هشت نوع عمل جراحی زیبایی متداول

برای کسانی که می خواهند ظاهری زیبا داشته و به معیار های زیبایی خود نزدیک شوند ، جراحی های زیبایی می تواند یک راه حل ثابت و قابل قبولی باشد . این روش های زیبایی ، باعث سفت شدن پوست شده و علاوه بر آن ظاهری زیبا نیز ایجاد می‌کنند .

جراحی پلاستیک علاوه بر کاربرد زیبایی ، بعضی موارد برای اهداف پزشکی نیز مورد استفاده قرار می گیرند ؛ به عنوان مثال برای کسانی که در اثر تصادف و یا سوختگی قسمتی از اعضای صورت و بدن خود را از دست داده و یا برای افرادی که از جای جوش خود رنج می برند جراحی زیبایی پلاستیک می‌تواند تا حدی آسیب وارد شده را ترمیم کند .

جراحی های پلاستیک زیادی وجود دارد که در اینجا ۸ مورد از این جراحی ‌ها را بررسی می‌کنیم و ۲ مورد مشابه را با یکدیگر مقایسه می کنیم ؛ پس همراه ما باشید .

هشت نوع عمل جراحی زیبایی متداول

۱ – جراحی زیبایی سینه

در جراحی زیبایی سینه ، شکل و اندازه آن تغییر می کند ، این جراحی بر روی کسانی که می خواهند سینه های کوچک تر و یا بزرگتری داشته باشند انجام می‌شود. افرادی که بعد از کاهش وزن ، سینه های افتاده پیدا کرده اند نیز می‌توانند با این روش جراحی آن را به شکل دلخواه شان تغییر دهند.

هشت نوع عمل جراحی زیبایی متداول

۲ – درم ابریژن

در این روش جراحی از ابزار مخصوص برای لایه برداری پوست، رفع چین و چروک های پوست، بالا کشیدن پوست، از بین بردن جوش و آکنه استفاده می‌شود. هنگامی که قسمتی از پوست برداشته شود ، قسمت جدید جایگزین آن می شود ؛ نتیجه ی این جراحی به دست آوردن پوستی جدید و صاف است. از درم ابریژن برای از بین بردن موارد زیر نیز استفاده می شود :

 • لکه های پوست
 • جای جوش
 • ضایعات پوست
 • آفتاب سوختگی
 • چین و چروک

هشت نوع عمل جراحی زیبایی متداول

۳ – لیفت صورت

برای از بین بردن افتادگی و شل شدن و همچنین ترمیم چین و چروک های پوست، از لیفت صورت استفاده می‌شود. در طی این عمل ، بافت و پوست های اضافی صورت برداشته ، پوست کشیده و تغییر مکان می‌دهد. لیفت گردن معمولا همراه با لیفت صورت انجام می‌شود ؛ سایر اقداماتی که معمولاً همراه با لیفت صورت انجام می‌شود شامل: تغییر شکل بینی، لیفت پیشانی و جراحی پلک است.

هشت نوع عمل جراحی زیبایی متداول

۴ – کاشت مو

جراحی کاشت مو و یا ترمیم مو برای بهبود ظاهر افراد طاس انجام می‌شود. در این جراحی موهای ضخیمی که در قسمت دیگری از بدن وجود داشته به قسمت طاسی سر منتقل می‌شود. در یک جلسه کاشت مو می توان بیش از ۱۰۰۰ تار مو را انتقال داد. ممکن است بعضی از افراد به بیش از یک جلسه نیاز داشته باشند. موهای منتقل شده طبیعی و دائمی هستند ، بنابراین احتیاجی به مراقبت های طولانی مدت ندارد. پس از اکثر جراحی‌ های کاشت مو ، رشد مو با موفقیت ادامه پیدا خواهد کرد .

هشت نوع عمل جراحی زیبایی متداول

۵ – جراحی بینی

به عمل ترمیم بینی و یا تغییر شکل آن جراحی زیبایی بینی می گویند. برخی از افراد جراحی زیبایی بینی را برای تغییر شکل بینی خود انتخاب می‌کنند اما برخی دیگر ممکن است دلایل پزشکی ای مانند مشکلات تنفسی و یا نقص مادرزادی داشته باشند. جراحی زیبایی بینی می تواند برای موارد زیر به کار برود:

 • تغییر شکل اندازه بینی
 • درست کردن مشکلاتی که در پی یک آسیب دیدگی رخ داده است
 • اصلاح نقص مادرزادی
 • اصلاح مشکلات تنفسی
 • تغییر شکل سوراخ بینی
 • تغییر شکل نوک بینی
 • تغییر زاویه بینی

هشت نوع عمل جراحی زیبایی متداول

۶ – بزرگ کردن سایز لب 

هدف از پروتز لب این است که به لب های بیمار ظاهری برجسته تر بدهد. معمولا برای افزایش حجم لب از ژل های تزریقی استفاده می‌شود ، این روش دائمی نبوده و بعد از مدتی از بین می‌رود ؛ در نتیجه برای افزایش حجم لب ها باید این کار را مجددا انجام دهید.

هشت نوع عمل جراحی زیبایی متداول

۷ – لیپوساکشن

لیپوساکشن عمل جراحی ای است که در آن با از بین بردن رسوبات چربی ها ، به بدن ظاهری زیبا می بخشند ؛ توجه داشته باشید کخ این یک روش کاهش وزن نیست.

برای برداشتن رسوبات چربی اضافه ، ابزاری به شکل قلم که خاصیت مکش دارد ، به زیر پوست رفته و رسوبات چربی را به داخل خود می کشد . ممکن است قبل از برداشتن چربی ها با استفاده از مکش، سونوگرافی تجویز شود . این عمل زیبایی را می‌توان روی ران، بازو، شکم، باسن و صورت انجام داد. همچنین لیپوساکشن می‌تواند تومورهای های چربی را از بین برده و سایز پستان را در مردان کاهش دهد. شما می توانید در یک جلسه لیپوساکشن چربی های بیش از یک ناحیه را بردارید.

هشت نوع عمل جراحی زیبایی متداول

۸ ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی که به آن Tummy Tuckمی‌گویند برای بهبود شکل شکم استفاده می‌شود. زمانی که با استفاده از حرکات شکمی و ورزش ، عضلات ضعیف شده و قوس شکم به آن شکلی که باید درست شود ، نباشد از این روش جراحی استفاده می‌شود. این روش می تواند ظاهر پوست های شکم را بهبود داده و آن را سفت کند البته باید توجه داشته باشید که این روش، جایگزین یک برنامه ورزشی و یا یک رژیم غذایی برای کاهش وزن نیست. نتیجه این جراحی دائمی بوده اما حفظ وزن مناسب برای نگه داشتن آن مهم است.

مقایسه ی جراحی زیبایی لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی

آیا فرآیند هر دوی آن ها یکسان است ؟ ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن دو عمل جراحی متفاوت هستند که هدف از انجام آن ها تغییر قسمت میانی بدن است. هر دو روش ادعا می‌کنند که می‌توانند باعث سفت شدن و کوچک تر به نظر رسیدن شکم شوند. هر دو روش را جراحان پلاستیک و زیبایی انجام داده بنابراین این جراحی شامل بیمه نمی شود. از لحاظ مدت زمان بهبودی و عوارض، تفاوت‌های اساسی ای بین این دو جراحی وجود دارد.

کدام یک از این دو روش جراحی روش بهتری است؟

لیپوساکشن و جراحی شکم اهداف مشابهی دارند اما در آن ها تفاوت‌هایی نیز دیده می‌شود.

لیپوساکشن:

اگر به دنبال از بین بردن چربی های کوچک هستید لیپوساکشن می تواند مورد خوبی باشد. چربی های کوچکی که در باسن، شکم و ران ها وجود دارند توسط لیپوساکشن از بین می روند. این روش باعث کاهش رسوبات چربی ذخیره شده در قسمت های گفته شده می شود و در نتیجه ظاهری صاف به وجود آورده و برآمدگی ها را کاهش می دهد. با این وجود لیپوساکشن یک عمل جراحی برای کاهش وزن محسوب نمی‌شود و اگر اضافه وزن دارید این روش اصلا به شما توصیه نمی شود. ممکن است پزشک از بیهوشی موضعی استفاده کند. با بی حس شدن ناحیه، پزشک برش‌های کوچک را در اطراف قسمت هایی که چربی در آنجا رسوب کرده است ایجاد کرده و سپس یک لوله ی نازک را در زیر پوست شما قرار می‌دهد ؛ پس از شل شدن  سلول‌های چربی ، لوله شروع به کشیدن چربی های اضافه می‌کند. ممکن است برای رسیدن به نتیجه دلخواه به چندین جلسه لیپوساکشن نیاز داشته باشید.

ابدومینوپلاستی:

در این روش جراحی علاوه بر آنکه چربی های اضافه شکم را از بین می برند ، بوست اضافه نیز برداشته می‌ شود. بارداری و یا تغییرات قابل توجهی که در وزن شما به وجود می‌آید باعث کشیده شدن پوست شکم شده که از این روش می‌ توان برای بازگرداندن شکمی صاف استفاده کرد. در صورت موارد زیر باید نسبت به انجام این عمل صرف نظر کنید:

 • اگر بیماری قلبی مزمن دارید .
 • اگر قصد کاهش وزن دارید .
 • اگر قصد باردار شدن دارید .

برداشتن چربی و پوست اضافه ، توسط یک جراح پلاستیک انجام می شود و در طی ابدومینوپلاستی، شما به بیهوشی عمومی نیاز خواهید داشت. پس از بیهوشی جراحی یک برش در پایین پوست ایجاد می کند و هنگامی که عضله های شکم با برداشتن چربی های اضافه در معرض دید قرار گرفتند، جراح دیواره های شکم را به هم وصل می کند ، پس از آن پوست شکم را محکم و به یکدیگر متصل کرده و سپس پوست اضافه را بر داشته و جای برش را بخیه می زند. این روش جراحی فقط یک بار انجام می‌شود اما دو تا سه ساعت طول می کشد.

نتایجی که باید از جراحی زیبایی لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی انتظار داشته باشیم:

نتیجه هر دو روش دائمی است. اکثر افرادی که بر روی شکم خود لیپوساکشن انجام می دهند انتظار شکمی صاف و متناسب را دارند اما مطالعات نشان داده است که تا یک سال پس از عمل جراحی ممکن است رسوبات چربی دوباره برگشته و یا در سایر قسمت‌های بدن ظاهر شوند.

اگر پس از این عمل وزن اضافه کنید، چربی ها دوباره تجمع می یابند اما احتمال اینکه دوباره در قسمتی که ساکشن انجام داده شده است تجمع می‌یابند بسیار اندک است.

بعد از عمل ابدومینوپلاستی دیواره های شکم سفت و محکم تر خواهد شد و پوست اضافه ی برداشته شده، بر نمی‌گردد مگر آنکه طی بارداری و یا اضافه وزن دوباره پوست کشیده شود.

عوارض احتمالی

هر عمل جراحی عوارض خاص خود را دارد اما عوارض این دو روش جراحی با یکدیگر کمی متفاوت است.

در لیپوساکشن اگر جراح بر روی سطح بیشتری از پوست جراحی انجام دهد عوارض آن افزایش می یابد. برخی از این عوارض شامل:

 • بی حسی: ممکن است در ناحیه جراحی شده بی حسی داشته باشید. اگرچه اغلب این امر به زودی از بین می‌ رود ولی می‌تواند دائمی شود .
 • بی نظمی در کانتور بدن : گاهی اوقات با برداشتن چربی‌های اضافه ظاهر بدن دچار بی نظمی شده و پوستی موج‌ دار و دندانه دار تشکیل می‌شود. این امر باعث می‌شود تا پوست شما کاملاً صاف نباشد.
 • تجمع مایعات: ممکن است کیسه های مایع در زیر پوست شما تشکیل شود که در آن صورت برای تخلیه ی مایع داخل کیسه باید به پزشک مراجعه کنید .

عوارض نادر شامل:

 • عفونت: ممکن است در ناحیه جراحی شده دچار عفونت شوید .
 • آسیب اندام داخلی: اگر کانول که همان لوله ی مکش چربی است بیش از حد وارد بدن شود ممکن است به اعضای داخلی بدن آسیب برساند.
 • آمبولی چربی: این حادثه زمانی رخ می‌دهد که چربی شل شده در رگ‌ های خونی گیر کرده و به مغز برسد.

عوارض پرخطری ابدومینوپلاستی شامل :

 • تغییر در عصب حسی: جا به جایی بافت شکم ممکن است روی اعصاب حسی سطح شکم و همچنین ران ها تأثیر بگذارد و ممکن است در آن ناحیه دچار بی حسی شوید .
 • تجمع مایع: ممکن است مانند عمل لیپوساکشن تجمع مایع رخ دهد .
 • نکروز بافت: گاهی اوقات بافت چربی که در ناحیه ی عمیق‌تری از شکم قرار دارد آسیب می بیند سرانجام این بافت باید توسط پزشک برداشته شود.

روند بهبودی هر کدام از این روش ها با یکدیگر کمی متفاوت است.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.