بلفاروپلاستی چیست، روش انجام و نتایج عمل

بلفاروپلاستی چیست، روش انجام و نتایج عمل

بسیاری از روش های عمل جراحی پلاستیک می توانند نیازهای زیبایی و یا نیازهای عملکردی را برآورده سازند و مثال خوبی برای این موضوع بلفاروپلاستی یا جراحی پلک است. بلفاروپلاستی شامل حذف پوست، عضلات و چربی اضافه از پلک ها می شود.

بررسی اجمالی

بلفاروپلاستی (BLEF-uh-roe-plas-tee) نوعی جراحی است که افتادگی پلک ها را ترمیم می کند و ممکن است شامل از بین بردن پوست ، ماهیچه ها و چربی های اضافی باشد. با افزایش سن ، پلکهای شما کشیده می شوند و ماهیچه های پشتیبان آنها ضعیف می شوند. در نتیجه ، چربی اضافی ممکن است در بالا و زیر پلکهای شما جمع شود و باعث افتادن ابروها ، افتادن لبه های بالایی و کیسه های زیر چشم شما شود

علاوه بر این که به نظر می رسد پیرتر به نظر می رسید ، پوست اطراف چشمان شما می تواند دید جانبی شما (بینایی محیطی) ، به ویژه قسمتهای فوقانی و بیرونی میدان دید را کاهش دهد. بلفاروپلاستی می تواند این مشکلات بینایی را کاهش داده یا از بین ببرد و باعث شود چشم شما جوان تر و هوشیار تر ظاهر شود.
برای کمک به تصمیم گیری در مورد اینکه بلفاروپلاستی برای شما مناسب است ، فواید و خطرات بلفاروپلاستی را بشناسید.

بسیاری از افراد از بلفاروپلاستی برای جوان تر به نظر رسیدن استفاده می کنند، اما این عمل می تواند بصورت عملکردی نیز مفید باشد. آویزان و شل بودن شدید پوست در اطراف چشم می تواند بینایی محیطی را کاهش دهد، بلفاروپلاستی می تواند این مشکلات بینایی را تقلیل داده یا از بین ببرد و در عین حال باعث بهبود ظاهر فرد نیز می شود. در اینجا نگاهی به استفاده های رایج، خطرات و نتایج مرتبط با بلفاروپلاستی می اندازیم.

بلفاروپلاستی چیست، روش انجام و نتایج عمل

به چه دلیل به بلفاروپلاستی نیاز داریم؟

جراحی پلک می تواند بر روی پلک های فوقانی، پلک های پایین یا هر دو انجام شود. تا زمانی که شما به طور کلی سالم هستید، سیگار نمی کشید، دچار مشکل چشمی جدی دیگری نیستید و در مورد اهداف خود برای جراحی واقع بین هستید، شما می توانید یک نامزد خوب برای انجام بلفاروپلاستی باشید. ‌

بلفاروپلاستی می تواند برای درمان موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد:

 • پوست شل یا آویزانی که باعث ایجاد چند لایه روی پلک می شود و ظاهر طبیعی پلک بالا را تحت تاثیر قرار می دهد. این اختلالات همچنین می توانند بینایی را نیز تحت تأثیر قرار دهند.
 • رسوبات چربی در چشم که به شکل پف در پلک ها ظاهر می شود.
 • حذف کیسه های زیر چشم.
 • پلک پایینِ افتاده که سفیدی زیر قرنیه را به نمایش می گذارد.
 • پوست اضافه و چین و چروک در پلک پایین.

در بعضی موارد، عمل بلفاروپلاستی همراه با یک روش دیگر، مثل لیفت ابرو، لیفت صورت یا جوانسازی پوست، انجام می شود.

چرا بلفاروپلاستی انجام می شود؟

اگر افتادگی پلک ها یا افتادگی چشم مانع از باز شدن کامل چشم ها یا پایین آمدن پلک های تحتانی شما شوند ، ممکن است بلفاروپلاستی را در نظر بگیرید. برداشتن بافت اضافی از پلکهای فوقانی شما می تواند بینایی شما را بهبود بخشد. بلفاروپلاستی درب بالا و پایین می تواند باعث شود چشم شما جوان تر و هوشیار تر ظاهر شود.
این عمل در صورتی که موارد زیر را داشته باشید انجام می شود:
پلکهای بالایی یا برافروخته
پوست اضافی پلکهای فوقانی که در بینایی محیطی شما اختلال ایجاد می کند.
پوست روی پلکهای پایین بیش از اندازه قرار دارد.
شما ممکن است همزمان با یک روش دیگر ، مانند لیفت ابرو ، لیفت صورت یا تجدید پوستی ، تحت عمل بلفاروپلاستی قرار بگیرید.
پوشش بیمه ممکن است به این بستگی داشته باشد که آیا جراحی شرایطی بینایی را مختل می کند یا خیر؟ اگر فقط برای بهبود ظاهر خود جراحی داشته باشید ، هزینه ای که تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد. بلفاروپلاستی تقریباً همیشه به دلایل زیبایی انجام می شود.

چگونه آماده شوید؟

قبل از برنامه ریزی بلفاروپلاستی ، با یک جراح پلاستیک و یک متخصص چشم (چشم پزشکی) یا یک جراح پلاستیک که متخصص جراحی چشم (جراح چشمی چشم) است ، ملاقات می کنید تا در مورد این موضوع صحبت کنید:

تاریخچه پزشکی شما

جراح شما در مورد جراحی های قبلی و شرایط گذشته یا حالاتی مانند خشکی چشم ، گلوکوم ، آلرژی ، مشکلات گردش خون ، مشکلات تیروئید و دیابت سؤال خواهد کرد. پزشک همچنین در مورد استفاده شما از داروها ، ویتامین ها ، مکمل های گیاهی ، الکل ، دخانیات و داروها سؤال خواهد کرد.

انتظارات شما

بحث صادقانه در مورد امیدها و انگیزه شما برای انجام عمل جراحی به ایجاد مرحله برای نتیجه مطلوب کمک خواهد کرد جراح شما با شما بحث خواهد کرد که آیا این روش ممکن است برای شما مناسب باشد یا خیر.
قبل از جراحی پلک ، شما تحت معاینه قرار خواهید گرفت:

معاینه جسمی

جراح شما معاینه جسمی را انجام می دهد که ممکن است شامل آزمایش تولید اشک و اندازه گیری قسمت های پلک شما باشد.

معاینه بینایی

پزشک چشم شما را معاینه می کند و بینایی شما از جمله بینایی محیطی شما را آزمایش می کند. این مورد برای پشتیبانی از ادعای بیمه مورد نیاز است.

عکاسی پلک

چشمان شما از زوایای مختلف عکاسی خواهد شد. این عکسها با کمک به برنامه ریزی جراحی ، ارزیابی اثرات آنی و طولانی مدت آن و پشتیبانی از ادعای بیمه کمک می کند.
و از شما خواسته می شود:
مصرف وارفارین (Coumadin ، Jantoven) ، آسپرین ، ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB ، دیگران) ، ناپروکسن سدیم (Aleve ، دیگران) ، ناپروکسن (ناپروسین) و سایر داروها یا مکمل های گیاهی همراه با افزایش خونریزی را متوقف کنید. از پزشک خود بپرسید که چه مدت قبل از عمل باید مصرف این داروها را متوقف کنید و فقط داروهای تأیید شده توسط جراح خود را مصرف کنید.
چند هفته قبل از عمل سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن می تواند بعد از عمل ، توانایی شما در بهبودی را کاهش دهد.
در صورت جراحی سرپایی ، شخصی را ترتیب دهید تا شما را به سمت جراحی هدایت کند. برنامه ریزی کنید که شخصی بعد از بازگشت به عمل جراحی ، برای اولین شب در کنار شما بماند.

آنچه انتظار دارید
قبل از عمل

بلفاروپلاستی معمولاً در محیط سرپایی انجام می شود. جراح شما داروهای بی حس کردن را به پلکهای شما تزریق می کند و داروهای داخل وریدی را برای شما در آرامش استفاده می کند.

مراحل عمل بلفاروپلاستی

در طی انجام عمل، مراحل بلفاروپلاستی عبارتند از:

بیهوشی: معمولا انتخاب بین آرام بخش داخل وریدی یا بیهوشی عمومی است. پزشک شما در این زمینه اقدام صحیح را توصیه می کند.

برش: خطوط برش بلفاروپلاستی به طوری طراحی شده اند تا اسکارهای ناشی از عمل را در ساختار طبیعی پلک پنهان کنند. برش ها می توانند بر روی پلک بالا یا پایین انجام شوند.

بستن: برش ها با بخیه و یا چسب پوست بسته می شوند. بخیه ها ظرف یک هفته حذف خواهند شد. در برخی موارد، جراح شما ممکن است از لیزر یا لایه بردار شیمیایی برای کاهش تغییر رنگ در پلک های پایین استفاده کند.

مراحل و نتایج بعد از بلفاروپلاستی

بعد از جراحی، زمانی را در اتاق ریکاوری خواهید ماند و شما برای احتمال بروز عوارض جانبی تحت نظر خواهید بود. چند اثری که ممکن است به طور موقت بعد از جراحی تجربه کنید عبارتند از:

 • تاری دید
 • آبریزش چشم
 • حساسیت به نور
 • دید دوگانه
 • قرمزی در محل برش
 • پلک های بی حس و پف کرده
 • تورم و کبودی
 • درد

جراح شما دستورالعمل های خاصی در مورد چگونگی مراقبت از چشم های شما ارائه می دهد. این دستورالعمل ها می توانند شامل داروها و توجه خاص به مناطقی از صورت در طول زمان بهبود باشد.

در طول عمل

اگر روی پلکهای فوقانی و تحتانی خود جراحی کنید ، ابتدا جراح روی لبه های فوقانی شما کار می کند. او در طول پلک برید ، مقداری از پوست ، ماهیچه و احتمالاً چربی اضافی برداشته می شود.
در قسمت تحتانی ، جراح دقیقاً زیر مژه ها در چین و چروک طبیعی چشم یا داخل درپوش تحتانی قرار دارد. او پوست یا چربی اضافی ، ماهیچه و پوست گزاف را از بین می برد یا توزیع می کند و برش را می بندد.
اگر پلک فوقانی شما در نزدیکی مردمک شما فرو می رود ، جراح شما ممکن است با روشی به نام پتوز (TOE-sis) که پشتیبانی بیشتری را برای عضله ابرو انجام می دهد ، بلفاروپلاستی انجام دهد.

بعد از عمل

بعد از عمل ، شما در اتاق ریکاوری ، جایی که تحت کنترل عوارض قرار گرفته اید ، می گذرانید.
بعد از عمل ممکن است به طور موقت این علائم راتجربه کنید:
تاری دید از پماد روغنی که بر روی چشمان شما اعمال می شود.
چشمهای خیس
حساسیت به نور
بینایی دوگانه
پلک های پفی و بی حسی
تورم و کبودی مشابه داشتن چشم سیاه
درد یا ناراحتی
پزشک به احتمال زیاد بعد از جراحی اقدامات زیر را انجام می دهد:
شب بعد از عمل به مدت 10 دقیقه هر ساعت از بسته‌های یخی روی چشم خود استفاده کنید. روز بعد ، در طول روز چهار تا پنج بار از بسته‌های یخی روی چشم خود استفاده کنید.
پلک های خود را به آرامی تمیز کرده و از خط چشم یا پمادهای تجویز شده استفاده کنید.
به مدت یک هفته از  بلند کردن اجسام سنگین و شنا خودداری کنید.
به مدت یک هفته از فعالیت های شدید مانند ایروبیک و آهسته دویدن خودداری کنید.
از سیگار کشیدن خودداری کنید.
از مالیدن چشمان خودداری کنید.
اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید ، حدود دو هفته بعد از عمل آنها را وارد نکنید.
برای محافظت از پوست پلک های شما در برابر آفتاب و باد از عینک های آفتابی تیره استفاده کنید.
چند روز با سر بلندتر از سینه خود بخوابید.
برای کاهش تورم از کمپرس سرد استفاده کنید.
بعد از گذشت چند روز به مطب پزشک برگردید تا در صورت لزوم بخیه ها برداشته شود.
حدود یک هفته از آسپرین ، ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB) ، ناپروکسن سدیم (Aleve) ، ناپروکسن (ناپروسین) و سایر داروها یا مکمل های گیاهی جلوگیری کنید که ممکن است خونریزی را افزایش دهد. در صورت نیاز از استامینوفن (تیلنول) برای کنترل درد استفاده کنید.
اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کردید ، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:
تنگی نفس
درد قفسه سینه
ضربان قلب غیرمعمول
درد چشم جدید
خون ریزی
مشکلات بینایی

اقدامات لازم قبل از عمل بلفاروپلاستی

قبل از برنامه ریزی برای انجام عمل بلفاروپلاستی، با جراح پلاستیک خود ملاقات خواهید کرد تا درباره سابقه پزشکی و انتظارات شما از عمل جراحی صحبت شود. این روند تقریبا به این شکل است:

معاینه فیزیکی: معاینه فیزیکی ممکن است شامل آزمون تولید اشک و اندازه گیری بخشی از پلک ها باشد.

بینایی سنجی: بررسی چشم و بینایی از جمله بررسی دید محیطی. برای مواردی که خواهان استفاده از بیمه هستند، این آزمون مورد نیاز است.

عکاسی از پلک ها: عکس هایی از چشم ها با زوایای مختلف گرفته می شود که می توانند در آماده سازی برای عمل جراحی کمک کنند.

به شما گفته خواهد شد که از مصرف آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن یا هر داروی دیگری که سبب افزایش خونریزی می شود برای یک مدت زمان مشخص قبل و بعد از جراحی خودداری کنید. از شما خواسته می شود که سیگار نکشید و با شخصی هماهنگ کنید که شما را بعد از انجام عمل به خانه برساند و یک شب مراقب شما باشد.

خطرات احتمالی

خطرات احتمالی بلفاروپلاستی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت و خونریزی
 • چشم خشک و سوزش دار
 • دشواری بسته شدن چشم و یا سایر مشکلات مربوط به پلک
 • اسکار قابل توجه
 • آسیب به عضلات چشم
 • تغییر رنگ پوست
 • نیاز به جراحی ترمیم
 • تاری دید موقت

خطرات عمومی جراحی: واکنش به بیهوشی، لخته شدن خون، و عوارض قلبی یا ریوی

لازم است دقت داشته باشید، هرچه در انتخاب جراح زیبایی خود دقت بیشتری کنید، احتمال بروز عوارض جانبی فوق به طور چشمگیری کاهش می یابد.

نتایج عمل جراحی پلک ها طولانی مدت است و اکثر بیماران می توانند فعالیت های روزانه خود را در عرض 10-14 روز از سر گیرند. نتیجه نهایی ممکن است چند ماه طول بکشد. نتایج قابل قبول و خوبی انتظار می رود، اما هیچ تضمینی وجود ندارد – در برخی موارد ممکن است لازم باشد جراحی های ترمیمی انجام شود. برای رسیدن بهترین نتایج، اطمینان حاصل کنید که تمام دستورالعمل های پس از عمل را به دقت دنبال کنید و مطمئن باشید که در طول مدت بهبود فشار شدید، اصطکاک یا تکان دادن به برش ها اعمال نشود.

 اثر

گاهی اوقات تکنیک بلفاروپلاستی همراه با روش های دیگری برای بهبود نتایج استفاده می شود. بعضی از افراد با ابروهای افتاده ممکن است لیفت ابرو نیز انجام دهند. بعضی حتی ممکن است لیفت کامل صورت انجام دهند تا تمام نگرانی های زیبایی صورت خود را یکباره حل کنند. شما می توانید از جراح زیبایی خود بپرسید که آیا برای شما سایر روش ها می توانند باعث افزایش اثرات جراحی پلک شوند یا خیر.

در حالت ایده آل، جراحی پلک یک مرتبه انجام می شود. اما اگر شما نتیجه عمل را دوست ندارید، یا اگر پلک های شما به درستی برای اولین بار درمان نشده باشند، ممکن است نیاز به جراحی ترمیم داشته باشید.

اگر فکر می کنید که ممکن است کاندید استفاده از بلفاروپلاستی باشید، با پزشک یا جراح زیبایی خود مشورت کنید تا بدانید که آیا بلفاروپلاستی برای شما مناسب است یا خیر.

نتایج

بسیاری از افراد از نتایج بلفاروپلاستی مانند ظاهر آرامش بخش و جوان تر و اعتماد به نفس بیشتری ابراز رضایت می کنند. برای برخی افراد ، نتایج جراحی ممکن است یک عمر طول بکشد. برای دیگران ، افتادگی پلک ممکن است عود کند.
کبودی و تورم عموما طی 10 تا 14 روز فروکش می کند ، که ممکن است هنگام احساس راحتی مجدد در بیرون از منزل باشد. زخم ناشی از برش های جراحی ممکن است ماه ها طول بکشد. مراقب باشید که از پوست لطیف پلک خود در برابر آفتاب بیش از حد محافظت کنید.

 

 سوالات متداول درباره بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی چیست، روش انجام و نتایج عمل

آیا درمان غیر جراحی بلفاروپلاستی امکان پذیر است؟

درمان غیر جراحی برای بلفاروپلاستی وجود دارد. برای این منظور، از تزریق زیر چشم و روش های پلاسما استفاده می شود. این درمان ها باید در فواصل منظم انجام شود. جراحی بلفاروپلاستی راه حل قطعی است.

 

آیا جراحی افتادگی پلک سخت است؟

جراحی افتادگی پلک سخت نیست. این عمل برای هر بیمار بسیار آسان است.

 

آیا جراحی دردناک است؟ چه زمانی درد وجود ندارد؟

پس از جراحی افتادگی پلک، درد خفیفی وجود دارد. برای این از داروهای مسکن استفاده می شود و این روند به راحتی ادامه می یابد. درد ممکن است 2-3 روز طول بکشد.

 

جراحی چند ساعت طول می کشد؟

عملیات می تواند 30 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد. با توجه به اقدامات اضافی، این دوره ممکن است طولانی تر باشد.

 

بعد از جراحی چه زمانی می توانم به سرکار بازگردم؟

فرد 10-7 روز پس از جراحی می تواند به سرکار بازگردد. قبل از این، کنترل جراح انجام می شود. در طول این دوره اطلاعات می تواند از جراح دریافت شود.

 

آیا گزارش استراحت داده می شود؟

اگر بیماران به دانشگاه می روند یا در جایی مشغول به کار هستند، گزارش استراحت داده می شود. در این مورد باید با جراح پلک مشورت شود.

 

کنترل جراح چه زمانی انجام می شود؟

کنترل جراح تقریبا یک هفته پس از جراحی انجام می شود. برنامه کنترل پس از عمل انجام خواهد شد. این برنامه باید با توجه به کنترل مناسب بررسی شود.

 

آیا اختلال بینایی رخ می دهد؟

پس از جراحی افتادگی پلک، اختلال بینایی وجود ندارد. بعد از جراحی، فرد دچار تاری دید می شود، اما یک وضعیت موقت است.

 

آیا محدودیت سنی برای جراحی افتادگی پلک وجود دارد؟

جراحی افتادگی پلک اغلب برای افراد بعد از 30 سال انجام می شود و حد بالای آن تا 70 سالگی است. اگر افتادگی پلک مانع دید باشد، می توان آن را در هر سنی انجام داد.

 

آیا نتیجه عملیات از فرد به فرد متفاوت است؟

بلفاروپلاستی جراحی است که میزان موفقیت آن در صورتی که توسط جراحان پلاستیکی و تیم آنها انجام شود افزایش می یابد.

 

باید در بیمارستان خصوصی این جراحی را انجام دهم یا بیمارستان دولتی ؟

عملیات در بیمارستان خصوصی یا بیمارستان دولتی مبتنی بر تصمیم و وضعیت مالی فرد است. قبل از جراحی، می توانید در مورد جراح و بیمارستان یک تحقیق دقیق انجام دهید.

 

آیا احتمال بازگشت افتادگی پلک وجود دارد؟

احتمال بازگشت افتادگی پلک وجود ندارد و نتایج دائمی است. در سنین بالا، با اثر پیری تغییرات ممکن است دیده شود که یک فرایند طبیعی است.

 

آیا می توان جراحی به تعویق  انداخت یا لغو کرد؟

جراحی ممکن است به تعویق افتد یا لغو شود . این موضوعی است که به تصمیم بیمار بستگی دارد.

 

آیا پس از جراحی اسکار وجود دارد؟

اسکار های بزرگ یا کوچک بعد از هر عمل جراحی باقی می مانند. بعد از جراحی افتادگی پلک اسکار گرچه کم ولی اسکار وجود دارد. این اسکار از آنجا که در چین های طبیعی پلک وجود دارد مشخص نیست.

 

آیا باید به نظرات بیمارانی که جراحی انجام داده اند توجه کنم؟

نتایج جراحی ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد. برای این، نباید به نظرات افرادی که جراحی انجام داده اند توجه کرد.

 

آیا پشیمانی بعد از جراحی وجود دارد؟

تعداد افرادی که پس از عمل پلک پشیمان شده اند بسیار کم است. به طور کلی، نتایج بعد از جراحی رضایت بخش است. برای این منظور، نیاز به جراحان واجد شرایط است.

 

آیا جراحی افتادگی پلک مجاز است؟

افتادگی پلک بعد از مدتی مانع دید می شود. جراحی باید قبل از، از دست دادن عملکرد چشم انجام شود. جراحی افتادگی پلک برای لحاظ سلامتی مجاز است.

 

source: reverehealth.com, healthline.com, ameliyat.com

 


دکتر کیوان اخترکاوان جراح بینی ، جراح پلک در تهران و فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

جهت دریافت مشاوره رایگان عمل بینی و مشاوره رایگان حضوری با دکتر کیوان اخترکاوان، با شماره تلفن 09365110973 تماس حاصل فرمایید


 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.