در چه مواقعی نیاز به عمل ترمیم بینی است

در چه مواقعی نیاز به عمل ترمیم بینی است

عمل ترمیم بینی، برای از بین بردن پیامدهای نامطلوب جراحی قبلی بینی انجام می شود. برخی اصطلاحات در مورد عمل ترمیم بینی وجود دارد. به گفته برخی، به عملیات دوم انجام شده توسط خود جراح برای اصلاح نتایج منفی عمل جراحی انجام شده، عمل ترمیم بینی  و به اصلاح بینی توسط جراحان دیگر، رینوپلاستی ثانویه گفته می شود. با این حال مهم نیست عمل جراحی اولیه را چه کسی انجام می دهد، به جراحی بینی بیشتر از 2.3 بار و یا بیشتر عمل ترمیم بینی گفته می شود. متاسفانه جراحی رینوپلاستی در همه بیماران نتایج مثبتی ندارد. نوک بینی ممکن است تنگ و فشرده، گسترده، نامتقارن، افتاده و یا بیش از حد سربالا باشد. سوراخ بینی ممکن است نامتقارن یا گسترده باشد. ممکن است در دیواره های جانبی بینی افتادگی و در نتیجه دشواری در تنفس وجود داشته باشد. ممکن است قوسی که در بینی استاندارد وجود داشت  باز هم باشد، به علت برنداشتن ناکافی غضروف بینی ممکن است ظاهر بینی طوطی مانند و یا در نتیجه برداشتن بیش از حد در پشت بینی افتادگی دیده شود. ممکن است ظاهر V معکوس در وسط بینی، انحراف و کجی بینی ، بی نظمی ها در پشت بینی، اسکار بیش از حد در داخل یا خارج بینی، مشکلات پوستی و بافت نرم ادامه داشته باشد.

 

در چه مواقعی نیاز به عمل ترمیم بینی است

 

در واقع، عوارض زیبایی و عملکردی در رینوپلاستی اولیه نشان دهنده نیاز به عمل ترمیم بینی است. متاسفانه، پس از جراحی اولیه رینوپلاستی،  7 تا 15 درصد به جراحی ترمیم بینی نیاز است. برخی از این عملیات نیاز به اصلاح جزئی و برخی اصلاح کلی دارند. در اصلاح جزئی نتیجه اولین عمل جراحی قابل قبول است و به رتوش کم نیاز دارد. بیمار می تواند با بینی موجود و ظاهر خود راضی باشد، اما ممکن است نیاز به اصلاحات جزئی داشته باشد. با این حال، اگر در نتیجه جراحی رینوپلاستی قبلی، تغییرشکل قابل توجهی وجود داشته باشد، اصلاح کلی لازم است. عملیات ناموفق رینوپلاستی ممکن است اعتماد به نفس بیمار و فعالیت های اجتماعی را کاهش دهد و بیمار معمولا از بینی خود ناراضی است اما همچنین از عمل ترمیم بینی نیز می ترسد.

دلایل زیادی برای ناموفق بودن عمل رینوپلاستی وجود دارد. شایع ترین علت، اشتباه در طول عمل جراحی است.

 

چرا رینوپلاستی ناموفق می شود؟

  1. تجربه جراح ممکن است ناکافی باشد.
  2. انتظارات بیمار ممکن است واقع بینانه نباشد.
  3. هدف جراح ممکن است بیش از حد بلند پروازانه باشد.
  4. ممکن است به دلیل بهبود ضعیف و اسکار بافت مشکلات عملکردی ایجاد شود.
  5. ممکن است ترومای بینی پس از عمل رخ داده باشد

 

برای جلوگیری یا به حداقل رساندن ناموفقیت:

  1. قبل از جراحی، معاینه دقیق و برنامه ریزی خوب باید انجام شود و در طول جراحی باید دقیق و صبور بود. برش های نامناسب، برداشتن کم یا زیاد غضروف و استخوان، و عدم ترمیم مکانیسم های پشتیبانی بینی، علل شایع نتایج ناموفق است. جراح در مورد اتمام عمل جراحی نباید عجله کند. اگر جراح در طول عملیات احساس کند و یا متوجه شود که بینی دقیقا همان چیزی نیست که او می خواهد، قطعا باید به ابتدا بازگردد و در صورت لزوم تصحیحات لازم را انجام دهد. مدت زمان عمل جراحی نه بلکه نتیجه مهم است.
  2. تجربه؛ جراحی رینوپلاستی به حداقل 5 تا 7 سال تجربه نیاز دارد. جراحی رینوپلاستی یکی از سخت ترین جراحی های زیبایی است که هم از طرف متخصصان گوش.حلق و بینی  و هم جراحان پلاستیک اغلب ذکر شده است. فقط داشتن یک جراح ماهر کافی نیست. در عین حال ضروری است که جراح هنری، قوی، صبور و دقیق کار باشد. بسیاری از سازه های تشکیل دهنده بینی و ارتباط آنها با یکدیگر باید در سه بعد مورد تفکر و ترمیم قرار گیرند. همه آنها نیاز به تجربه دارند. عمل ترمیم بینی نیاز به تجربه بالاتری نسبت به رینوپلاستی طبیعی دارد.
  3. لازم به ذکر است که نباید فراموش کرد که تنفس سالم عملکرد اصلی بینی است و نباید تنها بر روی ظاهر خارجی بینی تمرکز کرد. لازم است سعی شود بینی را به طور کامل بهبود بخشید بدون اینکه قربانی عملکرد تنفسی یا زیبایی شد.

برای عمل ترمیم بینی باید یک سال از عملیات اول گذشته باشد.

 

ارزیابی قبل از عمل ترمیم بینی

ارزیابی قبل از عمل ترمیم بینی مانند رینوپلاستی اولیه است اما نیاز به ارزیابی دقیق تر و جزئی تر دارد. علاوه بر این، نیاز به پیوند و منابع احتمالی باید شناسایی شود و رضایت بیمار باید به دست آید.

 

 ارزیابی زیبایی

تجزیه و تحلیل دقیق بینی برای نتیجه جراحی موفقیت آمیز ضروری است. در اینجا اول پوست مورد بررسی قرار می گیرد. ضخامت، کیفیت، یکپارچگی، تحرک بافت زیر جلدی و ارتباط آن با ساختارهای زیرین بینی بررسی می شود. در طی این فرایند، رزکسیون کم، رزکسیون بیش از حد و رزکسیون نامتقارن تشخیص داده می شود. سعی در تشخیص نواحی دست نخورده در عملیات قبلی در بینی. وجود قسمت هایی که پیوند خورده بررسی می شود.

استئوتومی و موقعیت ها در پشت بینی مورد ارزیابی قرار می گیرند. آنها می توانند بالا، طبیعی یا افتاده باشند. علاوه بر این، لازم است ارزیابی شود که آیا قوس بینی و استخوان بینی بیشتر برداشته می شود یا کمتر . علاوه بر این، پشت بینی باید برای بی نظمی مورد بررسی قرار گیرد.

باید بررسی شود که حمایت ساختاری (پیوند) مورد نیاز است یا خیر. مشخصات غضروف برای برش بیش از حد یا کم، بی نظمی، راست یا انحراف آن مورد بررسی قرار می گیرد.

 

ارزیابی عملکردی

افتادگی دریچه استاتیک و پویا ( تنگی و یا افتادگی دریچه بینی) معمولا در بیماران عمل ترمیم بینی  مشاهده می شود. تنگی دیواره جانبی بینی و افتادگی پره های بینی در حین تنفس، ویژگی های برجسته ای از تنگ شدن دریچه بینی هستند. مشاهده بیمار در طول تنفس طبیعی و عمیق ممکن است یک تشخیص مستقیم ایجاد کند.

با رینوسکوپی قدامی، انحراف سپتوم، رشد گوشت بینی، چسبندگی، اسکار، سوراخ شدن سپتوم و سایر اختلالات را می توان تشخیص داد. با این حال در این معاینه، برخی از اختلالات (هیپرتروفی آدنوئید ، پولیپ بینی، سینوزیت مزمن و غیره) ممکن است در حدود 40٪ از بیماران دیده نشود. به همین علت، حتما باید بررسی آندوسکوپی و توموگرافی سینوس در صورت لزوم انجام شود.

 

source: revizyonrinoplasti.com

 

همین امروز برای گرفتن زمان مشاوره با مطب دکتر کیوان اخترکاوان تماس بگیرید.


دکتر کیوان اخترکاوان بهترین جراح بینی طبیعی ، جراح پلک در تهران و فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

جهت دریافت مشاوره رایگان عمل بینی و مشاوره رایگان حضوری با دکتر کیوان اخترکاوان با شماره تلفن 09365110973 و 09902771196 تماس حاصل فرمایید


بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.