مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

در حالی که عمل بینی ممکن است برای بسیاری از افراد تغییرات زیادی به همراه داشته باشد، بیمار برای بهبود و ریکاوری بعد از رینوپلاستی به صبر نیاز دارد. زمان ریکاوری برای جراحی رینوپلاستی تقریبا دو هفته است. از آنجایی که جراحی زیبایی بینی تغییرات قابل توجهی در استخوان و غضروف بینی ایجاد می کند، بدن برای بهبود و تنظیم این تغییرات نیاز به زمان دارد. مهم است که در نظر داشته باشید که زمان ریکاوری هر فرد متفاوت است و به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله:

 • مقدار تغییرات جراحی
 • کیفیت مراقبت بعد از عمل
 • سلامت کلی بیمار قبل از عمل جراحی

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت پس از عمل بینی

پس از عمل جراحی بینی، جراح شما دستورالعمل های پس از عمل را ارائه می دهد. از آنجایی که رینوپلاستی یکی از پیچیده ترین انواع جراحی پلاستیک صورت است، نتیجه خوب رینوپلاستی بستگی به انجام صحیح و کامل این دستورالعمل ها دارد. توصیه می شود که بیماران از یک دوست یا عضو خانواده بخواهند تا بلافاصله پس از جراحی به آنها کمک کند. این دستورالعمل همچنین در کاهش دوره درد و ناراحتی کمک می کند:

 • به اندازه کافی آب مصرف کنید
 • برای کاهش تورم از کمپرس های سرد استفاده کنید
 • تا آنجا که ممکن است، استراحت کنید
 • اجتناب از فعالیت های شدید بدنی و ورزش

 

48 ساعت اول ریکاوری

برای بسیاری از بیماران، 24 ساعت اول پس از جراحی، سخت ترین بخش بهبود است. در این زمان بیماران ممکن است هنوز تحت تاثیر بیهوشی قرار داشته باشند و ممکن است ناراحتی ملایم داشته باشند. جراح شما می تواند داروهای مسکن برای شما تجویز کند، گر چه برخی از بیماران تنها نیاز به داروهای مسکن بدون نسخه دارند. برخی از مشکلاتی که بیماران ممکن است در طول ریکاوری رینوپلاستی تجربه کنند. عبارتند از:

 • سردرد
 • ورم
 • کبودی
 • خونریزی بینی

در طول 24 ساعت اول پس از جراحی، برای بیماران بهتر است در زمان استراحت سر خود را در سطح بالاتر قرار دهند. صورت شما ممکن است پف داشته باشد، بینی شما درد می کند و ممکن است سردرد خفیفی داشته باشید. خونریزی نیز شایع است، به ویژه در 48 ساعت اول ریکاوری. با این حال مهم است که به بینی خود ضربه نزنید، زیرا این امر می تواند بر نتایج جراحی رینوپلاستی تاثیر بگذارد.

 

افزایش راحتی بعد از یک هفته

در یک جلسه معاینه پس از عمل حدود یک هفته پس از جراحی، جراح شما پیشرفت شما را دنبال خواهد کرد. اگر فیلتر بینی، اسپلینت و یا بخیه وجود داشته باشد، آن ها را برمی دارد. در این زمان، کبودی ها کاهش می یابد و تورم باید جزئی باشد.

یک هفته پس از جراحی بینی، بسیاری از بیماران قادر به بازگشت به کار و زندگی تقریبا روتین هستند. با این حال، مهم است که بیماران احتیاط کرده و از فعالیت های شدید اجتناب کنند. بیماران نباید تا دو هفته بعد از عمل جراحی بینی در فعالیت های ورزشی و وزنه برداری یا بلند کردن اجسام سنگین شرکت کنند. همچنین حدود هشت هفته در هیچ فعالیتی که احتمال ضربه زدن به بینی وجود داشته باشد شرکت نکنند. سفر هوایی نیز بلافاصله پس از جراحی توصیه نمی شود.

 

مراقبت های لازم در خانه بلافاصله پس از جراحی بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

 • سر خود را به خوبی در تمام اوقات بالاتر نگه دارید تا تورم به حداقل برسد. در طول 48 ساعت اول پس از رینوپلاستی، تا آنجا که ممکن است کمپرس سرد (یخ خورد شده بهترین آن است) روی چشمان و گونه هایتان قرار دهید. آتل بینی را مرطوب نکنید و به آن فشار نیاورید.
 • رژیم مایعات برای روز جراحی بهترین است. به آرامی شروع به مصرف مایعات کرده و غذاهای سبک تا آنجا که می توانید تحمل کنید مصرف کنید. شما می توانید روز بعد رژیم معمولی خود را شروع کنید.
 • احتمالا برای دو تا چهار روز پس از عمل رینوپلاستی، تخلیه بینی خونین دارید. پد گاز زیر بینی را هرگاه نیاز است تعویض کنید. طبیعی است که مقدار کمی خون از پشت گلویتان بگذرد. اگر خونریزی شدید رخ دهد، دراز کشیده و سر خود را کمی بالاتر قرار دهید. کمپرس یخ تازه روی بینی بگذارید. اگر خونریزی بیش از 30 دقیقه رخ دهد، با جراح بینی خود تماس بگیرید.
 • برای جلوگیری از خونریزی پس از عمل، برای دو هفته اول پس از جراحی، بینی خود را بالا نکشید یا به آن ضربه نزنید. سعی کنید عطسه نکنید، اما اگر نمی توانید، از دهانتان عطسه کنید.
 • روز بعد از جراحی، لبه های سوراخ بینی خود را تمیز کنید. برای اینکار از گوش پاککن استفاده کنید.

 

دیگر دستورالعمل های پس از عمل رینوپلاستی

 • فعالیت شدید باید تا دو هفته پس از عمل جراحی رینوپلاستی محدود شود. بعد از دو هفته باید تا پایان هفته سوم فعالیت های خود را به آرامی به حالت عادی بازگردانید.
 • از فشار دادن و تماس فیزیکی بینی برای 4 تا 6 هفته اجتناب کنید.
 • اگر از چسب استفاده می کنید آن را خشک نگه دارید.

برای اکثر بیماران، مزایای عمل جراحی زیبایی بینی به میزان قابل توجهی بیش از هر ناراحتی است که ممکن است در روزها و هفته های بعد از جراحی تجربه شود. اکثر عوارض جانبی در طی دوره بهبود خفیف بوده و در دو هفته اول کاهش می یابد. مهم است که توجه داشته باشیم که برخی از تورم های جزئی ممکن است برای چند ماه ادامه داشته باشد و نتایج نهایی جراحی ممکن است تا یک سال قابل مشاهده نباشد، پس صبور باشید.

 


دکتر کیوان اخترکاوان جراح بینی ، جراح پلک در تهران و فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

جهت دریافت مشاوره رایگان عمل بینی و مشاوره رایگان حضوری با دکتر کیوان اخترکاوان، با شماره تلفن 09365110973 تماس حاصل فرمایید

آدرس مطب: میدان ونک، خیابان حقانی، نرسیده به چهارراه جهان کودک، ساختمان پزشکان 38، طبقه دوم، واحد 201


 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.