بلفاروپلاستی چیست، روش انجام و نتایج عمل

بلفاروپلاستی چیست، روش انجام و نتایج عمل

بسیاری از روش های عمل جراحی پلاستیک می توانند نیازهای زیبایی و یا نیازهای عملکردی را برآورده سازند و مثال خوبی برای این موضوع بلفاروپلاستی یا جراحی پلک است. بلفاروپلاستی شامل حذف پوست، عضلات و چربی اضافه از پلک ها می شود.

بسیاری از افراد از بلفاروپلاستی برای جوان تر به نظر رسیدن استفاده می کنند، اما این عمل می تواند بصورت عملکردی نیز مفید باشد. آویزان و شل بودن شدید پوست در اطراف چشم می تواند بینایی محیطی را کاهش دهد، بلفاروپلاستی می تواند این مشکلات بینایی را تقلیل داده یا از بین ببرد و در عین حال باعث بهبود ظاهر فرد نیز می شود. در اینجا نگاهی به استفاده های رایج، خطرات و نتایج مرتبط با بلفاروپلاستی می اندازیم.

بلفاروپلاستی چیست، روش انجام و نتایج عمل

به چه دلیل به بلفاروپلاستی نیاز داریم؟

جراحی پلک می تواند بر روی پلک های فوقانی، پلک های پایین یا هر دو انجام شود. تا زمانی که شما به طور کلی سالم هستید، سیگار نمی کشید، دچار مشکل چشمی جدی دیگری نیستید و در مورد اهداف خود برای جراحی واقع بین هستید، شما می توانید یک نامزد خوب برای انجام بلفاروپلاستی باشید. ‌

بلفاروپلاستی می تواند برای درمان موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد:

 • پوست شل یا آویزانی که باعث ایجاد چند لایه روی پلک می شود و ظاهر طبیعی پلک بالا را تحت تاثیر قرار می دهد. این اختلالات همچنین می توانند بینایی را نیز تحت تأثیر قرار دهند.
 • رسوبات چربی در چشم که به شکل پف در پلک ها ظاهر می شود.
 • حذف کیسه های زیر چشم.
 • پلک پایینِ افتاده که سفیدی زیر قرنیه را به نمایش می گذارد.
 • پوست اضافه و چین و چروک در پلک پایین.

در بعضی موارد، عمل بلفاروپلاستی همراه با یک روش دیگر، مثل لیفت ابرو، لیفت صورت یا جوانسازی پوست، انجام می شود.

 

اقدامات لازم قبل از عمل بلفاروپلاستی

قبل از برنامه ریزی برای انجام عمل بلفاروپلاستی، با جراح پلاستیک خود ملاقات خواهید کرد تا درباره سابقه پزشکی و انتظارات شما از عمل جراحی صحبت شود. این روند تقریبا به این شکل است:

معاینه فیزیکی: معاینه فیزیکی ممکن است شامل آزمون تولید اشک و اندازه گیری بخشی از پلک ها باشد.

بینایی سنجی: بررسی چشم و بینایی از جمله بررسی دید محیطی. برای مواردی که خواهان استفاده از بیمه هستند، این آزمون مورد نیاز است.

عکاسی از پلک ها: عکس هایی از چشم ها با زوایای مختلف گرفته می شود که می توانند در آماده سازی برای عمل جراحی کمک کنند.

به شما گفته خواهد شد که از مصرف آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن یا هر داروی دیگری که سبب افزایش خونریزی می شود برای یک مدت زمان مشخص قبل و بعد از جراحی خودداری کنید. از شما خواسته می شود که سیگار نکشید و با شخصی هماهنگ کنید که شما را بعد از انجام عمل به خانه برساند و یک شب مراقب شما باشد.

 

مراحل عمل بلفاروپلاستی

در طی انجام عمل، مراحل بلفاروپلاستی عبارتند از:

بیهوشی: معمولا انتخاب بین آرام بخش داخل وریدی یا بیهوشی عمومی است. پزشک شما در این زمینه اقدام صحیح را توصیه می کند.

برش: خطوط برش بلفاروپلاستی به طوری طراحی شده اند تا اسکارهای ناشی از عمل را در ساختار طبیعی پلک پنهان کنند. برش ها می توانند بر روی پلک بالا یا پایین انجام شوند.

بستن: برش ها با بخیه و یا چسب پوست بسته می شوند. بخیه ها ظرف یک هفته حذف خواهند شد. در برخی موارد، جراح شما ممکن است از لیزر یا لایه بردار شیمیایی برای کاهش تغییر رنگ در پلک های پایین استفاده کند.

 

مراحل و نتایج بعد از بلفاروپلاستی

بعد از جراحی، زمانی را در اتاق ریکاوری خواهید ماند و شما برای احتمال بروز عوارض جانبی تحت نظر خواهید بود. چند اثری که ممکن است به طور موقت بعد از جراحی تجربه کنید عبارتند از:

 • تاری دید
 • آبریزش چشم
 • حساسیت به نور
 • دید دوگانه
 • قرمزی در محل برش
 • پلک های بی حس و پف کرده
 • تورم و کبودی
 • درد

جراح شما دستورالعمل های خاصی در مورد چگونگی مراقبت از چشم های شما ارائه می دهد. این دستورالعمل ها می توانند شامل داروها و توجه خاص به مناطقی از صورت در طول زمان بهبود باشد.

 

خطرات احتمالی

خطرات احتمالی بلفاروپلاستی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت و خونریزی
 • چشم خشک و سوزش دار
 • دشواری بسته شدن چشم و یا سایر مشکلات مربوط به پلک
 • اسکار قابل توجه
 • آسیب به عضلات چشم
 • تغییر رنگ پوست
 • نیاز به جراحی ترمیم
 • تاری دید موقت

خطرات عمومی جراحی: واکنش به بیهوشی، لخته شدن خون، و عوارض قلبی یا ریوی

لازم است دقت داشته باشید، هرچه در انتخاب جراح زیبایی خود دقت بیشتری کنید، احتمال بروز عوارض جانبی فوق به طور چشمگیری کاهش می یابد.

نتایج عمل جراحی پلک ها طولانی مدت است و اکثر بیماران می توانند فعالیت های روزانه خود را در عرض 10-14 روز از سر گیرند. نتیجه نهایی ممکن است چند ماه طول بکشد. نتایج قابل قبول و خوبی انتظار می رود، اما هیچ تضمینی وجود ندارد – در برخی موارد ممکن است لازم باشد جراحی های ترمیمی انجام شود. برای رسیدن بهترین نتایج، اطمینان حاصل کنید که تمام دستورالعمل های پس از عمل را به دقت دنبال کنید و مطمئن باشید که در طول مدت بهبود فشار شدید، اصطکاک یا تکان دادن به برش ها اعمال نشود.

 

اثر

گاهی اوقات تکنیک بلفاروپلاستی همراه با روش های دیگری برای بهبود نتایج استفاده می شود. بعضی از افراد با ابروهای افتاده ممکن است لیفت ابرو نیز انجام دهند. بعضی حتی ممکن است لیفت کامل صورت انجام دهند تا تمام نگرانی های زیبایی صورت خود را یکباره حل کنند. شما می توانید از جراح زیبایی خود بپرسید که آیا برای شما سایر روش ها می توانند باعث افزایش اثرات جراحی پلک شوند یا خیر.

در حالت ایده آل، جراحی پلک یک مرتبه انجام می شود. اما اگر شما نتیجه عمل را دوست ندارید، یا اگر پلک های شما به درستی برای اولین بار درمان نشده باشند، ممکن است نیاز به جراحی ترمیم داشته باشید.

اگر فکر می کنید که ممکن است کاندید استفاده از بلفاروپلاستی باشید، با پزشک یا جراح زیبایی خود مشورت کنید تا بدانید که آیا بلفاروپلاستی برای شما مناسب است یا خیر.

 

 سوالات متداول درباره بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی چیست، روش انجام و نتایج عمل

آیا درمان غیر جراحی بلفاروپلاستی امکان پذیر است؟

درمان غیر جراحی برای بلفاروپلاستی وجود دارد. برای این منظور، از تزریق زیر چشم و روش های پلاسما استفاده می شود. این درمان ها باید در فواصل منظم انجام شود. جراحی بلفاروپلاستی راه حل قطعی است.

 

آیا جراحی افتادگی پلک سخت است؟

جراحی افتادگی پلک سخت نیست. این عمل برای هر بیمار بسیار آسان است.

 

آیا جراحی دردناك است؟ چه زمانی درد وجود ندارد؟

پس از جراحی افتادگی پلک، درد خفیفی وجود دارد. برای این از داروهای مسکن استفاده می شود و این روند به راحتی ادامه می یابد. درد ممکن است 2-3 روز طول بکشد.

 

جراحی چند ساعت طول می کشد؟

عملیات می تواند 30 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد. با توجه به اقدامات اضافی، این دوره ممکن است طولانی تر باشد.

 

بعد از جراحی چه زمانی می توانم به سرکار بازگردم؟

فرد 10-7 روز پس از جراحی می تواند به سرکار بازگردد. قبل از این، کنترل جراح انجام می شود. در طول این دوره اطلاعات می تواند از جراح دریافت شود.

 

آیا گزارش استراحت داده می شود؟

اگر بیماران به دانشگاه می روند یا در جایی مشغول به کار هستند، گزارش استراحت داده می شود. در این مورد باید با جراح پلک مشورت شود.

 

کنترل جراح چه زمانی انجام می شود؟

کنترل جراح تقریبا یک هفته پس از جراحی انجام می شود. برنامه کنترل پس از عمل انجام خواهد شد. این برنامه باید با توجه به کنترل مناسب بررسی شود.

 

آیا اختلال بینایی رخ می دهد؟

پس از جراحی افتادگی پلک، اختلال بینایی وجود ندارد. بعد از جراحی، فرد دچار تاری دید می شود، اما یک وضعیت موقت است.

 

آیا محدودیت سنی برای جراحی افتادگی پلک وجود دارد؟

جراحی افتادگی پلک اغلب برای افراد بعد از 30 سال انجام می شود و حد بالای آن تا 70 سالگی است. اگر افتادگی پلک مانع دید باشد، می توان آن را در هر سنی انجام داد.

 

آیا نتیجه عملیات از فرد به فرد متفاوت است؟

بلفاروپلاستی جراحی است که میزان موفقیت آن در صورتی که توسط جراحان پلاستیکی و تیم آنها انجام شود افزایش می یابد.

 

باید در بیمارستان خصوصی این جراحی را انجام دهم یا بیمارستان دولتی ؟

عملیات در بیمارستان خصوصی یا بیمارستان دولتی مبتنی بر تصمیم و وضعیت مالی فرد است. قبل از جراحی، می توانید در مورد جراح و بیمارستان یک تحقیق دقیق انجام دهید.

 

آیا احتمال بازگشت افتادگی پلک وجود دارد؟

احتمال بازگشت افتادگی پلک وجود ندارد و نتایج دائمی است. در سنین بالا، با اثر پیری تغییرات ممکن است دیده شود که یک فرایند طبیعی است.

 

آیا می توان جراحی به تعویق  انداخت یا لغو کرد؟

جراحی ممکن است به تعویق افتد یا لغو شود . این موضوعی است که به تصمیم بیمار بستگی دارد.

 

آیا پس از جراحی اسکار وجود دارد؟

اسکار های بزرگ یا کوچک بعد از هر عمل جراحی باقی می مانند. بعد از جراحی افتادگی پلک اسکار گرچه کم ولی اسکار وجود دارد. این اسکار از آنجا که در چین های طبیعی پلک وجود دارد مشخص نیست.

 

آیا باید به نظرات بیمارانی که جراحی انجام داده اند توجه کنم؟

نتایج جراحی ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد. برای این، نباید به نظرات افرادی که جراحی انجام داده اند توجه کرد.

 

آیا پشیمانی بعد از جراحی وجود دارد؟

تعداد افرادی که پس از عمل پلک پشیمان شده اند بسیار کم است. به طور کلی، نتایج بعد از جراحی رضایت بخش است. برای این منظور، نیاز به جراحان واجد شرایط است.

 

آیا جراحی افتادگی پلک مجاز است؟

افتادگی پلک بعد از مدتی مانع دید می شود. جراحی باید قبل از، از دست دادن عملکرد چشم انجام شود. جراحی افتادگی پلک برای لحاظ سلامتی مجاز است.

 

source: reverehealth.com, healthline.com, ameliyat.com

 


دکتر کاوان جراح بینی ، جراح پلک در تهران و متخصص گوش، حلق و بینی

جهت دریافت مشاوره رایگان عمل بینی و مشاوره رایگان حضوری با دکتر کاوان، با شماره تلفن 09365110973 تماس حاصل فرمایید

آدرس مطب: میدان ونک، خیابان حقانی، نرسیده به چهارراه جهان کودک، ساختمان پزشکان 38، طبقه دوم، واحد 201


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *