود دارد که می توانید برای تغییر ظاهر بینی تان از آن ها استفاده کنید .

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.