تغذیه بعد از عمل بینی یا رینوپلاستی

بدن انسان ویژگی شگفت انگیزی دارد به طوری که در صورت دریافت سوخت و انرژی مناسب به سرعت قابلیت بازسازی و ترمیم ناشی از هر نوع زخمی را دارد که عمل زیبایی بینی نیز از این قاعده مستثنا نیست. بنابراین بعد از عمل رینوپلاستی با داشتن یک رژیم غذایی مناسب روند بهبودی شما نیز میتواند سرعت یابد.

به همین خاطر پس از انجام عمل زیبایی بینی پزشک از شما می خواهد تا به تغذیه خود بسیار توجه کنید و تا حد امکان از غذاهای سالم بخورید و رژیم غذایی سالم داشته باشید تا هم عوارض و خطرات ناشی از رینوپلاستی به حداقل برسد و هم روند بهبودی شما سریع تر باشد.

هر چند به طور کلی قبل و بعد از عمل رینوپلاستی شما نیاز به ایجاد تغییرات زیاد در رژیم غذایی خود ندارید. تنها کافی است با رعایت برخی نکات و جلوگیری از مصرف برخی خوراکی ها و جایگزین کردن آن با سایر مواد مغذی به روند بهبودی خود بعد از رینوپلاستی کمک کنید.

تغذیه بعد از عمل بینی یا رینوپلاستی

غذاهای مورد نیاز بلافاصله بعد از عمل زیبایی بینی

پس از عمل زیبایی بینی و بازگشت به خانه و یا بعد از ازبین رفتن اثر داروی بیهوشی و آرام بخش ممکن است شما احساس گرسنگی کنید که در این زمان غذاهای بسیار نرم که تا حدودی شیرین هم هستند می توانند بسیار کمک کننده باشد. چون هم سبک هستند و سبب بروز حالت تهوع و یا استفراغ بعد از عمل نمیشوند و هم قند موجود در آن ها تا حد زیادی انرژی رفته شما را تامین می کند.

همچنین سوپ ماست و یا سوپ جو خنک نیز می تواند گزینه مناسبی برای گرسنگی بعد از رینوپلاستی باشد. چرا که سرشار از پروتئین و فیبر می باشد. اما همه این ها بسته به مزاج شما و اینکه تا چه حد دارای حالت تهوع هستید قابل استفاده هستند.

به طور کلی می بایست تا چند روز پس از عمل زیبایی بینی به خوردن غذاهای بسیار نرم ادامه دهید چون نباید هنگام غذا خوردن لب بالایی شما زیاد حرکت کند و به بینی شما فشار وارد نماید. پس از آن کم کم بافت های غذایی مختلف و سفت تری را می توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

خوردن غذاهای حاوی فیبر

از آنجایی که می بایست تا چند روز پس از عمل رینوپلاستی غذاهای نرم میل کنید. این موضوع مهم است که به میزان کافی فیبر در رژیم غذایی خود کنید. چراکه یبوست یکی از شایع ترین عوارض پس از انجام عمل رینوپلاستی است، که به دلیل تحرک کم، داشتن رژیم غذایی یکنواخت و  مصرف برخی داروها که به تجویز پزشک است، رخ می دهد.

از آنجایی که شما تا چند روز پس از عمل جراحی نمی توانید تحرک بالایی داشته باشید و یا مجبور به استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک خود هستید، بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم که حتما در رژیم غذایی خود از مواد غذایی حاوی فیبر به اندازه کافی استفاده کنید.

میوه های نرمی مانند هلو، انواع توت ها، جو دوسر و سبزیجات پخته مانند هویج و نان های سبوس دار منبع غنی از فیبر هستند که می توانند بسیار در گوارش غذا کمک کننده باشند و مانع از ایجاد یبوست در شما شوند. همچنین آب به میزان زیاد بنوشید چرا که آب هم بدن شما را هیدراته می کند و هم به بهبود سریع تر زخم های شما کمک می کند و همچنین می تواند در کنار مواد غذایی حاوی فیبر از یبوست شما جلوگیری کند.

دمای غذای دریافتی پس از عمل رینوپلاستی

نه تنها نوع غذایی که بعد از عمل رینوپلاستی مصرف می کنید از اهمیت بالایی برخوردار است بلکه دمای غذایی که بعد از عمل رینوپلاستی می خورید نیز حائز اهمیت است. باید مراقب باشید که از خوردن غذاهای خیلی گرم و یا خیلی سرد بپرهیزید.

چرا که غذاهای خیلی گرم و یا خیلی سرد می تواند موجب ناراحتی بیشتر شما شده و روند بهبودی شما را کندتر کند. برای کاهش احتمال سوختگی دهانتان بعد از عمل رینوپلاستی بهتر است که خوردن غذاهای با درجه حرارت بالا را تا چند هفته بعد از رینوپلاستی کاهش دهید.

همچنین خوردن غذاهای داغ میتواند در روند بهبودی زخم های شما نیز اختلال ایجاد کند. اگرچه غذاهای سرد در سوختن دهان و یا بهبود زخم شما تاثیر ندارد اما می تواند به دندان های شما آسیب برساند.

خوردن غذاهای جویدنی

یکی از مواردی که بسیاری از بیماران پس از انجام عمل رینوپلاستی درگیر آن هستند این است که چه زمانی می توانند خوردن غذاهای جویدنی را آغاز کنند. چرا که شما باید تا مدتی پس از عمل رینوپلاستی خود از خوردن غذاهای جویدنی نیز خودداری کنید.

چون جویدن موجب حرکت کردن در ناحیه لب بالای شما شده و در نتیجه منجر به حرکت بینی شما نیز میشود و ممکن است باعث باز شدن بخیه های شما شود و در فرم گیری بینی شما تاثیر بگذارد. بنابراین بهتر است تا چند هفته بعد از عمل از خوردن غذاهای جویدنی مانند تکه های گوشت در غذا و یا میوه های سفت نیز بپرهیزید.

مصرف نوشیدنی حاوی الکل و کافئین

بسیاری از پزشکان توصیه میکنند که سعی کنید تا چند هفته بعد از عمل رینوپلاستی از خوردن نوشیدنی های الکل دار و همینطور کافئین دار مانند قهوه و نوشابه خودداری کنید. چرا که هریک از این نوشیدنی ها به نحوی می تواند در روند بهبودی شما اختلال ایجاد کنند.

الکل یک رقیق کننده خون است که مصرف آن بعد از عمل زیبایی بینی می تواند خطر خونریزی بعد از عمل بینی را در شما افزایش دهد. همچنین الکل می تواند منجر به بروز خون مردگی در زیر پوست شود و باعث ایجاد تورم شدید تری در ناحیه بینی و اطراف آن شود.

کافئین نیز می تواند فشار خون شما را افزایش دهد که این موضوع برای بسیاری بیماران که مشکل فشار خون دارند می تواند خطرناک باشد. بنابراین جراح از شما می خواهد تا مدتی پس از انجام عمل رینوپلاستی از خوردن نوشیدنی های حاوی کافئین و الکل خودداری کنید.

تا به این ترتیب از بروز هرگونه عوارض ناشی از عمل زیبایی بینی که در اثر رعایت نکردن رژیم غذایی به وجود می آید جلوگیری کنید.

خوردن غذاهای حاوی نمک زیاد

شاید برای بسیاری از افراد که تحت عمل رینوپلاستی قرار می گیرند ساده ترین روش ممکن استفاده از غذاهای آماده باشد چرا که نیاز به زمان و زحمت زیادی برای آماده سازی ندارد. اما نکته ای که در بیشتر این غذاها صادق است میزان نمک بالای موجود در این غذاها است.

که سبب شده بعضی از بیماران از مصرف این غذاها بعد از عمل بینی نگران باشند. چرا که نمک زیادی میتواند منجر به جمع شدن آب و تورم شود. هر چند که بروز چنین حالتی در بسیاری از موارد بسیار اندک است اما با این حال توصیه می شود که در این خصوص نیز با پزشک خود مشورت کنید.

به طور کلی می توان نتیجه گرفت که پس از عمل رینوپلاستی می بایست به تغذیه خود توجه کنید و تا چند روز پس از عمل از خوردن غذاهای جویدنی و سفت و همچنین الکل و کافئین دوری کنید اما در عوض غذاهای سالم حاوی فیبر فراوان و پروتئین را آن هم به صورت نرم شده در رژیم غذایی خود قرار دهید. به این ترتیب هم دوران نقاهت راحت تری را پشت سر میگذارید و هم بهبود سریع تری خواهید داشت.

Source: www.southfloridarhinoplasty.com, www.drmarcells.com.au

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.