عمل انحراف بینی

عمل انحراف بینی

به دلیل انحراف استخوان روی بینی، زبان، دهان، گلو و حنجره خشک می شود. در زبان بیمار، کاهش حس چشایی، بوی بد دهان، خارش و سرفه ممکن است رخ دهد. فارنژیت مکرر و سرماخوردگی ممکن است رخ دهد. با پیشرفت انحراف، نشانه هایی مانند بی نظمی در خواب، خروپف، حواس پرتی، احساس خستگی در طول روز و خواب آلودگی رخ می دهد. انسداد طولانی بینی، بر گوش و چشم تاثیر منفی می گذارد. بیمار ممکن است مشکلاتی مانند التهاب گوش میانی، افت شنوایی، آبریزش چشم و چشم درد را تجربه کند. مشکلات سینوسی ناشی از انحراف بینی است و خطر ابتلا به سینوزیت افزایش می یابد.

 

عمل انحراف بینی

 

بینی علاوه بر راه تنفسی، ساختاری ویژه برای بسیاری از عملکرد ها است. بینی سالم می تواند این عملکردها را به درستی انجام دهد. فشار و میزان عبور هوا از طریق دو سوراخ بینی باید برابر باشد. مخاط بینی باید سالم باشد. انحراف بینی یکی از عوامل مهم ایجاد انسداد بینی است. بنابراین درمان انحراف بینی به خاطر سالم ماندن نباید نادیده گرفته شود.

 

مشاوره رایگان برای عمل انحراف بینی: تماس با شماره 09902771196

 

شایع ترین بیماری های بینی، انحراف بینی است. انحراف بینی نیز به اندازه وجود گوشت اضافی از ورود هوا به بینی جلوگیری می کند. این مشکل، که به عنوان انحراف سپتوم در پزشکی تعریف می شود، بخش بزرگی از جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد. یکی از مهمترین دلایل این مشکل، قرار گرفتن بینی در معرض ضربه است.

انسداد بینی، که مهمترین نتیجه انحراف بینی است، باعث تنفس از دهان در بیماران می شود. بنابراین، مشکل خشکی به دلیل تنفس از دهان تجربه می شود. معاینه مستقیم، توموگرافی رایانه ای، روش های مستقیم آندوسکوپی برای تشخیص انحراف استخوان استفاده می شود. اگر انسداد بینی به دلیل بافت استخوانی و غضروف بینی ایجاد شود، در درمان آن از دارو استفاده نمی شود. اگر جراحی لازم باشد ، درمان انحراف بینی به این صورت انجام می شود. بیمار باید قبل از عمل جراحی دقیق ارزیابی شود. اگر همراه با انحراف مشکل سینوزیت نیز وجود داشته باشد، درمان دارویی باید اعمال شود.

 

مطلب مرتبط: جراحی پولیپ بینی

 

در طی عمل، بافت استخوانی یا بافت غضروف که باعث انحراف بوده برداشته می شود. روش مورد استفاده در عملیات ممکن است بسته به شرایط بیمار، محل انحراف و درجه آن متفاوت باشد.  اسپلینت بینی که در طول جراحی در بینی گذاشته می شود معمولا بعد از یک هفته برداشته می شود. اگر با انحراف استخوان میانی بینی، ظاهر بینی نیز مشکل داشت، رینوپلاستی و سپتوپلاستی می تواند با هم انجام شود. این کار را جراح پلاستیک و متخصص گوش،حلق و بینی انجام می دهند.

 

انحراف بینی چیست؟

سپتوم بینی، که حفره بینی را در وسط تقسیم می کند، در قسمت جلویی شامل بافت غضروف و در قسمت پشتی شامل استخوان است. به طور معمول سپتوم باید در خط میانی قرار داشته و سوراخ راست و چپ بینی باید برابر باشد. نبودن سپتوم در خط میانی باعث انحراف کوچک در بینی می شود. انحراف خفیف معمولا باعث شکایت نمی شود. انحراف در بخش یا کل استخوان میانی بینی و تاثیر منفی در تنفس در محدوده انحراف بینی ارزیابی می شود.

در انحراف بینی، عبور هوا از قسمتی که سپتوم انحراف دارد معمولا کاهش می یابد. اگر انحراف به شکل  C یا S باشد، احتقان ممکن است در هر دو طرف بینی رخ دهد. هرچه میزان انحراف بالاتر باشد، میزان انسداد بینی نیز بیشتر است. انسداد یک طرفه برای بیماران زیاد ناراحت کننده نیست. با این حال، اگر در پولیپ بینی تورم باشد، انسداد بینی ممکن است نگران کننده باشد. انحراف استخوان یا غضروف بینی، یعنی انحراف سپتوم، به انحراف خطی میانی بینی اشاره دارد. از جراحی انحراف، یعنی سپتوپلاستی، برای درمان این انحراف استفاده می شود. شدت انسداد بینی، درجه انحراف و محل آن در تصمیم گیری عملیات بسیار مهم است. علاوه بر این، شکایت بیمار مهم ترین عامل در تصمیم گیری برای جراحی است. در بعضی بیماران که دارای انحراف هستند مشکل انسداد ممکن است دیده نشود. این به طور کامل به قسمت انحراف مربوط است.

در بعضی بیماران علاوه بر انحراف خط میانی، در صورت احتقان بینی ناشی از مشکلاتی مانند ورم پولیپ بینی و رینیت آلرژیک، اولویت درمان با دارو است.

از آنجا که انحراف بینی تنها می تواند با عمل جراحی درمان شود، مرحله تشخیص اهمیت خاصی دارد. ارزیابی دقیق بیمار، میزان شکایت بیمار که باعث ناراحتی او می شود و لازم بودن یا نبودن جراحی باید تعیین شود. درمان انحراف بینی با تشخیص درست می تواند با موفقیت انجام شود.

 

عمل انحراف بینی

علل انحراف بینی چیست؟

در ساختار یک بینی سالم، بعد از سوراخ بینی فضای باز وجود دارد. در این فضای بزرگ، هوا با حرارت دادن رطوبت می یابد. پس از نفوذ هوا، بینی هوا را به سینوس ها، ناحیه بویایی و دیگر مناطق هدایت می کند. به این ترتیب، هوا می تواند به گلوی بالا منتقل شود. ورودی گلوی بالا همانند قسمت جلو تنگ است. اگر در ساختار بینی از ورود تا خروج هوا در این قسمت مشکلی پیش آید، از عبور هوا نیز جلوگیری می شود. شایع ترین علت این امر، مشکلاتی است که ممکن است باعث انحراف در خط میانی بینی شود.

مثل هر ساختار بینی، دیوار میانی نیز شروع به رشد می کند. رشد به طور مرتب تا سن 18-17 سالگی ادامه دارد. از این سن به بعد، بینی به شکل نهایی تبدیل می شود. در مرحله رشد، ممکن است در استخوان میانی بینی به علت ویژگی های ارثی و یا ضربه انحراف رخ دهد.

انحراف بینی در برخی از بیماران مادرزادی است. در بعضی از موارد، در روند رشد اتفاق می افتد. انحراف بینی در بعضی از بیماران قابل توجه نیست. اغلب با معاینه توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مشخص می شود. انسداد بینی یک طرفه یا دو طرفه در بیماران، آبریزش بینی، خونریزی بینی، سینوزیت، درد صورت و تنفس صدادار در کودکان علائم پیشرفته انحراف بینی است.

 

مشکلات انحراف بینی

انحراف بینی ممکن است ناشی از آسیب های تروما باشد که در طول زایمان یا هنگام تولد نوزاد رخ می دهد. علاوه بر این آسیب در افراد مسن و یا در نتیجه حوادث ممکن است انحراف در قسمت غضروف و استخوان  میانی خط بینی ایجاد شود. انحراف بینی می تواند بسته به موقعیت و درجه آن منجر به انسداد یک طرفه و یا دوطرفه مجاری بینی در بیماران شود. علاوه بر این، باعث تغییر صدای بیمار، خونریزی بینی، سردرد، سینوزیت مکرر، درد صورت، خروپف، تنفس از دهان، تجمع مایع در گوش، عفونت گوش و آپنه خواب می شود.

source: ameliyat.com

عمل بینی

 


دکتر کیوان اخترکاوان جراح بینی ، جراح پلک در تهران و فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

جهت دریافت مشاوره رایگان عمل بینی و مشاوره رایگان حضوری با دکتر کیوان اخترکاوان با شماره تلفن 09365110973 تماس حاصل فرمایید

آدرس مطب: میدان ونک، خیابان حقانی، نرسیده به چهارراه جهان کودک، ساختمان پزشکان 38، طبقه دوم، واحد 201


 

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.