چه نوع بیهوشی برای عمل بینی مناسب است؟

بی شک عمل بینی می تواند یکی از جراحی های زیبایی باشد که مورد توجه مخاطبان بسیاری قرار گرفته است. نقش بینی در ایجاد زیبایی در صورت را نمی توان نادیده گرفت. با توجه به فرم های متفاوتی که در نوع بینی وجود دارد می توان گفت که عمل بینی توانسته تا حدود بسیار زیادی نواقص بینی را ترمیم و ظاهری متعادل و دلنشین را برای افراد ایجاد کند.

جراحی بینی علاوه بر ایجاد زیبایی می تواند به دلیل اصلاح مشکلاتی باشد که به دلایل مختلف در بینی ظاهر می شود. به هر حال این نوع جراحی نیز مانند دیگر عمل ها، دارای بیهوشی است.

در واقع بیهوشی که قبل از جراحی بینی باید انجام شود می تواند انواع مختلفی داشته باشد. اگر می خواهید که با بهترین نوع بیهوشی قبل از عمل بینی آشنا شوید می توانید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

چه نوع بیهوشی برای عمل بینی مناسب است؟

چند نوع بیهوشی عمل بینی وجود دارد؟

گزینه هایی که برای بیهوشی جراحی بینی در نظر گرفته می شود می تواند متفاوت باشد. در واقع با توجه به شرایط بیمار و تشخیص پزشک مورد نظر می توان گفت که از روش های زیر برای بیهوشی جراحی بینی می توان استفاده کرد.

  •   بی حسی موضعی
  •   آرام بخش های داخل وریدی یا بیهوشی MAC یا آرام بخش های IV
  •   بیهوشی عمومی

هر کدام از این روش های ذکر شده می توانند در نوع خود دارای معایب و مزایای بسیاری باشد و نمی توان گفت که کدام مورد بر دیگری برتری دارد. همچنین هزینه های این روش های بیهوشی عمل بینی نیز با یکدیگر متفاوت است.

با توجه به اینکه بیهوشی عمل بینی نوعی روش است که می تواند توسط خود متقاضی انتخاب شود، باید قبل از انجام آن آزمایشات متفاوتی روی مراجعه کننده صورت گیرد تا در صورت نداشتن هیچ گونه حساسیت  به ماده بیهوشی، بتوان از آن قبل از جراحی بینی استفاده کرد.

لازم به ذکر است، اکثر پزشکانی که در این حیطه به فعالیت مشغول هستند، از بیهوشی عمومی همراه با بی حسی موضعی که شامل لیدوکائین با اپی نفرین است، برای عمل بینی استفاده می کنند.

از آنجایی که ممکن است بیماران در حین عمل بینی دچار اضطراب و ترس شوند به همین دلیل از بی حسی موضعی برای این عمل استفاده نمی شود. زیرا بیمار در حین این بی حسی هوشیار است و می تواند ببیند.

آرام بخش های داخل وریدی قبل از عمل بینی چگونه عمل می کنند؟

بسیاری از پزشکان جراحی بینی از این روش برای بیهوشی مراجعه کنندگان استفاده می کنند. با این حال ممکن است که این روش بهترین روش برای بیهوشی نباشد.

از آنجایی که ماده بیهوشی توسط تزریق به داخل ورید صورت می گیرد، ممکن است در برخی از مواقع میزان دوز ماده بیهوشی تغییر کند و در صورت بالا رفتن می تواند باعث ایجاد مرگ یا کما شود. همچنین مقادیر کم نیز ممکن است هوشیاری در حین عمل را برای افراد به وجود بیاورد.

اگر این کار توسط متخصص بیهوشی صورت نگیرد می تواند اثرات بسیار خطرناکی را روی افراد بر جای بگذارد. در این روش بدون اینکه تنفس بیمار دچار مشکل شود پزشک مورد نظر باید بتواند به طور طبیعی و خودکار تنفس او را کنترل کرد.

از طرفی دیگر، در بیهوشی برای عمل بینی این روش می تواند خطرات دیگری نیز برای متقاضی به همراه داشته باشد. همانطور که گفته شد جراحی بینی با برش و خونریزی همراه است.

در صورتی که از بیهوشی وریدی برای این منظور استفاده شود به دلیل اینکه تنفس فرد به صورت طبیعی صورت می گیرد، ممکن است که خونریزی به جریان تنفسی افراد وارد شود و  از این طریق به ریه آنها راه پیدا می کند.

در این صورت امکان ایجاد مشکلات تنفسی برای افراد در حین عمل بینی بیشتر می شود. یکی دیگر از مشکلاتی که می تواند از طریق این نوع بیهوشی عمل بینی ایجاد شود را می توان گرفتگی عضلات همراه با درد در این افراد دانست.

بیهوشی وریدی می تواند کم هزینه تر از بیهوشی عمومی باشد. به همین دلیل شاید برخی از افراد به دلیل کاهش هزینه ها در عمل بینی خود درخواست این نوع بیهوشی را از پزشک مورد نظر خود داشته باشند.

با این حال پزشک مورد نظر موظف است تا در مورد کلیه خطرات و مشکلاتی که ممکن است از طریق این نوع بیهوشی در افراد ایجاد شود به آنها هشدارهای لازم را دهند.

چه نوع بیهوشی برای عمل بینی مناسب است؟

آیا بیهوشی عمومی بهترین روش بیهوشی برای عمل بینی است؟

در باور بسیاری از مردم که تصور می کنند بیهوشی عمومی می تواند خطرات و عوارض بیشتری را نسبت به بیهوشی وریدی داشته باشد، باید گفت که این تصور کاملا اشتباه است. در واقع جراحی بینی نسبت به سایر جراحی های دیگر کم عوارض تر است.

در بیهوشی عمومی از یک لوله ، برای جلوگیری از گرفتگی مجاری تنفسی در مراجعه کنندگان استفاده می شود. در واقع از این طریق بیمار می تواند اکسیژن مورد نیاز برای تنفس را در حین عمل به دست آورد.

بعد از عمل بینی ممکن است دردی را در گلوی خود حس کنید که این درد به دلیل عوارض خود عمل مشاهده می شود و به لوله تنفسی موجود در گلوی افراد ربطی ندارد. در واقع تفاوت اساسی که بیهوشی وریدی با بیهوشی عمومی  دارد در این لوله تنفسی است.

در این روش دوز بیهوشی نیز مانند بیهوشی ورید می تواند قابل تنظیم باشد. با این حال عوارض جانبی که بعد از بیهوشی عمومی مشاهده می کنید دارای دوره کوتاه تر و خفیف تری است. در واقع برخی از پزشکان استفاده از این روش را برای عمل بینی ایمن تر می دانند.

همچنین در این روش برای جلوگیری از ایجاد درد بعد از جراحی بینی لیدوکائین را در مناطقی که قرار است برش داده شود تزریق می کنند. این امر می تواند استفاده از مسکن ها را بعد از عمل بینی کاهش دهد.

می توان گفت در این روش تنفس از طریق دستگاه ونتیلاتور قابل تنظیم است و پزشک می تواند در شرایط حاد تنفس بیمار را تنظیم کند و مانع از خفگی او شود. این امر می توان فشار خون بیمار را در حد متعادل رو به پایین نگه دارد تا ایجاد کبودی، تورم و درد بعد از جراحی بینی به حداقل برسد.

در نتیجه بیمار بدون تحرک با خونریزی بسیار پایین و تنفس قابل تنظیم به مراتب می تواند کار را برای پزشکان راحت تر کند.

آیا ایجاد تهوع و استفراغ بعد از جراحی بینی نشانه خوبی است؟

حالت تهوع بعد از بیهوشی می تواند یکی از عوارض مهی باشد که ممکن است افراد بعد از به هوش آمدن خود آن را تجربه کنند. در واقع در بیهوشی به روش وریدی می توانید حالت تهوع و استفراغ را در خود مشاهده کنید.

استفراغ بعد از عمل بینی می تواند به افزایش فشار خون افراد بیانجامد. این امر نیز می تواند کبودی ها و تورم بعد از عمل بینی را تشدید کند.  همچنین نتایج منفی را روی عمل بینی باقی بگذارد. با این حال این عارضه در بیهوشی عمومی به مراتب بسیار کمتر برای افراد اتفاق می افتد.

به  همین دلیل عوارض بعد از جراحی بینی می تواند از این طریق کمتر شود. می توان در بیهوشی عمومی این عوارض را از طریق ترکیب این نوع روش بیهوشی با موادی که دارای مخدر در خود نیستند کم کرد. با این حال ایجاد تهوع و استفراغ را می توان با ترکیب داروهای ضد تهوع با روش بیهوشی عمومی از بین برد.

Source: www.davisrhinoplasty.com , www.droakleysmithrhinoplasty.com

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.