ریکاوری بعد از عمل بینی

احتمالا شما برای انجام عمل بینی آماده اید، اما از دوره ریکاوری بعد از عمل اطلاع خاصی ندارید. با ادامه خواندن این مقاله با مراحل ریکاوری و بهبود بعد از عمل بینی یا همان رینوپلاستی آشنا شده و در انتها نکاتی برای تجربه دوره ی بهبودی آسان را بیان می کنیم.

ریکاوری بعد از عمل بینی ریکاوری بعد از عمل بینی چقدر طول می کشد؟

زمان لازم برای اینکه از لحاظ ظاهری و احساسی بهبود کامل را تجربه کنید به چند عامل مختلف بستگی دارد. روش جراحی استفاده شده و پاسخ بدن شما به تغییر بافت یعنی تورم یا ناراحتی متغیر هستند. هرچند که چند مورد برای همه بیماران ثابت است. جراح بینی شما احتمالا توصیه می کند 1 الی 2 هفته از محل کار مرخصی بگیرید، زیرا در طی 10-14 روز اول، بیشتر تورم و کبودی را مشاهده خواهید کرد.

به همه بیماران توصیه می شود تا حداقل یک هفته پس از جراحی از فعالیت شدید، ورزش هوازی و یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری نمایند. جراح شما اطلاع می دهد که دقیقا از کی می توانید مجددا به بروید و کار سنگین انجام دهید.

هفته اول

روزهای اول پس از عمل بینی ناراحت کننده ترین زمان خواهد بود زیرا بدن به طور طبیعی با التهاب موقت در بافت های مربوطه به جراحی پاسخ می دهد. خوشبختانه اکثر افراد این احساس را بجای درد به عنوان فشار و خفقان توصیف می کنند. ممکن است روی بینی شما یک اسپلینت سخت و یک فاصله دهنده سیلیکونی داخل بینی وجود داشته باشد. با نزدیک شدن به پایان هفته اول، جراح بینی شما اسپلینت و پانسمان را برداشته و احساس فشار کمتری خواهید داشت.

هفته دوم

تورم و کبودی در این زمان به سرعت بهبود می یابد و بسیاری از افراد در اواخر هفته دوم می توانند کارهای سبک را انجام دهند. شما هنوز هم باید از فشار بر روی منطقه یا فعالیت شدید اجتناب کنید، اما اتمام دوره 14 روزه تسکین خوشایندی را به ارمغان می آورد.

هفته چهارم

شما اکنون قادر به دیدن نتایج امیدوار کننده خواهید بود. اکثر بیماران هنوز در ناحیه نرم و نوک بینی تورم کمی دارند، اما این تورم خفیف است و عده ی کمی متوجه آن می شوند.

ممکن است در این زمان بتوانید به بعضی از فعالیت ها در باشگاه بازگردید و دوباره از عینک استفاده نمایید.

ماه ششم

مرحله ای از ریکاوری بینی که نیاز به صبر و شکیبایی بیشتری دارد، یک دوره زمانی بین 1 ماه تا 6 ماه است. شما به تدریج شاهد از بین رفتن تورم باقی مانده خواهید بود. بعد از 4 هفته شما می توانید به بعضی از فعالیت های روزانه و عادی خود بازگردانید، اما هنوز لازم است از ورزش های تماسی و فعالیت هایی که ممکن است به بینی آسیب برسانند، خودداری کنید. در 6 ماه متوجه پیشرفت قابل توجهی خواهید شد، اگر چه برای برخی از افراد، نتیجه نهایی در 1 سال و یا حتی بیشتر قابل مشاهده خواهد بود.

ریکاوری بعد از عمل بینیدر ادامه چند نکته برای راحت تر شدن زمان ریکاوری بیان شده است:

  1. لباس های خود را آماده کنید

حتما برایتان سوال پیش می آید که این جراحی صورت است و چرا نیاز به لباس دارد. با بررسی لباس هایتان متعجب می شوید که چه تعداد از لباس هایتان را باید از سر بپوشید و می توانند با بینی شما تماس پیدا کنند. پوشیدن لباس هایی که از با دکمه بسته می شوند برای شما مناسب است و حدودا دو هفته باید لباس هایی که از سر پوشیده می شوند را کنار بگذارید. آماده کردن لباس های مناسب پیش از عمل می تواند به شما کمک کند و استرس شما را کاهش دهد.

  1. مراقبت موهای خود باشید

اگر موهای بلندی دارید، کش های مو و هدبندهای نرم می توانند به شما کمک کنند تا موهایتان را از صورت دور نگه دارید. شستن موها در ابتدا ممکن است چالش برانگیز باشد و در طی شستن موها نباید صورت خود را بشویید. داشتن موهای تمیز و بسته شده از زحمت و دردسر شما می کاهد.

  1. قبل از عمل، تختتان را تنظیم کنید

به شما توصیه می شود که به طور منظم بلند شوید و راه بروید، اما بسیاری از بیماران طی چند روز اول بیشتر زمان روز را در تخت خواهند بود. شما باید سر خود را بالا نگه دارید، اما تنها قرار دادن بالشت اضافه زیر گردن برای وضعیت بدنی مناسب نیست و حالتی راحت برای شما نیست. بالشت های مخصوصی که کل نیمه بالایی بدنتان را بالا می آورند، می توانند به شما کمک کنند. این بالشت ها ارتفاع مناسب را برای سر ایجاد کرده و از شانه ها و سر حمایت می کنند.

  1. برای خود برنامه سرگرم کننده داشته باشید

گاهی اوقات صرف ساعت ها در رختخواب یا استراحت می تواند تا حدودی خسته کننده باشد. توصیه می کنیم از کتاب ها، فیلم ها، مجلات، بازی ها و دیگر وسایل سرگرم کننده برای این زمان استفاده کنید.

  1. نوشیدنی ها و تنقلات

به علت تورم موقتی در صورت، خوردن و جویدن ممکن است برای چند روز اول بعد از عمل بینی کمی دشوار باشد. پیشاپیش برای آمادگی شیک های پروتئین، پودینگ، بستنی و دیگر خوراکی هایی که مصرفشان آسان است برنامه ریزی کنید. بیشتر داروها باید با غذا مصرف شوند، در نتیجه تا زمانی که اشتهای شما بازگردد، کراکر، سوپ، تست و میان وعده های سبک دیگر را در دسترس داشته باشید.

ریکاوری پس از عمل جراحی زیبایی بینی نیاز به مقداری تغییرات موقت در زندگی و صبر زیادی دارد، اما نتایج بدست آمده ارزش این صبر را دارد. این روش رضایت بالایی از بیماران را به خود جلب می کند و اکثر افراد معتقدند که می توانند دوباره آن را انجام دهند. اگر شما علاقه مند به بهبود ظاهر بینی خود هستید، از شما دعوت می کنیم که با دکتر کیوان اخترکاوان متخصص رینوپلاستی جلسه مشاوره ای داشته باشید.

Source: www.rhinoplasty.ca, www.rhinoplasty.ca

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.