آپنه خواب چیست، علل و روش درمان

آپنه خواب چیست، علل و روش درمان

به عنوان یک نتیجه از آزمون برای تعیین روش درمان، از بهترین روش درمان استفاده می شود. جراحی بینی نیز یکی از روش های درمان است و اختلال در ساختار بینی می تواند بر دستگاه تنفس فوقانی تأثیر بگذارد و باعث خروپف و آپنه خواب شود جراحی زبان کوچک و جراحی لوزه برخی از مداخلات مورد نیاز برای از بین بردن مشکل آپنه خواب است. اگر در استخوان های پایین و بالا فک مشکل وجود داشته باشد، جراحی به این مناطق اعمال می شود. آپنه خواب به عنوان بیماری شناخته شده است که کیفیت زندگی را کاهش می دهد و هم بیمار و هم محیط اطراف را تحت تاثیر قرار می دهد.

آپنه خواب چیست، علل و روش درمان

آپنه خواب چیست؟

بیماری، که به عنوان وقفه تنفس در خواب تعریف می شود، تنفس را در فواصل 10 ثانیه متوقف می کند و باعث خروپف و بیدار شدن فرد با وحشت از خواب می شود. اگرچه آپنه خواب به عنوان یک مشکل ساده ارائه می شود، اما اگر درمان نشود، بیماری های مختلفی ایجاد می شود و  به عنوان نشانه بیماری های مختلف دیده می شود. در طول آپنه خواب، بدن تحت فشار است و از آنجایی که سعی خواهد کرد نفس بکشد، یک سایش فیزیکی ایجاد می شود و در نتیجه، ممکن است بیدارشدن از خواب با خروپف رخ دهد. درمان آن مفید است و باید بدون هیچ مشکلی تحقیق انجام شود و علل بیماری باید به وضوح مشخص شود.

 

آپنه خواب انسدادی

این یک نوع بیماری است که در طول خواب رخ می دهد و با حملات انسداد همراه است. در صورت تکرار، گفته شده است که باعث ایجاد هیپوکسی می شود و این نشانه بیماری های مختلف است. معمولا در درمان بیماری از روش های جراحی استفاده می شود و بهتر است قبل از آن به علت اصلی بیماری ، تمرکز کنید. این یک نوع آپنه است که در سال 1976 کشف شد و از آن زمان شاهد تعدادی از روش های درمان بوده ایم. این نوع آپنه که سبب خروپف می شود باعث کاهش قابل توجه کیفیت زندگی می شود و تأثیر منفی روی الگوهای خواب افراد دارد.

 

آپنه خواب مرکزی

این یکی از انواع آپنه است که در نتیجه وقفه تنفس یا مشکل در تنفس رخ می دهد. آپنه خواب مرکزی ،نتیجه عدم توانایی مغز برای رسیدن به عضلات تنفسی است و  یکی از مشکلاتی است که الگوی خواب فرد را مختل می کند. درمان آن امکان پذیر است و می توان با تشخیص زودهنگام درمان آن را بسیار آسان تر کرد. آپنه خواب به عنوان وقفه تنفس یا مشکل در تنفس در طول خواب تعریف می شود.

 

علل آپنه خواب چیست؟

ممکن است علل بسیاری برای آپنه خواب وجود داشته باشد و بهترین روش درمان در دوره قبل از درمان با تشخیص علت تعیین می شود. یکی از این دلایل، محل و اندازه لوزه ها است. اگر لوزه ها از حد نرمال بزرگتر باشد ممکن است لوزه ها برداشته شوند. دلیل دیگر پولیپ بینی است و این نیز باعث ایجاد مشکل در تنفس می شود. به ویژه، با ایجاد ناراحتی در هنگام خواب با مشکل خروپف آشکارمی شود. علل بیماری آپنه خواب را می توان در یک مدت زمان کوتاه تشخیص داد و ممکن است در طی یک دوره زمانی کوتاه همراه با روش درمان مناسب از این بیماری خلاص شود.

 

داشتن اضافه وزن

اضافه وزن یکی از بزرگ ترین دشمنان بدن انسان است. تحقیقات نشان می دهد که بیماران دارای اضافه وزن دچار مشکلات شایع تر خواب هستند و تنفس آنها دشوار است. داشتن اضافه وزن نیز یکی از دلایل آپنه خواب است. اگر این دلیل واقعی باشد، درمان آپنه خواب با برنامه های رژیم غذایی انجام می شود. همانطور که می بینید، نیازی به جراحی در تمام مراحل وجود ندارد. برنامه رژیم غذایی نیز یکی از روش های درمان است و اگر برنامه ای را که بدن به آن نیاز دارد بدون خطایی اعمال کنید، بدون هیچ مشکلی از آن بهره مند خواهید شد و در اسرع وقت از آپنه خواب خلاص می شوید.

 

 داشتن لوزه بزرگ

بزرگ تر بودن لوزه ها از حد معمول ، تنفس را دشوار تر می کند. با برداشتن لوزه ها، آپنه خواب از بین می رود و این به مداخله جراحی نیاز دارد. این ممکن است یک مشکل ژنتیکی باشد، یا ممکن است وضعیتی باشد که بعد ها با پیشرفت رخ دهد. برداشتن لوزه ها کیفیت زندگی را کاهش نخواهد داد و برعکس، کیفیت زندگ را با حل مشکل آپنه خواب بهبود می بخشد.

 

پولیپ بینی

تنها یک علت خاص برای بیماری آپنه خواب وجود ندارد و به دلایلی ضروری است که آزمایشات به شیوه صحیح و سالم برای درمان این بیماری انجام شود. اگر در مورد پولیپ بینی شکایت دارید، باید بدانید که در معرض خطر آپنه خواب هستید. یکی از مهم ترین علل آپنه خواب، پولیپ بینی است. مداخله جراحی برای حذف این گوشت ضروری است، به دلیل انجام این جراحی با بیهوشی در طی مداخله درد وجود ندارد.

 

source: ameliyat.com

همین امروز برای گرفتن زمان مشاوره با مطب دکتر کیوان اخترکاوان تماس بگیرید.

 


دکتر کیوان اخترکاوان جراح بینی ، جراح پلک در تهران و فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

جهت دریافت مشاوره رایگان عمل بینی و مشاوره رایگان حضوری با دکتر کیوان اخترکاوان با شماره تلفن 09365110973 و 09902771196 تماس حاصل فرمایید


 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.