جراحی عملکردی بینی

جراحی عملکردی بینی چیست؟

اهمیت بینی به سازگاری با ویژگی های کلی صورت، تغییر موقعیت فرد در بیان و معنای زیبایی لود شده بر روی این ارگان، اهمیت جراحی زیبایی بینی را افزایش می دهد. در عمل جراحی بینی اولین موردی که به ذهن می آید زیبایی بینی است، جراحی بینی که با بهبود عملکردهای بینی کیفیت زندگی افراد را افزایش می دهد نیز اندازه عمل زیبایی بینی رایج است.

اگر چه تفاوت های اساسی بین عمل جراحی زیبایی و عملکردی وجود دارد. در واقع، می توان گفت که تفاوت بین آنها کاملا تار است. پس از عمل زیبایی موفق به عبارت دیگر رینوپلاستی یا سپتورینوپلاستی هم ظاهر فرد تغییر می کند و هم مشکلات سپتوم بینی برای تنفس راحت تر حل می شود.

جراحی عملکردی بینیبرای تعریف عمل جراحی عملکردی بینی به طور جداگانه از جراحی زیبایی؛ هیچ تغییری در ظاهر بینی در حین عمل جراحی عملکردی وجود ندارد. فقط انحراف غضروف و استخوان که موجب مشکلات تنفسی در بینی می شوند حذف می شوند.

هدف ایجاد بینی زیبا و طبیعی نیست، بلکه فراهم کردن تنفس سالم برای بیماران است. سپتوپلاستی که در افرادی که انحراف سپتوم دارند انجام می شود نیز در محدوده جراحی عملکردی بینی قرار دارد.

جراحی طبیعی عملکردی بینی:

گاهی اوقات بیماران جراحی را فقط برای تغییر شکل بینی انجام می دهند. گاهی اوقات هم مشکلات تنفسی باعث می شود آنها جراحی عملکردی بینی را امتحان کنند.

گاهی اوقات افراد مبتلا به مشکلات تنفسی نیز می خواهند شکل بینی خود را تغییر دهند. افرادی که می خواهند همراه با افزایش عملکرد بینی  شکل آن را نیز تغییر دهند، جراحی عملکردی  بینی را ترجیح می دهند.

از آنجا که هدف اصلی جراحی عملکردی بینی بهبود بینی هم از لحاظ ظاهری و هم عملکردی است در سال های اخیر جراحی عملکردی بینی بیشتر به چشم می آید. رینوپلاستی و سپتورینوپلاستی در محدوده جراحی عملکردی بینی قرار دارند.

ازآنجا که بینی اولین عضو قابل توجه در صورت است و قدرت تغییر بیان صورت را دارد در نتیجه جراحی آن مهم است. افرادی که به فکر جراحی عملکردی بینی هستند ، باید انتظارات واقع گرایانه ای نسبت به این عمل  داشته باشند. تاکید می کنیم که نباید تقاضای بینی عالی داشته باشید.

چون که هیچ فرم بینی یکنواختی برای همه وجود ندارد. علاوه بر این، نباید انکار کرد که واکنش ساختارهای پوست افراد به عملیات انجام شده ممکن است متفاوت باشد. کاری که باید انجام شود،  تلاش برای به دست آوردن بینی که برای فرد مناسب است، با بیان چهره او سازگار و متناسب با صورت او است. عملیاتی که بر خلاف آناتومی انجام شود در درازمدت باعث عواقب جدی می شود.

مزایای جراحی عملکردی بینی:

علت جراحی عملکردی بینی، فراهم کردن تنفس سالم افراد است. انحراف استخوان و غضروف سپتوم بینی، تومورهای بینی و پولیپ از جریان هوای کافی در هر دو سوراخ بینی جلوگیری می کند. اگر لازم است که جزئیات  جراحی عملکردی بینی را بررسی کنید، بیماران بعد از این عمل؛

 • کیفیت خواب افزایش می یابد
 • می توانند بهتر نفس بکشند
 • خروپف کاهش می یابد
 • خشکی دهان و عفونت ها به پایان می رسد.

در کنار تمام مزایای جراحی عملکردی بینی، در شکل بینی نیز تغییرات رخ می دهد. بیماران هم از مشکلات تنفسی خلاص می شوند و هم بینی  با چهره سازگارتر می شود. به عبارت دیگر جراحی  عملکردی بینی مزایای فیزیکی و روانی برای بیماران دارد.

جراحی عملکردی بینیچه افرادی می توانند جراحی عملکردی بینی انجام دهند:

بیماران به منظور انجام  جراحی عملکردی بینی موانعی در سپتوم بینی دارند که تنفس را دشوار می کند  و در عین حال بیماران نیاز به تغییر شکل بینی خود دارند. باید توجه داشته باشید که هر چند نادر ولی شکل بینی نیز ممکن است با حذف مشکلات در سپتوم بینی تغییر کند.

افرادی که برای جراحی عملکردی بینی مناسب هستند:

 • افرادی که مشکلات مادرزادی در بینی دارند
 • افرادی که سوراخ بینی تنگ, افتاده یا بزرگ دارند
 • آسیب ناشی از تاثیر ضربه بر غضروف و استخوان سپتوم بینی
 • افرادی که از شکل بینی خود ناراضی هستند و می خواهند شکل بینی خود را برای سازگاری بهتر با صورت تغییر دهند.

به طور خلاصه، در افرادی که جراحی زیبایی عملکردی بینی انجام می دهند به غیر از وجود مشکلات تنفسی، در ظاهر بینی نیز مشکلاتی وجود دارد. در میان عمل زیبایی بینی مانند رینوپلاستی و سپتورینوپلاستی، عملیات منجر به تغییرات تشریحی و فیزیکی بینی می شود.

آیا جراحی عملکردی بینی ضرر دارد؟

در نتیجه  آزمایشات انجام شده در بیماران با جراحی عملکردی بینی ؛ مشخص شد که پس از عمل هیچ مشکل جدی وجود ندارد و بیماران شروع به نفس کشیدن راحت و افزایش کیفیت زندگی خود کردند.

با این حال، واقعیت این است که این عملیات نیز مانند سایر جراحی های می تواند به برخی از عوارض منجر شود. از آنجا که جراحی عملکردی بینی به هیچ وجه آسیب خاصی ندارد، بهتر است که روی خطرات تمرکز نکنید.

بعد از جراحی عملکردی بینی:

 • عوارض مربوط به بیهوشی
 • خونریزی
 • تغییر شکل در بینی
 • نیاز به رینوپلاستی ثانویه
 • افزایش انسداد بینی
 • سوراخ شدن سپتوم بینی
 • آسیب به سلول های بویایی و
 • شکایاتی مانند خشکی مزمن بینی ممکن است رخ دهد.

آیا پس از جراحی عملکردی بینی نوک بینی افتاده می شود؟

بزرگ ترین علامت سوال افرادی که می خواهند جراحی عملکردی بینی یا جراحی زیبایی عملکردی بینی انجام دهند ، این است که آیا بعد از عمل، نوک بینی افتاده می شود. در گذشته تجربه چنین چیزهای منفی برای افرادی که می خواستند جراحی انجام دهند ناخوشایند بود. اما با توسعه تکنولوژی و نوآوری در تکنیک های جراحی، احتمال افتادگی نوک بینی پس از جراحی وجود ندارد.

هم تکنیک تصویربرداری دقیق قبل از عمل جراحی و هم تجربه جراحان در مورد آناتومی بینی، این مشکل را از بین می برد. شکل بینی ممکن است پس از جراحی تغییر کند، بله؛ اما این یک مشکل قابل پیش بینی است.

Source: www.erdalsakalli.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.