ورزش بعد از عمل بینی

رینوپلاستی جراحی است که به دلایل مختلفی بر روی بینی انجام می شود. ممکن است بینی شما مشکلات پزشکی از جمله مشکلات در تنفس را برای شما ایجاد کرده باشد که در این حالت با جراحی بینی پزشک به اصلاح بینی شما می پردازد تا مشکل شما را برطرف سازد.

گاهی نیز این عمل به منظور زیبا تر کردن هر چه بیشتر بینی شما و یا برطرف کردن نواقص آن انجام می شود. که در این حالت پزشک به اصلاح بخش هایی از بینی شما همچون نوک بینی می پردازد و یا اگر بینی شما کج باشد، در آن تغییر شکل ایجاد می کند.

هنگامی که شما عمل بینی یا همان رینوپلاستی را انجام میدهید. تا مدتی پس از عمل بینی فعالیت هایی را نباید انجام دهید. از جمله فعالیت هایی که پزشک جراح، شما را از انجام آن منع می کند، ورزش کردن است.

ورزش بعد از عمل بینی

بسیاری از افراد که فعالیت های منظم و مشخصی مانند ورزش کردن را انجام می دهند. کنجکاو هستند تا بدانند چه مدت پس از عمل بینی می توانند دوباره فعالیت های ورزشی خود را از سر بگیرند. در اینجا به توضیحاتی در این زمینه می پردازیم.

پیاده روی سبک بعد از عمل رینوپلاستی

عمل بینی هم مانند سایر جراحی ها دارای یک دوره نقاهت است که بیمار می بایست پس از انجام این عمل مدتی را استراحت کند. اما با این وجود پزشکان به بیماران توصیه میکنند که پس گذشت چند روز شروع به انجام فعالیت هایی بکنند.

یکی از مواردی که پس از عمل بینی به بیماران توصیه می شود این است که بین روزهای سوم تا هفتم پس از عمل بینی خود، شروع به انجام پیاده روی های سبک و کوتاه مدت کنند. تحرک داشتن باعث افزایش گردش خون می شود.

افزایش گردش خون می توانند در کاهش تورم بینی شما و بالا بردن سرعت بهبودی بینی شما بعد از عمل بینی تا حد زیادی کمک کند. به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند که پیاده روی سبک بین 10 تا 15 دقیقه در طول روز را داشته باشید، اما فشار به بینی شما وارد نشود.

استفاده از مکمل های ورزشی بعد از عمل بینی

یکی از مواردی که بسیاری از افراد ورزشکاری که تحت عمل بینی قرار می گیرند و در مورد آن سوال می کنند. مصرف مکمل ها و یا ویتامین هایی است که در زمان ورزش کردن از آنها استفاده می کردند.

می توان گفت مصرف کردن ویتامین های مربوط به ورزش و همچنین مکمل ها پس از عمل بینی مشکلی ندارد و پزشکان با مصرف این مکمل ها پس از عمل رینوپلاستی توسط افراد ورزشکار مخالفتی نمی کنند.

در واقع شما می توانید مصرف دوباره مکمل ها و ویتامین های مربوط به ورزش خود را 48 ساعت بعد از جراحی بینی آغاز کنید. اما از آنجایی که پزشک به شما توصیه میکند تا 7 روز پس از جراحی بینی خود از انجام هرگونه ورزش خودداری کنید، بهتر است که مصرف دوباره مکمل ها را نیز بعد از گذشت این مدت از سر بگیرید.

بازگشت به سالن بدنسازی  بعد از جراحی بینی

یکی دیگر از سوالات متداولی که بسیاری از افراد به خصوص افرادی که ورزش های منظم انجام می دهند، این است که می خواهند بدانند چه مدت بعد از عمل بینی خود می توانند به باشگاه های ورزشی برگردد و تمرینات خود را از سر بگیرند.

در جواب سوال به این افراد می توان گفت که شما می توانید 24 ساعت پس از برداشتن گچ بینی خود به باشگاه ورزشی برگردید. اما می بایست در انجام دادن فعالیت های ورزشی خود دقت کنید. چرا که نمی توانید بلافاصله فعالیت هایی را که قبل از جراحی بینی انجام میدادید را دوباره انجام دهید.

در این زمان شما می توانید با دستگاه های مختلف مانند تردمیل و یا دستگاه دو کار کنید. اما باید به این نکته توجه کنید که از ساده ترین حالت این دستگاه ها باید استفاده کنید.  شما باید از ورزش های سنگین بین هشت تا بیست و یک روز پس از عمل بینی خود جدا خودداری کنید.

چرا که انجام ورزش شدید جریان خون را در بینی شما افزایش میدهد و ممکن است سبب خونریزی در بینی شما شود و بهبودی بینی شما را به تاخیر بیندازد. بنابراین در هنگام ورزش به دریافت اکسیژن کافی و کم بودن شدت تمرینات ورزشی خود دقت کنید.

وزنه برداری بعد از عمل بینی

در مورد افراد ورزشکاری که می خواهند وزنه برداری های سنگین انجام دهند و یا با دستگاه هایی کار کنند که به شدت عضلات آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد، باید بدانند که می بایست تا چهار الی شش هفته از زدن وزنه سنگین خودداری کنند.

اما می توانند در طول این مدت وزنه های سبک تری را با دفعات کمتر و با وزن کمتر بزنند. اما به طور کلی افرادی که بینی خود را عمل می کنند، می بایست در درجه اول بر روی بهبود بینی خود تمرکز کنند.

ورزش بعد از عمل بینی

شنا کردن پس از عمل رینوپلاستی

پزشکان توصیه می کنند که تا 4 الی 6 هفته پس از عمل بینی از رفتن به استخر و هر گونه ورزشی که مربوط به محیط استخر و یا سونا می شود، جدا خودداری کنید. چرا که رفتن به استخر و سونا می تواند مشکلاتی را در روند بهبود شما ایجاد کند.

رفتن به استخر یا سونا در 4 هفته اول بعد از عمل بینی هم می تواند منجر به خونریزی در بینی شما در اثر بخار زیاد و گرما شود. همچنین خطر ایجاد عفونت نیز به دلیل مرطوب بودن و گرم بودن این محیط ها افزایش می یابد.

همچنین رفتن به استخر و شنا کردن باعث ایجاد فشار زیاد بر روی بین شما میشود. که ایجاد هرگونه فشار می تواند باعث افزایش تورم در نواحی اطراف بینی شما شود و در نتیجه روند بهبودی را به تاخیر بیندازد.

پرواز کردن بعد از جراحی بینی

پیروی از یکی سری دستور العمل ها بعد از انجام هر عملی از جمله عمل رینوپلاستی یک امر ضروری و مهم است. یکی دیگر از مواردی که می بایست پس از عمل بینی رعایت شود، خودداری کردن از پرواز است.

پزشکان توصیه می کنند تا یک هفته بعد از عجراحی بینی از پرواز کردن خودداری کنید. چرا که فشار هوای موجود در کابین ونیز فشار هوای ناشی از ارتفاع می تواند بر روی عروق خونی بینی شما فشار وارد کند و سبب خونریزی شود.

یکی دیگر از نگرانی هایی در مورد پرواز کردن بعد از عمل بینی وجود دارد، خشکی هوا در ارتفاعات است که می تواند برای افراد مشکل ساز باشد. به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند در صورتی که بعد از عمل بینی خود می خواهید پرواز کنید، از یک اسپری آب به منظور مرطوب کردن بینی خود استفاده نمایید.

افرادی که می بایست بعد از عمل بینی خود پرواز کنند، می توانند این کار را یک هفته بعد از عمل رینوپلاستی انجام دهند. اما به این نکته توجه داشته باشند که حتما با پزشک خود در این مورد مشورت کنند.

به طور کلی شما بعد از انجام جراحی بینی، تا مدتی برای ورزش کردن محدودیت دارید. اما این محدودیت بسته به نوع ورزشی که می خواهید انجام دهید متفاوت است. اما پس از گذشت دوران نقاهت عملتان و با مشورت پزشک خود می توانید دوباره تمامی فعالیت های ورزشی خود را از سر بگیرید.

Source: www.berkeleysquaremedical.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.