عمل جراحی لوزه

عمل جراحی لوزه + علل و روش جراحی در کودکان و بزرگسالان

لوزه و آدنوئید ( لوزه سوم ) مکانیزم های دفاعی بدن هستند و مانع از ورود ویروس و باکتری ها به بدن می شوند. تونسیل (لوزه ها) و آدنوئید در نوزادان با ترشح دستگاه ایمنی مادر شروع به رشد می کنند. سلول های کودک که تا ۲ سالگی از سیستم ایمنی مادر حمایت می شوند، بعد ها با سیستم ایمنی بدن خود کودک رشد می کنند. از آنجا که سیستم ایمنی خود کودک جدید است، بدن شروع به آشنایی با ویروس ها، باکتری ها، میکروب ها و بیماری های ناشی از اینها می کند. به همین علت ، کودکان اغلب بیمار می شوند. بدن که در حال مبارزه با بیماری ها است در طی این مدت بزرگ شدن لوزه و آدنوئید نیز مشاهده می شود. شایع ترین گروه سنی مبتلا به لوزه و آدنوئید بین 3 تا 9 سال است. علاوه بر اینکه در هر کودک لوزه و آدنوئید دیده می شود، ممکن است در بزرگسالان نیز دیده شود. بر اساس شکایات بیمار، ارزیابی ها صورت می گیرد و تصمیم گیری در مورد جراحی انجام می شود. در هر صورت، جراحی انجام نمی شود‌. از بسیاری از تکنیک های جدید برای جراحی هایی که با بیهوشی انجام می شود استفاده می شود.

عمل جراحی لوزه

در مورد جراحی لوزه بیشتر بدانید

جراحی تانسیل ( لوزه برداری ) و آدنوئید بهترین روش جراحی کودکان است. علاوه بر ایجاد مانع برای بدن، بدن دارای مکانیسمی برای سازگاری با عمل جراحی است‌. در مواردی که لوزه ها نمی توانند در مقابل باکتری ها و ویروس ها مقاومت کنند، اندازه آنها افزایش می یابد و شروع به ورم کردن می کند. در نتیجه گلودرد، تب، مشکل در بلع و مشکلات مشابه مشاهده می شود. برای کودکان مبتلا به لوزه، طبیعی است که در معرض مشکل آدنوئید قرار بگیرند. اگر دو حالت هم زمان رخ دهد، در هر دو می توان مداخله کرد. در صورت تورم لوزه ها و آدنوئید ممکن است انسداد در دستگاه تنفسی فوقانی وجود داشته باشد. با این وجود، تغذیه بیمار با ورم کردن لوزه ها نیز مشکل است. آدنوئید باعث انسداد بینی، خروپف و خوابیدن با دهان باز می شود. مشکلات آدنوئید مزمن در نتیجه التهاب و تورم باعث ایجاد اختلال در صورت می شود‌. لازم است که شرایط را تجزیه و تحلیل کنیم و با توجه به آن در مورد جراحی تصمیم گیری کنیم. در نتیجه، عملیات با بیهوشی انجام می شود و خطرات و عوارض خاصی وجود دارد.

 

لوزه چیست و وظایف آن کدامند

لوزه در دو طرف قسمت گلو واقع شده است. لوزه یکی از اولویت های سیستم ایمنی بدن است. از ورود میکروب ها و ویروس هایی که از طریق تنفس وارد می شوند جلوگیری می کند‌. لوزه ها که توده هایی از بافت لنفاوی هستند و تنها در گلو وجود دارند. علاوه بر این، یک بافت لنفاوی به نام آدنوئید ( لوزه سوم ) در تنگنای حفره بینی وجود دارد. به کمک لوزه و آدنوئید ، بدن از تأثیرات خارجی محافظت می شود.

جراحی لوزه چگونه انجام می شود؟

هر دکتر از تکنیک خاصی استفاده می کند‌ . این ممکن است تکنیک جدید باشد و یا ممکن است روش های کلاسیک باشد. در طی جراحی با بیهوشی عمومی فرد احساس درد نمی کند. جراحی با باز کردن دهان انجام می شود.  به دلیل خطر بالای خونریزی در قسمت لوزه یک عملیات حساس است. آزمایش خونریزی در فرد قبل از عمل انجام می شود. به این ترتیب، میزان خونریزی در طی جراحی و آنچه که می توان انجام داد تنظیم می شود. با توجه به روش انجام جراحی لوزه مدت زمان آن متفاوت و ۲۰ الی ۳۰ دقیقه طول می کشد. جراحی آدنوئید نیز می تواند در طول عملیات لوزه انجام شود.

 

 علل جراحی لوزه

اگر لوزه های بیمار دیگر نمی توانند بدن را در برابر میکروب محافظت کنند، روش های جراحی مورد استفاده قرار می گیرند. اگر فرد در هر سال ۷ بار و هر ۲ سال ۵ بار دچار التهاب لوزه شود، جراحی لازم است. انسداد دستگاه تنفسی و تومور بدخیم در نتیجه بزرگ شدن لوزه و آدنوئید، التهاب گوش میانی در نتیجه التهاب لوزه و آدنوئید، اختلال در فک در نتیجه لوزه و آدنوئید، جراحی لوزه و آدنوئید ضروری می شود.

 

التهاب لوزه

لوزه ها در دو طرف گلو و در پشت زبان قرار دارد. مسئول جلوگیری از ویروس ها و میکروب هایی است که می توانند از طریق دهان وارد بدن شوند. در نتیجه عدم جلوگیری از ورود میکروب ها و ویروس ها، باعث ازدیاد آن ها در لوزه و التهاب می شود. اول، باعث بزرگ شدن لوزه ها شده و سپس قرمزی و التهاب روی آنها دیده می شود. این وضعیت بیشتر در کودکان اتفاق می افتد. میکروب هایی که باعث التهاب لوزه ها می شوند می توانند از طریق تماس نزدیک، بزاق و تنفس منتقل شوند. علائمی وجود دارد که از فرد به فرد متفاوت است و بر اساس مقاومت بدن هر فرد ظاهر می شود. تورم لوزه ها، قرمزی، گوش درد ناشی از تورم لوزه، مشکل در بلع، تب بالا (بین 38 تا 40 درجه)، تب و لرز، خستگی، از دست دادن اشتها، تغییر در صدا و سردرد نشانه هایی از التهاب لوزه ها است. در کودکان، شکایت از شکم درد و استفراغ دیده می شود. اولین روش درمان التهاب لوزه، مصرف زیاد مایعات و تمیز کردن داخل دهان است. بیمار باید در این دوره استراحت کند و از آنتی بیوتیک ها برای عفونت استفاده کند. برای این، ابتدا به فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مراجعه کنید. متخصص تصمیم خواهد گرفت که آیا آنتی بیوتیک ها مورد نیاز هستند یا نه. مصرف داروی اشتباه به جای درمان ممکن است بیماری را بدتر کند. برای تاثیر داروها باید به فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مراجعه کرد‌‌. اگر تب از بین نرود و شکایات دیگر همچنان ادامه داشته باشد نباید انتظار داشت که به طور خود به خود بهبود یابد. در صورت تاخیر، علاوه بر التهاب لوزه، بیماری دیگری نیز به وجود خواهد آمد. ایجاد آبسه در لوزه و محیط اطراف آن، عفونت گوش میانی، تب روماتیسمی، مننژیت (عفونت غشای مغزی)، بیماری هایی هستند که در صورت تاخیر ممکن است رخ دهد.

لوزه های بزرگ

لوزه های بزرگ باعث مشکلات زیادی برای فرد می شود. لوزه ها که در سنین پایین شروع به بزرگ شدن می کنند و در سنین بالا به حالت ناراحت کننده تبدیل می شوند. از 8-9 سالگی، لوزه ها دوباره شروع به کوچک شدن می کنند. آنها برای مبارزه با میکروب هایی که از طریق استنشاق وارد می شوند، بزرگ  می شوند و این مانع از خواب راحت شبانه می شود. اثرات جانبی بزرگ شدن لوزه ها شامل سیگار کشیدن غیر فعال یا فعال، دلایل ژنتیکی از زمان تولد است. بزرگ شدن لوزه بر رشد چهره تأثیر منفی دارد، باعث دشواری تنفس می شود، باعث مشکلات خواب و همچنین اختلال در تمرکز بر زندگی اجتماعی می شود. علاوه بر این باعث اختلال در تغذیه نیز می شود. با توجه به این که در بیشتر کودکان دیده می شود، وضعیت آپنه خواب نیز وجود دارد. هنگام خوابیدن کودکان ممکن است توقف تنفس ایجاد شود. اگر چنین مشکلاتی را تجربه می کنید، سالم ترین روش جراحی لوزه ها است.

 

مشکلات دیگر

تکرار خود به خود التهاب لوزه ها، التهاب مزمن لوزه نامیده می شود‌. به علت میکروب هایی که در لوزه ها قرار دارند، لوزه ها دگرگون می شوند. گلودرد، تب و درد مفصلی در این فرایند دیده می شود. در نتیجه عفونت لوزه ها و محیط اطراف آن ، آبسه ایجاد می شود. باکتری هایی که بدون اکسیژن مانده اند این مشکل را ایجاد می کنند. تب بالا، ضعف، استفراغ، مشکل در صحبت کردن و بلعیدن رخ می دهد. از درمان دارویی و قرقره کردن استفاده می شود.

 

source: ameliyat.com

 


دکتر کیوان اخترکاوان جراح بینی ، جراح پلک در تهران و فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

جهت دریافت مشاوره رایگان عمل بینی و مشاوره رایگان حضوری با دکتر کیوان اخترکاوان، با شماره تلفن 09365110973 تماس حاصل فرمایید


 

برخی از خدمات دکتر کیوان اخترکاوان، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی:

عمل بینی

جراحی پلک

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.